Stát přitvrdil: Černý trh s alkoholem se zmenšil

Sabina Slonková
22. 12. 2010 10:00
Hospodští jsou pod větším tlakem, aby neprodávali pančovaný alkohol
Prázdné láhve čekají na stočení pančovaného alkoholu
Prázdné láhve čekají na stočení pančovaného alkoholu | Foto: Archiv

Praha - Stát se po letech nečinnosti rozhoupal a začal důsledněji potírat miliardové podvody spojené s prodejem alkoholu. Výsledek? Černý trh se zmenšil, byť jen o pár procent, úřady zavřely některé likérky a hospodští jsou pod větším tlakem kontrol.

Stalo se tak poté, co deník Aktuálně.cz letos zjara zveřejnil tajnou zprávu, v níž miliardové podvody s lihem zmapovali soukromí detektivové najatí velkými likérkami. 

Zpráva odhadovala, že z černého trhu pochází dvacet až pětadvacet procent veškerého alkoholu. Samotní aktéři podvodů pak v rozhovorech pro Aktuálně.cz tvrdili, že jde o téměř celou polovinu. 

Díra na deset miliard

Každoročně je tak stát podle dokumentu okraden o deset miliard korun, což jsou škody srovnatelné s podvody s lehkými topnými oleji z devadesátých let.

Příznívější vývoj v dosavadním trendu nyní pro Aktuálně.cz potvrzují tradiční výrobci alkoholu.

„Je pravda, že situace se v uplynulých měsících zlepšila. A to zejména v tom, že celní správa je zjevně aktivnější. Například hospodští jsou pod mnohem větším tlakem, nedovolí si už to, co před časem. Celkově odhadujeme, že se černý trh zmenšil tak o pět procentních bodů," uvedl zástupce jedné z renomovaných značek.

Podvody s alkoholem
Autor fotografie: Ondřej Besperát

Podvody s alkoholem

  • Stát na nich ročně tratí 10 miliard korun
  • Jde o daňové úniky spojené s výrobou a distribucí
  • Podvodníci vyrábějí falešný alkohol z denaturátu
  • Tvrdí, že každá druhá láhev na trhu je buď falešná, nebo spojena s daňovým únikem
  • Renomovaní výrobci si zjara najali soukromé detektivy, ti zjistili, že podvody jsou gigantické a stát jim neumí čelit
  • Za poslední půl rok se situace podle výrobců poprvé zlepšila

Zisky obrovské a rychlé

Právě ve zmiňovaných hospodách nižší cenové kategorie, tržnicích a vietnamských obchodech se podle tajné zprávy detektivů objevuje nejvíc pančovaného alkoholu. Zisky jsou obrovské a rychlé.

Jeden z aktérů těchto podvodů je v unikátním rozhovoru pro Aktuálně.cz popsal slovy: "Tisíc litrů denaturátu vyčistíme za hodinu a vyrobíme z něj 2,5 tisíce litrů čtyřicetiprocentní vodky. Litr nás se všemi náklady komplet vyjde na 30 korun."

Pro srovnání: legální výrobci nejsou schopni dostat se u půllitrové láhve čtyřicetiprocentní vodky pod 81 korun.

Zásah v obří likérce

Zvýšenou aktivitu státu v posledních měsích potvrzuje i výkonný ředitel Unie výrobců lihovin Vladimír Steiner.

"Skutečně se to zlepšilo, ale kvantifikovat to nedokážu. Poté, co byly zjara zveřejněny ty varovné zprávy, sešli jsme se s vedením generálního ředitelství cel a shodli jsme se na nějakých krocích, jak dál postupovat. Teď bude další schůzka, z níž vzejde zhodnocení situace a další postupy," uvedl Steiner.

Celníci přitom podle zjištění Aktuálně.cz poprvé sáhli i do vyšších pater daňových úniků spojených s transakcemi s lihem a zarazili miliardový byznys likérce z první desítky tuzemských firem. 

Kvůli nezaplacené spotřební dani firmě odebrali statut daňového skladu, což fakticky znamená, že nesmí vyrábět a prodávat své výrobky.

Firmu nyní čeká insolvenční řízení, obviněn ale doposud nebyl nikdo. Úřady stále zkoumají verzi zástupců likérky, že nešlo o promyšlený podvod, ale dluhy zavinili jejich obchodní partneři.

Případ současně přesně dokresluje, proč navzdory příznivému aktuálnímu vývoji stát není schopen podvody účinně trestat.

Když už je totiž odhalí, u soudu často zaznívají osvobozující rozsudky nebo padají směšné tresty. Jako třeba v kauze Cinol, v níž obvinění u soudu uhráli svoji nevinu tvrzením, že líh lijí do malty.

Celníci změnili taktiku

Celní správa, která má za stát miliardové podvody s alkoholem, řešit, odmítá připustit, že by v minulosti chybovala. Uznává ale, že pro uplynulý rok poněkud poupravila svoji taktiku.

Celníci více chodí na vytipovaná místa, než by dělali kontroly naslepo.

„Intenzita naší práce je stejná. Ale je fakt, že jsme přizpůsobili své kontroly. Důsledněji a cíleně si vybíráme místa, která prověřujeme," říká mluvčí celní správy Jiří Barták.

Podvodníci ale stále vedou

I přes dílčí úspěchy ale mají podvodníci stále navrch. Celníků je málo, kvůli rozpočtovým škrtům jich ani nepřibyde, tudíž kontroly nejsou tak rozsáhlé, aby odhalily většinu podvodů.

"Zcela jistě by pomohlo, kdyby u výrobců lihovin fungoval takzvaný stálý dozor. V praxi by šlo o celníky, kteří by na provoz firmy dohlíželi přímo na místě a bylo by naprosto zřejmé, zda podnikají legálně či ne. Budeme tuto variantu opět navrhovat," dodal Steiner z lihovarnické unie.

A pak je tu výše spotřební daně za alkohol. Zástupci renomovaných značek i černí výrobci se shodují v jednom: úměrně tomu, jak se daň zvyšuje, roste i černý trh.

"Jediné, co by mě zastavilo, by bylo snížení spotřební daně. Dnešní zisky jsou obrovské v porovnání s rizikem. Ve chvíli, kdy by spotřební daň dramaticky poklesla, už by mi to riziko za to nestálo," otevřeně popsal pro Aktuálně.cz jeden z aktérů podvodů.

Nic takového ale politici nechystají.

 

Právě se děje

Další zprávy