Starostové chtějí obnovit tisíce dávno zaoraných cest. Pomůže to krajině i turistům

Jakub Heller Jakub Heller
11. 7. 2019 12:37
Dnes rozlehlé lány polí dříve dělily cesty, po kterých lidé volně procházeli krajinou. Postupem času je však zemědělci zaorali a jednotlivá pole spojili do velkých celků. Více než stovka starostů se nyní spojila do projektu "1000 a 1 cesta pro krajinu", který chce alespoň tisíc zaoraných cest obnovit. Mají sloužit nejen turistům, ale také udržet vodu v krajině díky protierozním pásům či alejím stromů, které by podél nich mohly vzniknout.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Vocelka

Projekt ve čtvrtek představilo hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a zapojili se do něj zatím jen starostové obcí, ve kterých tato strana vládne. Doufají však, že se k nim brzo přidají političtí rivalové.

"Obnova polních cest je jedním z nejdůležitějších nástrojů obcí, jak podpořit udržitelnost vody v krajině. Tyto cesty jsou zachyceny ve starých mapách a často zůstaly ve vlastnictví obce. Dnes jsou většinou zorány a jsou součástí velkých zemědělských celků. Je však poměrně snadné takové cesty znovu obnovit, čímž se rozdělí velká pole," říká Pavel Čížek, místostarosta Spáleného Poříčí, kde s obnovou cest již začali.

Jedním z výsledků má být mnohem lépe prostupná krajina. Historicky totiž polní cesty vedly zpravidla po vrstevnicích tak, aby cesta s dobytkem či koňmi taženými povozy byla co nejsnadnější.

Obce se podle Čížka nemusí ani bát velkých nákladů. Tvrdí, že největší položkou je opětovné vytyčení cesty, které musí provést geodet a které vyjde na několik tisíc korun. "Zasetí třiceti kilogramů trávy na jeden hektar je pak úplně zanedbatelná položka," dodává. 

Aktivitu starostů chválí i Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí Duha. "Je hodně dobrý nápad využít tímto způsobem majetkových možností obcí," říká. V krajině je podle něj sice vidět jednolité pole, pohled do katastru však ukáže velmi rozkouskovaný pozemek mnoha majitelů, často rozdělený právě původními cestami, které po roce 1989 nezřídka připadly obcím.

"Jakmile se ta pole znovu rozdělí, velmi to napomůže v boji proti suchu. Cesty, travnaté pásy nebo třeba i stromořadí, která od sebe pole oddělují, samozřejmě brání erozi. Voda díky nim nejenže neodnese živiny z půdy, ale ani sama krajinu neopustí," dodává Koželouh.

Obnova cest pozitivně změní krajinu, věří starostové

STAN vyzývá i další obce, aby se k iniciativě připojily. "Pokud by to udělalo více než šest tisíc obcí, došlo by k zásadní pozitivní změně naší krajiny. Na začátku věřím, že se podaří obnovit alespoň 1000 cest," říká předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský. 

Podle něj jsou podobná opatření, která mohou obce dělat samy, doplňkem ke změnám legislativy, které hnutí STAN před měsícem představilo pod názvem Balíček proti suchu. Jeho součástí je například návrh začlenit ministerstvo zemědělství pod ministerstvo životního prostředí. 

Podle Farského by tak skončila praxe, kdy resort životního prostředí musí značnou část svého rozpočtu vynakládat na to, co v krajině způsobily dotace ministerstva zemědělství.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 44 minutami

V Německu začaly parlamentní volby, Merkelová v nich nekandiduje

V Německu začaly parlamentní volby, ze kterých vzejde nový Spolkový sněm a nová spolková vláda, kterou po 16 letech již nepovede konzervativní kancléřka Angela Merkelová. Podle analytiků se souboj o kancléřský úřad zúžil na sociálního demokrata (SPD) Olafa Scholze a konzervativce (CDU/CSU) Armina Lascheta.

Volební místnosti se otevřely v 8:00 a zavřou se v 18:00. Hlasovat v 83milionovém Německu může 60,4 milionu lidí, kteří mají k dispozici na 60 000 volebních místností. Miliony lidí již předem hlas odevzdaly poštou. Očekává se, že podíl korespondenčních a prezenčních hlasů může být vyrovnaný. Důvodem je rostoucí obliba poštovního hlasování a také pandemie nemoci covid-19. Korespondenčně hlasovala i Merkelová, která po volbách odejde z politiky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Frolík v premiéře na zkoušce v St. Louis skóroval a dovršil výhru

Český hokejový útočník Michael Frolík se v prvním vystoupení na zkoušce v dresu St. Louis v přípravě na nový ročník NHL uvedl gólem a dovršil sobotní vítězství Blues nad Minnesotou 6:2. Třiatřicetiletý kladenský odchovanec, který je po skončení kontraktu s Montrealem nechráněným volným hráčem, se 27 sekund před koncem prosadil z dorážky.

Vítěz Stanleyova poháru z roku 2013 s Chicagem loni před Vánocemi uzavřel roční smlouvu s Canadiens na 750 tisíc dolarů, ale při cestě Montrealu do finále Stanleyova poháru se dostal do sestavy jen na osm zápasů v základní části a nebodoval. Dvě utkání sehrál Frolík také na farmě v Lavalu v AHL.

Přípravné zápasy před NHL:

Toronto - Montreal 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Branky: 11. Muzzin, 22. Tavares, 28. Bunting, 56. Gabriel - 59. Toffoli.

St. Louis - Minnesota 6:2 (1:0, 1:1, 4:1)

Branky: 23., 46. a 60. Neal, 16. Saad, 46. Barbašev, 60. Frolík - 31. a 45. Beckman.

Zdroj: ČTK
Další zprávy