Stáhněte nominaci Lipovské do Rady ČT, vyzvali senátoři. Podle Duky by médiu prospěla

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 1. 2020 15:47
Česká biskupská konference by podle čtvrtiny senátorů měla stáhnout nominaci devětadvacetileté ekonomky Hany Lipovské do Rady České televize. Důvodem je to, že kandidátka veřejně zpochybňuje smysl existence veřejnoprávních médií, uvedli senátoři. Předseda biskupské konference kardinál Dominik Duka řekl, že kritické hlasy na adresu veřejnoprávních médií mohou podle něj jejich službu zkvalitnit.
Marek Hilšer
Marek Hilšer | Foto: ČTK/Říhová Michaela

"Je možné na tuto nominaci pohlížet jako na snahu podkopávat význam nezávislých médií veřejné služby a v konečném důsledku i oslabit demokratickou společnost," uvedl zástupce skupiny Marek Hilšer z klubu STAN. "Věříme, že Česká biskupská konference tento cíl na rozdíl od své kandidátky nesleduje, a bylo by tedy žádoucí, aby její nominaci stáhla," dodal senátor.

Lipovská vzbudila pozornost svými výroky o tom, že nerozumí smyslu existence veřejnoprávních médií. Televizní tvorbu prý sice nesleduje, ale nezná jediný pořad ČT, který by nemohla vysílat televize komerční.

Senátoři v dopise uvádějí, že existence a nezávislost veřejnoprávních médií hraje zásadní roli pro udržování svobody a zachování demokratických principů Česka. Členové Rady ČT by jako zástupci veřejnosti měli hájit tento veřejný zájem, který je zakotven v zákoně o České televizi.

"Je zřejmé, že osoby, které otevřeně zpochybňují smysl existence médií veřejné služby, případně rovnou připouštějí potřebu jejich zrušení, nemohou v Radě hodnověrně hájit tento veřejný zájem," dodávají senátoři.

Biskupská konference by se podle nich měla od názorů Lipovské distancovat a její nominaci stáhnout. "V opačném případě se lze důvodně domnívat, že se s názory Hany Lipovské Česká biskupská konference ztotožňuje," uvedli senátoři.

Duka kandidátku hájí

Kandidátku Lipovskou již dříve hájil kardinál Dominik Duka. "Musíme si uvědomit, že přece musí v Radě ČT být i opozice a kritické hlasy," napsal na svém Facebooku.

Nyní uvedl, že nominace Lipovské nebyla myšlena jako snaha podkopávat význam nezávislých médií veřejné služby, jak zmiňují senátoři. "Domnívám se však, že stejně jako obrana jejich existence je třeba, aby zazněly konstruktivní, a případně i kritické hlasy, které pomohou tuto službu zkvalitnit," uvedl kardinál.

Lipovská podle něj patří mezi nadané ekonomky a má dar vysvětlování, a to i ekonomických problémů. "Je nesporné, že veřejnoprávní média musí existovat a je třeba je bránit, ale je rovněž zapotřebí, aby v duchu služby pravdě skutečně sloužila celé společnosti," uvedl.

Sněmovna bude vybírat šest členů Rady ČT za ty, jejichž mandát končí 26. března. O uvolněná místa má zájem devět desítek adeptů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Správní radu Agentury Evropské unie pro kosmický program povede Kobera z ministerstva dopravy

Správní radu nové Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) povede Čech. Předsedou rady se stal dosavadní šéf odboru inteligentních dopravních systémů a kosmických aktivit ministerstva dopravy Václav Kobera. Agentura má na starosti veškeré vesmírné programy a aktivity EU, sídlo má v Praze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy