Stačí oči a kousek nosu či chůze. Česká kamera rozpozná člověka i konkrétní auto

Kateřina Hlaváčková
8. 9. 2020 6:33
Zastavit teroristu na letišti či střelce ve školách nebo nemocnici pomáhá systém rozpoznávání obličejů, hlasu a chůze. Za umělou inteligencí, kterou využívají bezpečnostní složky pro boji s kriminalitou i v zahraničí, stojí česká vývojářská společnost Cogniware. Spolupracovat však hodlá i s organizacemi v Česku. To si ale dle Úřadu pro ochranu osobních údajů soukromí zatím spíše střeží.
Zastavit teroristu na letišti či střelce v nemocnici zvládá systém rozpoznávání obličejů, hlasu a chůze. Do zahraničí ho prodává tým českých vývojářů. Ilustrační foto.
Zastavit teroristu na letišti či střelce v nemocnici zvládá systém rozpoznávání obličejů, hlasu a chůze. Do zahraničí ho prodává tým českých vývojářů. Ilustrační foto. | Foto: Zuzana Šmajlerová

Jednoho prosincového rána se v ostravské nemocnici ozvala hlasitá střelba. Muž ozbrojen pistolí tu v čekárně zastřelil sedm lidí. Policie se o útoku dozvěděla v podstatě hned. V nastalém zmatku ale netušila, kde přesně se střelec v budově pohybuje. Informace, které nemá člověk, by mohly znát nejnovější moderní technologie. Systém na rozpoznávání obličejů v kamerovém systému totiž dokáže určit, po jaké chodbě střelec kráčí, co má na sobě i jakou nese zbraň.

Tragédie v Ostravě z loňského prosince je pouze příkladem, jaké by mohly mít nejnovější technologie využití. Pro Česko i zahraničí vyvíjí takovou umělou inteligenci česká společnost Cogniware.

"Kromě obličeje umí systém zpracovat také zvuk. Rozpozná třeba, kdo mluví v telefonu, nebo přepíše hlas do textového záznamu, v němž pak najde klíčová slova," upřesnil prodejní ředitel Cogniwaru Walter Pavliš. 

Využívají ho pak dle něj především bezpečnostní složky či policie. Hodí se ale i bankám při vyšetřování podvodů nebo školám a nemocnicím, které chtějí zabránit možné střelbě.

"Pokud by třeba student vešel do školy se zbraní, může systém zareagovat a zamknout dveře nebo spustit alarm. Nevidí sice o moc víc než my, je ale pečlivější a nikdy se neunaví," vysvětlil vedoucí partnerských sítí Cogniwaru Martin Černý. 

Na rozpoznání obličeje pak systému stačí jedna fotka a pár základních údajů o hledaném člověku. "Dokáže určit i emoci či jestli jde o mladistvého, nebo starce. Osobu pozná i s nasazenou rouškou," přiblížil Černý s tím, že je taková přesnost důležitá i proto, že záběry policie nejsou často pořízeny viditelně zepředu, ale ze strany či seshora.

Podle Pavliše pak kamera dokáže rozpoznávat například i auta. Nejen jejich poznávací značku, ale i barvu a další technické údaje. "Policie pak nemusí hodiny vyhledávat konkrétní auto," zdůvodnil funkci prodejní ředitel. 

Umělá inteligence umí rozpoznat i auta, pomáhá tak v práci třeba policistům.
Umělá inteligence umí rozpoznat i auta, pomáhá tak v práci třeba policistům. | Foto: Kateřina Hlaváčková

Umělá inteligence může mít uplatnění i jinde. Třeba kamera umístěná pod vodou v bazénu umí vyhodnotit, jestli člověk plave normálně, nebo se topí. V případě potřeby pak přivolá plavčíka.

V některých zemích se pak kvůli volnějším pravidlům o ochraně osobních údajů systém používá i v běžnějších situacích. "Identifikují se pak třeba i VIP klienti při vstupu do banky," uvedl ředitel Cogniwaru Jan Račko.

Český systém používá v zahraničí například Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty či Jordánsko. Země jako Bahrajn či Keňa ho nyní chtějí využít také proti šíření koronaviru. "Řešíme projekty pro finanční policii či tajné služby, které jim pomáhají analyzovat data. Většina našich zákazníků se zatím nachází v oblasti Blízkého východu," dodal ředitel Cogniwaru.

Zločinci nepomůže ani kukla. Systém ho odhalí i podle chůze nebo oblečení, míní vývojář

To, kde údaje o osobách dané organizace najdou, už ale k práci českých vývojářů nepatří. "Na začátku je nějaký sběr dat a na konci rozhodnutí o pátrání. Naše systémy fungují mezi tím, pomáhají analyzovat důkazy, aby u nich detektiv neseděl pět hodin, ale pár minut," řekl pro Aktuálně.cz Martin Černý z Cogniwaru.

Podle něj pak jimi vyvinutá umělá inteligence v podstatě nikdy nechybuje. "Bavíme se totiž o pravděpodobnosti. Systém se dá nastavit tak, že o rozpoznání osoby rozhodne ve chvíli, kdy si je jistý na 70, ale i 30 procent," vysvětlil Černý. 

Dodal, že pokud policie laťku nastaví na 99 procent, bude výsledek téměř jistý, jinak to ale bude v případě, kdy ji sníží na 60. "Může se pak stát, že systém rozpozná někoho jiného, ale hodně podobného. Kamery navíc musí vždy alespoň část obličeje vidět, kdyby byl zakrytý celý, nepoznají ho," popsal.

Vývojáři z Cogniwaru představují funkci rozpoznávání obličejů.
Vývojáři z Cogniwaru představují funkci rozpoznávání obličejů. | Foto: Kateřina Hlaváčková

Pokud si však pachatel nasadí kuklu, neznamená to, že se pohledu moderních kamer vyhne. Podle Černého ho totiž následně systémy rozeznají podle toho, jak chodí, mluví nebo co si ten den oblékl. "Když policie hledá někoho v červeném tričku a džínách, může hledat třeba všechna videa, ve kterých taková osoba šla," přiblížil. 

Stačí navíc, aby kriminálníkovi kukla či maska jen o kousek sjela a systém už si poradí. "Kombinuje totiž několik algoritmů. Jeden z nich pak na tváři vyhledává určité množství znaků a porovnává jejich podobnost. Takže pokud vidí i jen část nosu, znaky mu přibudou a on má větší šanci na správný výsledek," dodal Černý. 

Sudoku vyluštěné za vteřinu nebo videohovor s Einsteinem. I to dokážou dnešní počítače

Moderní technologie, kterou řídí umělá inteligence, však vyvolávají v části společnosti značné pochybnosti. Obává se především o své soukromí. I proto nejsou podobné systém v Česku zatím rozšířené. Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) se například negativně postavil k žádosti pražské policie o zavedení automatického rozpoznávání obličejů na šesti místech v Praze. Právě kvůli soukromí lidí. 

O stanovisko úřadu požádal pražský magistrát loni na podzim. Se zavedením kamer totiž nesouhlasil ani primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Minulý rok v létě také ÚOOÚ zamítl používání rozpoznávání obličejů fotbalových chuligánů na stadionech. "Nelze najít dostatečný právní důvod ke zpracování biometrických osobních údajů návštěvníků fotbalového utkání," zdůvodnil tehdy server.

Úřad pak mimo jiné dlouhodobě upozorňuje, že všichni provozovatelé podobných kamer musí dodržovat práva osob na soukromí a ochranu jejich údajů. A své systémy musí u úřadu i registrovat. Pořízené záznamy se pak mohou uchovávat nejdéle měsíc. A v případě, že se je třeba policie při pátrání po zločinci rozhodne zveřejnit, musí být i ona obezřetná. Narušit totiž může soukromí ostatních osob na videu.

V minulých letech Praha svůj kamerový systém modernizovala, nyní proto umožňuje záznam ve vysokém rozlišení a obraz rozezná i ve tmě. Umělá inteligence, která rozpozná obličeje, pak v současnosti funguje na Letišti Václava Havla, nachází se na něm 145 takových kamer.

Letos na jaře pak pražský magistrát nakoupil pro boj s koronavirem pět termokamer. Ty mají za úkol příchozím při vchodu do budovy měřit jejich teplotu. Vyšly na necelé tři miliony korun. "Když má člověk zvýšenou teplotu, je spuštěn alarm a takový člověk se potom do dané budovy nedostane," přiblížil náměstek primátora pro bezpečnost Petr Hlubuček funkci kamer.

Technologie se neustále zdokonalují. I proto, aby se neopakoval případ z letošního ledna, kdy se umělá inteligence hrubě spletla. V americkém Detroitu přijela policie k domu Roberta Williamse, o kterém byla přesvědčena, že 15 měsíců nazpět ukradl několik hodinek za tisíce dolarů. Důkazy pocházely od technologie na rozpoznávání obličejů. Jak se však o několik hodin později ukázalo, muž byl nevinný. Stal se tak prvním člověkem mylně zatčeným kvůli chybě této technologie.

Způsob toho, jak se umělá inteligence učí myslet jako lidé, přiblížil prodejní ředitel Cogniwaru Walter Pavliš. "K počítači přistupujeme jako k malému dítěti. To se například nebude bát hada. Když mu ale ukážeme tisíce obrázků, začne po čase rozpoznávat, co na nich je, až to nakonec bude vědět sám," vysvětlil. 

Podle něj zvládnou dnešní systémy třeba vyluštit sudoku, které snímají kamerou, do jedné vteřiny. Použít se dají také pro vyhledávání fake news. "Existuje totiž náhrada obrazu za jiný, a to i ve videu. Člověk na jednom videu se bude hýbat, v tom druhém, nebo třeba ve videohovoru, pak ale bude vypadat a chovat se jako někdo jiný. Třeba Albert Einstein," dodal pracovník Cogniwaru Martin Černý.

Na práci jen 4 dny v týdnu nejsme připraveni, práce z domu vždy neznamená, že budu efektivnější, budeme se posouvat k novému způsobu práce. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Do pražské O2 areny vloni přišlo skoro milion lidí

Druhé nejvyšší návštěvnosti od otevření loni dosáhla pražská O2 arena. Po dvou letech koronaviru do ní za deset měsíců zavítalo 988 103 lidí. Uvedla to společnost Bestsport ze skupiny PPF, která největší českou zastřešenou halu s kapacitou okolo 18 tisíc diváků provozuje. Přes milion lidí sem dorazilo jen v roce 2015 díky mistrovství světa v hokeji.

"Rok 2022 byl výjimečný v tom, že jsme konečně měli možnost odehrát téměř všechny koncerty přesunuté kvůli covidu-19," říká Robert Schaffer, ředitel Bestsportu. Nejúspěšnější akcí byla jedna ze skupin mistrovství Evropy v basketbalu s českou účastí, kterou navštívilo přes 80 tisíc lidí. Z hudebníků v O2 areně vystoupili zpěváci Sting a Harry Styles, rapeři Kendrick Lamar a 50 Cent, zpěvačky Anastacia a Zaz nebo kapely Sabaton a The Cure. Halu také zaplnily vzpomínkové koncerty na Karla Gotta či Miroslava Žbirku.

Letos Bestsport takovou návštěvnost nečeká. "Za propadem bude jednak na straně návštěvníků nutnost šetřit, na druhé straně i užší nabídka vystoupení. Za tou stojí zvýšená opatrnost pořadatelů kulturních akcí," říká Schaffer, podle nějž také Bestsport čelí rostoucím cenám služeb. Nevylučuje zvýšení ceny vstupenek. "I to pak může mít za následek menší ochotu návštěvníků za lístek zaplatit," dodává.

Bestsport od září 2019 provozuje i menší halu O2 universum, která disponuje 39 sály různých velikostí. Vloni přivítala 92 117 lidí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dopravu na silnicích komplikuje v Česku sníh a vítr

Dopravu na některých místech republiky komplikují sněhové přeháňky, kvůli silnému větru se tvoří sněhové jazyky, podobně tomu bylo v pondělí. Problémy se sjízdností mají řidiči zejména na Vysočině, kde se stalo několik nehod. Kamiony v kopcích nemohou vyjet, stojí například v mohelnickém kopci v Olomouckém kraji.

V Libereckém kraji zůstává pro kamiony zavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a také dvě silnice na Liberecku. V Orlických horách je zavřená silnice z Šerlichu do Orlického Záhoří. Na horách dnes meteorologové čekají trvalejší sněžení se silným větrem, který by mohl na silnicích tvořit sněhové jazyky a závěje.

Silný vítr zastavil i provoz horního úseky lanovky na Sněžku, kterou opět zasáhl vítr o síle orkánu, měl rychlost přes 133 kilometrů za hodinu. Silný vítr na hřebenech Krkonoš má být celý den.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Juventus se odvolal proti odpočtu bodů k tribunálu Italského olympijského výboru

Fotbalový Juventus se odvolal k nejvyššímu sportovnímu soudu při Italském olympijském výboru proti odpočtu 15 ligových bodů za falšování účetnictví. Turínský klub o tom informoval na webu.

Tribunál italského svazu "Starou dámu" před dvěma týdny potrestal za to, že její vedení si v letech 2018 až 2020 z přestupů fotbalistů bralo protiprávní provize a investorům vykazovalo falešné zisky.

Další zprávy