Srba má šanci, že mu stát vrátí miliony

Tomáš Fránek
30. 5. 2007 12:35
Peníze našli policisté při zatčení v Srbově autě
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Infobox

Karel Srba (1959) - Někdejší generální sekretář ministerstva zahraničí. Do Černínského paláce nastoupil s Janem Kavanem.

Podle dokumentu tajné služby roku 1999 měl krycí jméno Salima, byl placeným agentem vojenské špionáže a plnil její úkoly přímo v Kavanově resort.

Za dobu, co pracoval jako státní úředník, si pořídl rozsáhlé nemovitosti za více než patnáct milionů, při jeho zatčení policie nalezla dalších třicet miliónů v hotovosti. Úřady ale nikdy nebyly schopny prokázat původ peněz.

Brno - Bývalý sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba, který sedí ve vězení za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové, dostal šanci, že se mu vrátí 15 milionů korun, které mu před lety při zatčení zabavila policie. Měla tehdy podezření, že pocházejí z úplatků, které měl Srba dostávat při rozdělování zakázek na ministerstvu.

Srba však byl v procesech, které se týkaly zakázek, osvobozen. Ústavní soud se dnes vyslovil v jeho prospěch i v otázce zabavených miliónů.

Ústavní soud totiž zrušil verdikt Vrchního soudu, podle něhož měl peníze nadále držet stát, i když byl Srba zproštěn obžaloby. Na verdikt Vrchního soudu si stěžovali Srbovi obhájci.

"Bylo porušeno právo na spravedlivý proces," uvedla soudkyně zpravodajka Dagmar Lastovecká.

Ústavní soud dnes uvedl, že ministerstvo zahraničí, které uspělo se svou stížností proti vydání peněz u Vrchního soudu, vůbec nebylo pro podání stížnosti oprávněno.

"Poškozená Česká republika zastoupená ministerstvem zahraničních věcí v trestním řízení, které skončilo zprošťujícím rozhodnutím, neuplatňovala k částce žádná práva," řekla Lastovecká. 

Komu patří peníze?

Původní obvinění Srby a dalších lidí z korupce se týkala zakázek na rekonstrukci českých zastupitelských úřadů v Keni, Alžírsku a Chorvatsku. Podle obžaloby byly ceny zakázek předražovány tak, že škoda dohormady dosáhla 8,7 milionu korun.

Srba obvinění z korupce popíral, hlavní svědkyní proti němu byla jeho bývalá spolupracovnice Eva Tomšovicová. Soud však jejímu svědectví neuvěřil.

Po pravomocném verdiktu, který Srbu zbavil viny, Městský soud v Praze rozhodl, že má dostat peníze zpět. Ministerstvo zahraničí pak podalo stížnost. Vrchní soud v Praze jí vyhověl, neboť peníze podle něho mohly souviset i s jinou trestnou činností.

Dnes byl tedy tento verdikt zrušen.

Spis se tak nyní vrátí k Vrchnímu soudu, který je vázán názorem Ústavního soudu. A pokud nenajde jinou právní cestu, musí stížnost odložit. V platnost tak znovu vstoupí původní verdikt městského soudu, který Srbovi peníze přiznal.

Ve vězení za přípravu vraždy

Mezitím už soud, zatím nepravomocně, osvobodil Srbu také z další obžaloby - tentokrát za pronájem Českého domu v Moskvě. V případu šlo o to, že ministerstvo zahraničí - vedené tehdy Janem Kavanem - uzavřelo s rakovnickou firmou Hotel Český dům smlouvu o pronájmu moskevského komplexu, a to za takových podmínek, které byly jednoznačně nevýhodné pro stát.

Kauza nevýhodného pronájmu nakonec vyústila v plán na vraždu novinářky Sabiny Slonkové, která se na odhalení případu Český dům a rozplétání majetkových poměrů jeho aktérů podílela.

Srba byl za přípravu její fyzické likvidace odsouzen ke dvanáctiletému vězení.

Bývalý sekretář navíc čelí obvinění z podvodu při rekonstrukci Konferenčního centra Štiřín.

 

Právě se děje

Další zprávy