Zemanovce platily firmy napojené na právníka blízkého Putinovi, zjistil deník MF Dnes

Domácí Domácí
Aktualizováno 3. 11. 2018 16:22
Deník se snažil rozplést podezřelou pavučinu firem, jež koordinovaně posílala sponzorské dary Straně práv občanů (SPO) i na Zemanovu prezidentskou kampaň.
Exšéf SPO Jan Veleba a prezident Miloš Zeman.
Exšéf SPO Jan Veleba a prezident Miloš Zeman. | Foto: SPO

Praha - Více než polovina všech darů pro Stranu práv občanů (Zemanovce) pochází od zaměstnanců provázané skupiny firem. Ty z velké části ovládá švýcarský právník Fabio Delco spojovaný s ruským prezidentem Vladimírem Putinem, zjistil deník MF DNES , když se snažil rozplétat podivnou pavučinu sponzorů SPO.

Současný předseda SPO Lubomír Nečas jakoukoliv souvislost darů s právníkem Delcem popírá. "Jsem přesvědčený o tom, že je vše v pořádku. Není to koordinované. Jde o náhodu," řekl Nečas. Bývalý předseda Jan Veleba se k věci nechtěl vyjadřovat.

Mnohé společnosti podle zjištění deníku založil podnikatel Michal Pechan. Peníze z nich podle deníku plynuly i na Zemanovu prezidentskou kampaň. Ve stejnou dobu získala Pechanova firma Astacus lukrativní smlouvu na Pražském hradě.

Podle zjištění Reportérů ČT získala firma Astacus možnost pořádat na Pražském hradě velikonoční a vánoční trhy. Zaměstnanci a blízcí podnikatele Pechana podle Reportéři ČT na účet SPO poslali 830 tisíc korun. 

Pechana s Delcem spojuje podle MF Dnes společnost Stegenato, kterou spoluvlastní lichtenštejnská firma Norwalk Holding AG. Tu má zastupoval právě právník Delco. Stegenato nemá webové stránky a v rozporu se zákonem v obchodním rejstříku nezveřejňuje účetní závěrky. Pechan spojitost s Delcem nechtěl komentovat.

Fabio Delco má být "architektem" podstatně větší pavučiny firem, jež oficiálně vlastní ruský oligarcha a Putinův blízký přítel, hudebník Sergej Roldugin.

Jeho obrovský majetek s neznámým původem odhalily nedávno dokumenty z daňových rájů, zveřejněné během tzv. aféry Panama Papers.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Odvolací soud zpřísnil vězení historikovi z 3,5 roku na 13 let

Odvolací soud v ruském městě Petrozavodsku v úterý výrazně zpřísnil trest vězení historikovi Juriji Dmitrijevovi, známému odhalováním zločinů z éry komunistického diktátora Josifa Stalina. Dmitrijev byl v první instanci odsouzen za sexuální násilí ke 3,5 roku odnětí svobody, v úterý odešel od soudu s 13 lety vězení, informovala ruská média. Kritici považují proces za vykonstruovaný, zaměřený na diskreditaci historika a znehodnocení jeho díla.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Součástí politiky jedné Číny je dle ústavních činitelů zájem o ekonomické či kulturní vztahy s Tchaj-wanem, což nepovažují za zásah do styků s Čínou

Cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan nelze pokládat za změnu v politice Česka vůči Číně. Shodli se na tom na dnešní schůzce v Lánech ústavní činitelé.

Zároveň uvedli, že součástí české politiky jedné Číny je i zájem o prohloubení přínosu ekonomických či kulturních vztahů s Tchaj-wanem, což nepovažují za zásah do diplomatických styků s Pekingem. Ústavní činitelé to uvedli ve společném prohlášení. Oproti minulosti se schůzky neúčastnil předseda Senátu, kterého prezident Miloš Zeman na poradu ke koordinaci zahraniční politiky nepozval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy