"Spanilý orle, tady brhlíček." Janoušek napadl odposlechy v kauze exžalobce Grygárka

Jan Horák Jan Horák
10. 9. 2020 5:30
Bývalý náměstek na Vrchním státním zastupitelství v Praze Libor Grygárek je už téměř rok pravomocně zbavený obvinění. Státní zástupce ho obžaloval kvůli tomu, že měl mařit vyšetřování politického podnikatele Romana Janouška. Soud ale stíhání zastavil. Deník Aktuálně.cz nyní zjistil, že do kauzy vstoupil samotný Janoušek. Nelíbilo se mu, že policie ho kvůli Grygárkovi odposlouchávala.
Roman Janoušek.
Roman Janoušek. | Foto: ČTK

Letos 20. února přišlo lobbistovi Romanu Janouškovi a jeho ženě Simoně vyrozumění od soudu. Dozvěděli se, že kriminalisté po dlouhou dobu sledovali jejich komunikaci - odposlouchávali je. Policie proti nim nasadila operativní techniku v době, kdy vyšetřovala někdejšího náměstka na Vrchním státním zastupitelství v Praze Libora Grygárka. Potřebovala doložit, s kým jsou Janoušek a jeho žena v průběhu kauzy ve spojení.

Důvodem odposlouchávání bylo, že Grygárek měl od Janouška odklonit vyšetřování. Švýcarská prokuratura od září 2008 objasňovala původ 200 milionů korun, které si politický podnikatel uložil u curyšské banky a jež mu zablokovala. Podle Švýcarů mohlo jít o peníze z trestné činnosti. Českou stranu požádali o právní pomoc. Grygárkovi lidé reagovali, že kolem Janouška nic neprověřují. Švýcaři poté své vyšetřování zastavili.

Skončilo i stíhání Grygárka kvůli zmíněnému zásahu do Janouškovy kauzy, Vrchní soud v Praze ho loni v říjnu pravomocně zastavil. Lobbista s manželkou se o čtyři měsíce později dozvěděli, že je měla policie "na uších". Soudy mají povinnost o tom dotyčné osoby po uzavření případu informovat. Deník Aktuálně.cz zjistil, že oba se první týden v květnu obrátili na Nejvyšší soud a žádali prověrku zákonnosti odposlechů.

Nejvyšší soud je k takové prověrce v soustavě české justice jediný kompetentní, má k tomu určený specializovaný tříčlenný senát zpravidla vedený soudcem Jiřím Pácalem. O podnětu Janouškových rozhodl letos 15. července. Podle zjištění Aktuálně.cz jejich podání zamítl.

Jdu bojovat, jdou po Liborovi

"Rozhodnutí doručoval do datové schránky právního zástupce obou navrhovatelů přímo Nejvyšší soud. Proto mohu uvést, že přezkoumal zákonnost povolení odposlechů u obou navrhovatelů a uzavřel s tím, že ani v jednom případě zákon porušen nebyl," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Janouška začali kriminalisté odposlouchávat v únoru 2012, nasazení operativní techniky kvůli prověřování Grygárka pro podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby ve prospěch lobbisty povolil Okresní soud v Ostravě. Následně ho totožná instance a také ostravský krajský soud prodloužily. Naposledy v červenci téhož roku. Od července měla sledovaný telefon i lobbistova manželka.

Bývalý náměstek na Vrchním státním zastupitelství v Praze Libor Grygárek, jako žalobce skončil v srpnu 2012.
Bývalý náměstek na Vrchním státním zastupitelství v Praze Libor Grygárek, jako žalobce skončil v srpnu 2012. | Foto: ČTK

Z odposlechů plyne, že Janoušek zájem policie o Grygárka minimálně tušil. Takto se o tom bavil s manželkou 29. července 2012: "Já jdu bojovat tady o naši minulost, tedy po něm jdou po tom Liborovi, s tím Liborem, že je to těžký, ti řeknu, s Liborem Grygárkem," stojí v soudní listině, již má Aktuálně.cz k dispozici. Manželka se posléze ptá, jestli to je kvůli jejich - Janouškovu a Grygárkovu - problému. "No, no," reagoval lobbista.

Dal bych si do zobáčku něco sladkého

Policisté zachytili i komunikaci samotného Grygárka s Janouškem, jak upozornil server Neovlivní. Žalobce mu psal esemesky ve znění "Spanilý orle, malý brhlíček žádá o slyšení" nebo "Dal bych si do zobáčku něco sladkého". Grygárek s Janouškem bydlí několik ulic od sebe v pražské čtvrti Podolí.

Deník Aktuálně.cz zastihl advokáta Janouškových Lukáše Trojana, který podnět na prověření odposlechů Nejvyššímu soudu letos v květnu posílal. Právní zástupce zůstal diskrétní. "Komentovat to nemohu, klient mě nezbavil mlčenlivosti," podotkl Trojan.

Janouška zastupoval i při snaze o obnovu jeho procesu kvůli sražení ženy v opilosti. Lobbista kvůli tomu dostal trest 4,5 roku vězení, momentálně má trest přerušený do dubna příštího roku.

Samotný Grygárek je obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby zbavený. Městský soud v Praze jeho stíhání loni v červenci zastavil, následně to potvrdila odvolací instance. Soudy dospěly k závěru, že Grygárek nenesl přímou odpovědnost za neprověřování Janouška.

Grygárek neporušil své povinnosti

Tehdejší náměstek nebyl dozorovým státním zástupcem, lobbistovy finanční poměry podléhaly jiným žalobcům. Podle soudu do jejich práce Grygárek nezasahoval, jen na ně dal razítko. Jejich postup tehdy schválilo i Nejvyšší státní zastupitelství.

"V takovém případě nebylo možno podle závěru nalézacího soudu dovodit, že právě postupem podle tohoto právního názoru obviněný JUDr. Libor Grygárek nesplnil své povinnosti a porušil svou pravomoc. S tímto závěrem Městského soudu se Vrchní soud v Praze ztotožnil," uzavřel předseda odvolacího senátu Zdeněk Sovák v rozhodnutí, jejž má Aktuálně.cz dispozici.

Nejvyšší žalobce Pavel Zeman, přes svůj původní souhlas s Grygárkovým postupem, proti zastavení stíhání podal dovolání, o němž Nejvyšší soud letos 12. srpna rozhodl. Několik týdnů pak trvalo, než verdikt odůvodnil. Minulý pátek Nejvyšší soud kompletní rozhodnutí vypravil. Výsledek zatím není známý, protože ho účastníci řízení dosud neobdrželi.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy