Obrazem: Nejstarší český hasičský sbor slaví. Před 170 lety vznikl ze skupiny metařů

Obrazem: Nejstarší český hasičský sbor slaví. Před 170 lety vznikl ze skupiny metařů
Pro veřejnost zastavila kolona hasičských aut před polednem na Václavském náměstí.
Ředitel pražských hasičů předal primátorovi kopii zakládající listiny sboru.
...
Hasiči před pražským magistrátem.
Foto: Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy
Domácí ČTK Domácí, ČTK
23. 3. 2023 19:28
Prahou projela spanilá jízda hasičů. Oslavili tím 170. výročí založení prvního profesionálního sboru na českém území. První jednotka vznikla v Praze 23. března 1853 vyčleněním několika mužů ze skupiny metařů. Od nich je odlišovala jen červená páska na rameni, zametat ulice ale museli ještě další roky. Po Praze se profesionálních hasičů dočkalo o 11 let později Brno.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

K čínské vesmírné stanici odstartovala loď Šen-čou 16 s trojicí astronautů

K čínské vesmírné stanici Tchien-kung v noci na úterý z pouště Gobi odstartovala loď Šen-čou 16 s trojicí astronautů, kteří vystřídají dosavadní posádku stanice. Napsala to dnes agentura Reuters, podle níž jde o pátý takový let k čínské vesmírné stanici od roku 2021.

Raketa Dlouhý pochod 2F, která loď nese, z vesmírného střediska v Ťiou-čchüanu na severozápadě Číny odstartovala v 9:31 místního času (3:31 SELČ). Na palubě Šen-čou 16 je podle agentury DPA poprvé i civilista. Vědec Kuej Chaj-čchao se má na vesmírné stanici soustředit na experimenty. Všichni dosavadní čínští astronauti byli členy armády.

Astronauti, kteří byli poslední půlrok na vesmírné stanici, se na Zem vrátí zřejmě v sobotu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy