reklama
 
 

Soudy zkrátily Polednové šestiletý trest na polovinu

1. 4. 2010 15:32
O propuštění může zažádat už za rok

Hradec Králové - Bývalá dělnická prokurátorka Ludmila Brožová Polednová může už příští rok v březnu požádat o podmínečné propuštění.

Vyplývá to z rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové a pražského vrchního soudu.

Osmaosmdesátileté ženě, která si ve vězení odpykává původně šestiletý trest za podíl na justiční vraždě Milady Horákové, zkrátily trest vězení z šesti na tři roky amnestie z let 1953 a 1990.

Polednová je nejstarší vězenkyní v Česku a jedinou odsouzenou aktivní účastnicí vykonstruovaných procesů z 50. let.

Původně hradecký krajský soud letos v únoru rozhodl, že by Brožová-Polednová měla být na základě amnestií z let 1953, 1955 a 1990 propuštěna z vězení. Každá z amnestií jí podle soudu zkracovala trest o dva roky.

Proti verdiktu týkajícího se amnestií z let 1955 a 1990 však k pražskému vrchnímu soudu podalo stížnost královéhradecké státní zastupitelství. Snížení trestu o dva roky na základě amnestie z roku 1953 nabylo právní moci ještě před rozhodnutím vrchního soudu.

Vrchní soud následně v březnu v neveřejném zasedání rozhodnutí krajského soudu ohledně amnestií z let 1955 a 1990 zrušil a sám ve věci znovu rozhodl. Určil, že odsouzené se týká jen amnestie z roku 1990, a že se jí z trestu promíjí jeden rok.

Vrchní soud zároveň potvrdil rozhodnutí krajského soudu, který Brožové-Polednové zamítl žádost o přerušení trestu vězení. Odsouzená žádost opírala o právě probíhající jednání o amnestiích.

Na možnost amnestií podle tisku upozornila Kancelář prezidenta republiky, když její úředníci shromažďovali podklady pro případné udělení milosti prezidentem.

autoři: Domácí, ČTK | 1. 4. 2010 15:32

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama