Soudní praxe v Česku: Za sex s dětmi jen podmínka

Lenka Smyčková
5. 8. 2008 20:44
Mírné zákony i soudy nahrávají zneužívání dětí

Vyškov - Užijte si s třináctiletou dívkou, třeba i vícekrát. V Česku vyváznete nanejvýš s podmínkou. Takové signály vysílají k veřejnosti soudy. Alespoň to tvrdí ti, kteří pracují se zneužívanými dětmi.

Pětačtyřicetiletý Ladislav Kupčík z Vyškovska se rok sbližoval s třináctiletou spolužačkou své dcery tak, až děvče otěhotnělo. Na sklonku června dívka porodila.

Kupčík teď za to u soudu dostal tříletý trest. Do vězení ovšem nepůjde. Vyváznul s podmínkou, stejně jako se to ročně podaří většině podobných mužů, které soud uzná vinnými ze zneužívání dětí.

„Nedivím se, když někdo považuje Česko za ráj pedofilů a zneuživatelů dětí. Vždyť jen patnáct procent obviněných z pohlavního zneužívání nezletilých jde do vězení," kritizuje rozhodnutí soudu šéfka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková.

Pedofil? Ne, jen nezdrženlivý

Tříletý trest s podmíněným odkladem na pět let. Tak zněl verdikt pro Kupčíka. Přesně stejný si před časem vyslechl u královéhradeckého soudu i známý dirigent Bohumil Kulínský. Ten zneužil dokonce několik nezletilých sboristek.

Čtěte zde: Počal dítě s třináctiletou, soud mu vyměřil podmínku

Podle soudkyně Okresního soudu ve Vyškově Zdeňky Kalové je trest pro Kupčíka dostatečný. Za zneužívání sice mohl dostat i osm let, senát ale přihlédl k polehčujícím okolnostem.

"Kupčík se přiznal, s policisty i soudem spolupracoval, dosud nikdy nebyl trestán," odůvodnila rozsudek Kalová. Navíc podle soudních znalců není pedofil, ani nijak psychicky narušený. Jen sexuálně nezdrženlivý.

Oběť zneužívání

  • Podle obžaloby si zneužívaná dívka z Vyškovska může odnést celoživotní následky
  • Přímo v obžalobě byly uvedeny následující:
  • Osvojí si zájmy a návyky v rozporu s morálkou
  • Bude obtížně odolávat tlaku sociálního okolí
  • Bude mít problémy s navazováním partnerských vztahů

Proto soud určil trest v dolní polovině sazby. Soud mu ale naopak přitížil docela dlouhou zkušební dobou. Dívka si totiž ponese trvalé následky, z nichž dítě bude tím nejmírnějším.

"Bude obtížně odolávat tlaku sociálního okolí a bude mít problém s navázáním partnerských vztahů," upozornila státní zástupkyně Martina Klvačová.

Advokát: Lidé by volali po vězení

Sám pětačtyřicetiletý profesionální řidič nákladního auta považuje trest za spravedlivý. V podmínku věřil od počátku. Může tak prý alespoň vydělávat a přispívat své mladé „milence" na jejich společné dítě.

Rodiče mladičké matky už s verdiktem tolik spokojeni nejsou. „Trest mohl být mnohem vyšší. Zneužil a využil naši dceru," uvedla po vynesení rozsudku mladá babička.

Státní zástupkyně i rodiče se přesto vzdali práva na odvolání. Šance, že by Kupčík dostal vyšší trest, je mizivá. V Česku je podmínka za pohlavní zneužívání standardem.

Nelíbí se to ani právnímu zástupci rodiny zneužité dívky. "Je to precedentní rozhodnutí směrem k veřejnosti, která u takových činů volá po nepodmíněných trestech," uvedl Petr Šťastný po vynesení rozsudku nad Kupčíkem.

Polovina obviněných vyvázne úplně

„Myslím, že je chyba, že v devadesátých letech byl u těchto případů zrušen institut mimořádného opravného prostředku. Jeho prostřednictvím by státní zástupce mohl žádat vyšší trest," říká Vodičková.

Jsme ráj pedofilů, zlobí se Marie Vodičková z Fondu ohrožených dětí
Jsme ráj pedofilů, zlobí se Marie Vodičková z Fondu ohrožených dětí | Foto: Ludvík Hradilek

Ještě v dobách, kdy pracovala na městské prokuratuře jako „specialistka na mládež", skončilo podle ní za mřížemi na padesát procent obviněných ze zneužívání nezletilých.

Od devadesátých let se tato čísla snižují. Polovina obviněných je uznána nevinnými, pětatřicet procent vyvázne s podmínkou a jen patnáct procent jde do vězení.

V minulosti například dostal osmnáctiměsíční podmínku za několikanásobné zneužití školačky muž z Žatecka, jen roční podmínku dvacetiletý muž z Benešovska. S podmínkami vyvázli i pražští strážníci obvinění z toho, že zneužili školačky, které skončily v jejich rukou, když jely metrem načerno.

Podle Vodičkové jsou nízké tresty způsobeny celkovou humanizací trestního řízení a vězeňství. „Je to ovšem humanizace na nesprávném místě," podotýká.

Za mříže jen recidivista nebo deviant

K nepodmíněnému odnětí svobody soudy obvykle přikročí jen v případech, kdy byl například obžalovaný již v podmínce nebo je uznán za sexuálního devianta. A tím podle znalců Kupčík není. S dívkou prý byli zamilovaní, což ovšem v očích soudu není v žádném případě polehčující okolnost.

„I kdyby ho stokrát sváděla, přece pětačtyřicetiletý chlap nemůže tohle udělat a ještě vyváznout s podmínkou. Pětaosmdesáti procentům zneuživatelů se v podstatě nic nestane, zato oběť má obvykle zničený život," nelíbí se Vodičkové.

Podle psychologů mají pohlavně zneužívané dívky do budoucna mizerné vyhlídky. Hrozí jim potíže v navazování partnerských vztahů a v sexuálním životě. V nejhorších případech se přidávají i deprese, sebevražedné tendence, úzkosti a závislost na drogách nebo alkoholu.

 

Právě se děje

Další zprávy