Soudkyně Krčmářová končí u insolvencí. Přestupuje na jiné oddělení krajského soud v Brně

ČTK ČTK
16. 7. 2017 22:56
Ze své dosavadní pozice na brněnském krajském soudu odejde soudkyně Eva Krčmářová. Soudkyně insolvenčního úseku odchází na vlastní žádost. Podle mluvčí soudu Evy Sigmundové Krčmářová přestoupí na občansko-právní odvolací oddělení, podle předpokladu by to mělo být od 1. října. Krčmářová v poslední době čelila obvinění z nezákonných rozhodnutí podobně jako její kolega Jan Kozák. Toho na konci června ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) dočasně zprostil funkce. Důvodem bylo trestní stíhání související s výkonem funkce soudce.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha/Brno - Z insolvenčního úseku u brněnského krajského soudu na vlastní žádost odejde soudkyně Eva Krčmářová. Podnikatelé ji stejně jako jejího kolegu Jana Kozáka obviňovali z nezákonných rozhodnutí. Krčmářová obvinění odmítala, přesto se s vedením soudu letos domluvila, že přejde na jiný úsek. Informovala o tom Česká televize. Kozáka na konci června ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) dočasně zprostil funkce. Důvodem bylo trestní stíhání související s výkonem funkce soudce.

Podle mluvčí soudu Evy Sigmundové Krčmářová přestoupí na občansko-právní odvolací oddělení, podle předpokladu by to mělo být od 1. října. Současně doplnila, že agentu po Kozákovi převezmou dvě soudkyně. Náhradu za Kozákovou bude soud podle ČT teprve hledat.

Kozáka začala policie trestně stíhat v polovině června a podezřívá ho ze zneužití pravomoci. Policie zahájila jeho stíhání poté, co obdržela souhlas od prezidenta Miloše Zemana. Poskytl ho poté, co Nejvyšší správní soud v dubnu zastavil se soudcem kárné řízení a zrušil i rozhodnutí ministra o dočasném zproštění výkonu funkce soudce.

Možnou trestnou činnost Kozáka spatřuje policie ve stejné věci, pro kterou na něj podal předseda Krajského soudu v Brně Milan Bořek návrh na kárnou žalobu.

Kozák podle informací serveru Česká justice loni v září zjistil v jím vedeném insolvenčním spise přihlášku do řízení o oddlužení fyzické osoby, které vedla jeho kolegyně soudkyně Hana Hrstková. O celé věci učinil úřední záznam a věc předal příslušnému soudnímu oddělení. Učinil tak ale chybným způsobem, který záhy napravil a o celé věci obratem informoval místopředsedy soudu, kteří s ním celou věc měli projednat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy