Pelikán opět zprostil funkce brněnského soudce Kozáka, který podle policie zneužil svou pravomoc

ČTK ČTK
7. 7. 2017 13:32
Soudce brněnského krajského soudu Jana Kozáka kvůli podezření ze zneužití pravomoci opět dočasně zprostil funkce ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Proti Kozákovi policie se souhlasem prezidenta Miloše Zemana zahájila trestní stíhání poté, co Nejvyšší správní soud zrušil pozastavení výkonu jeho funkce. Kozák se proti rozhodnutí ministra spravedlnosti odvolá a podá opravný prostředek.
Foto: Economia

Brno - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) opět dočasně zprostil funkce soudce brněnského krajského soudu Jana Kozáka. Uvedl to v pátek server Česká justice. Policie v polovině června soudce začala trestně stíhat a podezřívá ho ze zneužití pravomoci. Kozák řekl, že proti dočasnému zproštění funkce podá opravný prostředek.

"Soudce Kozák byl zproštěn funkce z důvodu trestního stíhání, které souvisí s výkonem jeho funkce soudce," řekla serveru mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. Doplnila, že se tak stalo minulý týden.

"Mohu potvrdil, že se tak stalo, budu proti tomu podávat opravný prostředek," řekl Kozák.

Policie zahájila trestní stíhání soudce podle poté, co obdržela souhlas s tímto krokem od prezidenta Miloše Zemana. Poskytl ho potom, co Nejvyšší správní soud (NSS) na konci dubna zastavil se soudcem kárné řízení a zrušil i rozhodnutí ministra o dočasném zproštění výkonu funkce soudce.

Možnou trestnou činnost soudce Kozáka spatřuje policie, konkrétně brněnská expozitura Národní centrály pro boj s organizovaným zločinem a korupcí (NCOZ), ve stejné věci, pro kterou na soudce Kozáka podal předseda Krajského soudu v Brně Milan Bořek návrh na kárnou žalobu.

Kozák podle informací České justice už loni v září zjistil v jím vedeném insolvenčním spise přihlášku do řízení o oddlužení fyzické osoby, které vedla jeho kolegyně soudkyně Hana Hrstková. O celé věci učinil úřední záznam a věc předal příslušnému soudnímu oddělení.

Učinil tak ale chybným způsobem, který záhy napravil a o celé věci obratem informoval místopředsedy soudu, kteří s ním celou věc měli projednat. Na policii byl Kozák v této věci podle České justice poprvé podávat vysvětlení 21. března tohoto roku.

 

Právě se děje

Další zprávy