Soudci loni uložili nejvíce peněžitých trestů, nejčastěji platili řidiči

ČTK ČTK
2. 4. 2019 15:24
České soudy loni uložily peněžité tresty v celkové výši 317 milionů korun, jedná se o dosud nejvyšší částku. Celkem uložily 9864 peněžitých trestů. Sankce se dotkla 18,12 procenta všech odsouzených, ať už jako hlavní či doplňující trest. Za poslední tři roky se tak podíl uložených peněžitých trestů zvedl více než dvojnásobně, ještě v roce 2015 se pohyboval pod hranicí šesti procent.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana se tak daří naplňovat jednu z hlavních priorit státního zastupitelství.

"Už dříve jsem apeloval na všechny vedoucí okresní i krajské státní zástupce, aby se více zaměřili na zvažování peněžitého trestu jako vhodné formy sankce. Spolu s Nejvyšším soudem jsme pak pořádali i speciální semináře pro soudce a státní zástupce, jsem rád, že toto úsilí přináší své ovoce," řekl Zeman.

Doplnil, že existuje prostor ke zlepšení, například v Německu podle něj podíl uložených peněžitých trestů dosahuje 80 procent, v Rakousku kolem 40 procent.

Záleží ale na jednotlivých okresech. Například na Domažlicku podíl uložených peněžitých trestů dosáhl téměř 44 procent, na Prostějovsku šlo o 35 procent. Okres na opačném pólu má podíl kolem čtyř až pěti procent, Zeman neřekl, o který jde.

Naprostou většinu peněžitých trestů soudci uloží za trestné činy v dopravě, a to v 91 procentech. Peněžité tresty se však ukládaly například i při korupce či u finančních trestných činů. Sankce se nejčastěji pohybují v rozmezí 10 až 20 tisíc korun. Ve 12 případech sankce přesáhla hranici milion korun.

 

Právě se děje

Další zprávy