reklama
 
 

Soudce Berka dostal 8,5 roku za zmanipulované konkurzy

Aktualizováno 25. 11. 2015 12:05
Soudce Jiří Berka dostal 8,5 roku vězení za zmanipulované konkurzy. Soud potrestal také dalších 8 lidí z jeho skupiny, která podle obžaloby způsobila na základě zfalšovaných konkurzů škodu 264 milionů korun. Vleklý případ pozastavila amnestie prezidenta Václava Klause v lednu 2013. Původně se obžaloba týkala 12 lidí, po amnestii jich zůstalo devět. Tresty nejsou pravomocné.

Tábor - Konkurzní soudce Jiří Berka má jít na 8,5 roku do vězení za zmanipulované konkurzy.

Táborský soud zároveň odsoudil dalších osm lidí ze skupiny kolem Berky, která podle obžaloby způsobila na základě zfalšovaných konkurzů škodu 264 milionů korun.

Uložil jim tresty v rozpětí od dvouleté podmínky do 8,5 roku vězení. Policie a následně soudy řeší tento případ od roku 2003.

Původně se obžaloba týkala 12 lidí, po amnestii jich zůstalo devět. Tresty nejsou pravomocné.

Případ pozastavila amnestie

Obžaloba v rozsáhlé kauze se týkala hlavně trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele, účasti na zločinném spolčení, poškození věřitele, porušování povinnosti při správě cizího majetku nebo nepravdivého znaleckého posudku.

Vleklý případ pozastavila i amnestie prezidenta Václava Klause v lednu 2013. Na jejím základě soud letos v září zastavil stíhání tří obžalovaných, Vladislava Větrovce, Jana Harangoza a Marty Čihákové.

Táborský soud začal kauzu řešit v roce 2005. O pět let později Berku nepravomocně odsoudil na devět let, stejný trest dostali i obžalovaní Daniel Thonat a Vladislav Větrovec.

Nepodmíněné tresty v rozmezí od 6,5 roku do osmi let si vyslechlo dalších pět mužů. Obžalovaní působili jako soudci, konkurzní správci, podnikatelé i soudní znalci.

Do konkurzu poslal 10 firem

Podstatou kauzy je podle obžaloby to, že Berka ve spolupráci s dalšími lidmi poslal na základě zfalšovaných dokumentů do konkurzu deset firem.

Policie začala skupinu odhalovat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka podle obžaloby vyhlásil na základě padělaných dokumentů.

K Union bance později přibylo obvinění za zmanipulování dalších konkurzů, například společností ZKL Klášterec nad Ohří, Stavební podnik Ralsko, Zbrojovka Brno, Retema, Krušnohorské strojírny a Báňské stavby Most.

autor: ČTK | 25. 11. 2015 11:47

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama