Soud s Berkou odročen. Líčení bude pokračovat na podzim

ČTK ČTK
25. 6. 2015 14:42
Případ zmanipulovaných konkurzů se táhne už 13 let. Policie v něm obvinila 12 lidí.
Jiří Berka
Jiří Berka | Foto: ČTK

Tábor - Táborský soud odročil líčení v případě ústeckého soudce Jiřího Berky, který s dalšími lidmi údajně způsobil na základě zfalšovaných konkurzů škodu 264 milionů korun. Projednávání případu bude pokračovat na podzim.

Předseda senátu Zdeněk Kučera nevyloučil, že v září rovnou přistoupí k závěrečným řečem a následně i k vyhlášení rozsudků.

Soud se od pondělí zabýval rekapitulací případu, jenž se táhne od roku 2003 a jehož projednávání kromě odvolání přibrzdila i předloňská prezidentská amnestie.

Kauza se týká 11 zmanipulovaných konkurzů, státní zastupitelství kvůli tomu podalo šest obžalob.

"Budeme pokračovat od 14. září a budeme muset rozhodnout, jestli dokazování doplníme. Ale avizoval jsem obhajobě i obžalobě, že nelze vyloučit, že může být přistoupeno k závěrečným řečem," řekl Kučera.

Advokát Jiřího Berky Rudolf Axmann přitom hned v první den obnoveného líčení požadoval, aby soud projednal celý případ od začátku. Argumentoval tím, že řadu věcí spojených s kauzou si už účastníci případu nemusí pamatovat. "Tento návrh jsme zatím neakceptovali," uvedl Kučera.

K soudu přišlo jen pět z 12 obžalovaných

K soudu se v první den obnoveného líčení dostavilo pět z 12 obžalovaných. V následujících dnech už však nikdo ze stíhaných nedorazil a zastupovali je jen obhájci.

Obžaloby se mimo jiné týkají hlavně trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele, účasti na zločinném spolčení, poškození věřitele, porušování povinnosti při správě cizího majetku nebo nepravdivého znaleckého posudku.

Na rozsahu trestního stíhání se podle Kučery oproti původnímu líčení nic nemění.

Případ se táhne od roku 2003 a pozastavila ho i amnestie prezidenta Václava Klause v lednu 2013. Táborský soud začal kauzu řešit v roce 2005. O pět let později Berku nepravomocně odsoudil na devět let, stejný trest dostali i obžalovaní Daniel Thonat a Vladislav Větrovec. Nepodmíněné tresty v rozmezí od 6,5 roku do osmi let si vyslechlo dalších pět mužů.

Obžalovaní působili jako soudci, konkurzní správci, podnikatelé i soudní znalci. Sedm z nich se proti rozsudku odvolalo. Případem se zabývaly Nejvyšší i vrchní soud, jež kauzu vrátily do Tábora. Než se soud k projednání dostal, zastavila kauzu amnestie. O jejím rozsahu však potom rozhodl Nejvyšší soud.

Amnestie z roku 2013

Amnestie z roku 2013 se na některé činy v kauze vztahuje, ale jde jen o zlomek z původní obžaloby. Podle Kučery se týká pouze dvou obžalovaných.

Policie začala Berkovu skupinu odhalovat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka podle obžaloby vyhlásil na základě padělaných dokumentů.

K Union bance později přibylo obvinění za zmanipulování dalších konkurzů, například společností ZKL Klášterec nad Ohří, Stavební podnik Ralsko, Zbrojovka Brno, Retema, Krušnohorské strojírny a Báňské stavby Most.

Soudce Zdeněk Kučera je u případu od začátku líčení. Původně v něm figuroval jako náhradní předseda senátu za soudce Jiřího Bernáta, který odešel na konci roku 2007 do důchodu, a kauzu převzal Kučera.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy