Vražda to byla, ale odškodnění potomci nedostanou

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 10. 2013 13:00
Rodina zastřeleného německého policisty prohrála spor s českou justicí
Foto: Thinkstock

Brno - Potomci německého policisty zastřeleného v roce 1953 československým agentem prohráli spor o odškodnění. Jejich dovolání zamítl v rozsudku Nejvyšší soud.

Od českého ministerstva obrany a dvou fyzických osob žádali tři žalobci dohromady přibližně čtyři miliony korun plus úroky. U pražských soudů však s nárokem na odškodnění neuspěli, přestože střelec František Korbel byl už v roce 1998 odsouzen za vraždu na tři roky nepodmíněně.

Obvodní soud pro Prahu 6 žalobu o náhradu škody zamítl v roce 2010, brzy poté stejně rozhodl Městský soud v Praze. Oba případ řešily podle dobového německého práva, které obsahovalo třicetiletou promlčecí lhůtu.

Pozůstalí nesouhlasí s promlčením

Navíc z tehdejších předpisů vyplývalo, že jednání z "pouhé nahodilosti při výkonu úřední povinnosti" nezakládá odpovědnost státu, pokud neexistuje vnitřní souvislost mezi stanoveným cílem a posuzovaným jednáním. Při užití služební zbraně sice ve službě, avšak z osobních důvodů, prý tato souvislost chybí.

V dovolání k Nejvyššímu soudu se potomci německého policisty domáhali přehodnocení Korbelova skutku.

Podle nich zastřelil jejich otce při plnění služebních úkolů zpravodajského důstojníka. Nesouhlasí ani s promlčením. Období komunistické totality podle nich nelze započítávat do promlčecí doby - tehdejší orgány okolnosti činu i totožnost střelce utajovaly.

Podle Nejvyššího soudu ale česká justice aplikovala německé právo správně. "Rozsudek odvolacího soudu je z hlediska dovolání předestřené otázky zásadního právního významu správný, dovolací soud proto dovolání zamítl," stojí v rozsudku senátu s předsedkyní Martou Škárovou.

Naději dává ještě Ústavní soud

Žalobci mají ještě možnost obrátit se na Ústavní soud, museli by však doložit porušení základních práv.

Korbel byl pátračem zpravodajské správy Generálního štábu Československé armády. K jeho úkolům patřilo kontaktovat obyvatele západního Německa jako zahraniční agenty.

V listopadu 1953 Korbel, za doprovodu pohraničníka, překročil německou hranici kvůli schůzce s potenciálním spolupracovníkem. Asi třicet metrů od hraniční čáry je však překvapila bavorská policejní hlídka.

Korbel údajně neuposlechl výzvu, aby se vzdal a odhodil zbraň. Vymlouval se, že na německé území zabloudil. Nakonec německého policistu několika ranami zastřelil. Poté se oba Čechoslováci rozběhli a podchodem v drátěném zátarasu utekli zpět do vlasti.

Německo žádalo důsledné vyšetření, potrestání činu a odškodnění rodiny. Zástupci československé diplomacie však obvinění odmítali. Opakovaně se snažili vinu svalit na kurýry západních zpravodajských služeb nebo odsunuté Němce.

Korbela potrestal jeho velitel za hrubé porušení kázně a nedodržení státní disciplíny patnácti dny domácího vězení. Trest mu byl vymazán v roce 1956 za iniciativní návrhy vedoucí ke zlepšení práce na pracovišti, uvádí Ústav pro studium totalitních režimů v portrétu zastřeleného Němce. Případ se znovu otevřel až po změně poměrů a skončil pravomocným tříletým trestem pro Korbela.

Konec 40. a počátek 50. let na státních hranicích se podle historiků nesly ve znamení zvýšeného operačního nasazení zpravodajských složek bývalého Československa.

Přes zelenou hranici byli tajně vysazováni jejich spolupracovníci, odehrávaly se zde schůzky a budovaly tajné schránky. Československé zpravodajské služby potřebovaly mít pro své operace zázemí jak na vlastním území, tak na území "nepřátelském".

 

Právě se děje

Další zprávy