Soud potvrdil výsledky eurovoleb, zamítl podnět Pirátů

ČTK ČTK
10. 6. 2015 12:35
Nejvyšší správní soud reagoval očekávaným způsobem na nález Ústavního soudu, který minulý týden zamítl návrh na zrušení pětiprocentní uzavírací klauzule v eurovolbách.
Nejvyšší správní soud
Nejvyšší správní soud | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Výsledky loňských voleb do Evropského parlamentu jsou definitivní. Volební senát Nejvyššího správního soudu (NSS) ve středu zamítl podnět České pirátské strany.

Očekávaným způsobem tak reagoval na nález Ústavního soudu, který minulý týden zamítl návrh na zrušení pětiprocentní uzavírací klauzule v eurovolbách.

"Protože navrhovatel jiné námitky než námitky protiústavnosti zákona ve svém návrhu neuvádí, nemůže být jeho návrh důvodný," stojí v rozhodnutí NSS, které je závěrečnou tečkou za přezkoumáváním voleb.

Kromě Pirátů i zelení

Obdobný podnět adresovali volebnímu senátu také zelení, po verdiktu Ústavního soudu jej vzali zpět. NSS proto řízení zastavil.

Ústavní soudci se zabývali uzavírací klauzulí v eurovolbách právě z iniciativy volebního senátu, který jim postoupil podněty Pirátů a Strany zelených, a dočasně přerušil jejich projednávání.

Obě strany zůstaly těsně pod pěti procenty, mandáty tak nezískaly. Ústavní soudci nakonec většinově dospěli k závěru, že klauzule má svůj význam - omezuje roztříštěnost europarlamentu a posiluje jeho efektivní fungování. Poté se mohl k volebním stížnostem znovu vrátit NSS, ve středu mu končila lhůta.

Piráti loni získali 4,78 procenta hlasů, zelení 3,77 procenta. Svorně tvrdili, že klauzule omezuje poměrné zastoupení politických proudů a nemá praktický význam - po eurovolbách nikdo nesestavuje vládu, a tak neexistuje zájem na stabilním a přehlednějším parlamentním prostředí s menším počtem frakcí.

Eurovolby vyhrálo hnutí ANO s 16 procenty hlasů. Získalo čtyři mandáty, stejně jako TOP 09 se Starosty a ČSSD. Po třech křeslech drží komunisté a lidovci. ODS získala dva mandáty, jeden má Strana svobodných občanů.

Nebýt uzavírací klauzule, usedli by místo Miroslava Pocheho (ČSSD) a Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) v europarlamentu zelený Ondřej Liška a pirát Ivan Bartoš.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy