Soud: Návštěvy rodiny v Klokánku Ondrovi škodily

jaa, čtk
22. 6. 2007 15:00
Vždy po odchodu příbuzných byli neklidní
Foto: Ludvík Hradilek

Kuřim/Brno - Sedmiletému Ondřejovi a devítiletému Jakubovi, které podle policie týraly jejich matka Klára Mauerová, teta Kateřina Mauerová a její kolegyně Hana Bašová, ubližovaly návštěvy příbuzných v centru Klokánek. Tvrdí to brněnský městský soud, který jim ve čtvrtek návštěvy chlapců v Klokánku zakázal.

Verdikt bude platit do doby, než ho městský nebo krajský soud zruší nebo než rozhodne o trvalém svěření do péče, řekl ČTK místopředseda soudu Roman Kiš.

Povídali si s Ondrou i po telefonu

"Během pobytu nezletilého Jakuba a Ondřeje v Klokánku byli oba nezletilí po návštěvách prarodičů a tet neklidní, uváděli, že mají zakázáno hovořit a byli ve špatném psychickém stavu, naproti tomu v době zákazu návštěv se obě děti uklidnily," stojí v usnesení.

Policie pracovníkům Klokánka proto několik dní po umístění dětí v centru doporučila zakázat návštěvy příbuzných. Klokánek to splnil, později se dohodl na návštěvách s otcem. Po čtyřech dnech opět jakýkoliv přímý styk s dětmi zakázal. Rodina podle
pracovníků centra porušila podmínky a přes zákaz s dětmi mluvila. Dokonce si děti s někým povídaly přes mobilní telefon, který jim otec půjčil.

Týraný Ondra a tři obviněné

Ondřej a Jakub se do Klokánku dostali před šesti týdny poté, co policie našla Ondřeje nahého a svázaného v komoře domu v Kuřimi. Podle vyšetřovatelů ho tam nejméně několik měsíců pravidelně zavírala jeho matka. Ta je nyní ve vazbě, stejně jako její sestra Kateřina, která se údajně na týrání podílela.

Policie navíc rozšířila obvinění obou žen také o týrání Jakuba a obvinila z omezování osobní svobody obou chlapců i Hanu Bašovou, která donedávna pracovala pod Kateřinou Mauerovou v Domu dětí a mláděže Junior, uvedl v usnesení soud.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy