6,5 milionu za rok práce. Soud dal zlatý padák exmanažeru ČD

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 12. 2014 17:26
Původně soudy dospěly k názoru, že tak vysoké odstupné odporuje dobrým mravům. Nejvyšší soud to změnil.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Bývalý personální náměstek Českých drah Milan Ruttner má nárok na odstupné ve výši 6,5 milionu korun. Pravomocně o tom rozhodl pražský městský soud.

Přiznané odstupné se navíc ještě zvýší o úroky z prodlení. Ruttner požadoval celkem 8,7 milionu, o zbývající částku se ještě bude muset soudit dál. Tuto část sporu totiž městský soud vrátil obvodnímu soudu k dalšímu projednání. České dráhy od počátku argumentovaly tím, že takto vysoké odstupné odporuje dobrým mravům.

Ruttner nastoupil do Českých drah za ředitele Petra Žaludy v roce 2008, předtím působil v Citibank. S Žaludou podepsal manažerskou smlouvu, jejíž sporný dodatek stanovil, že pokud náměstek ve funkci vydrží déle než rok, vznikne mu nárok na jednorázové vyplacení částky vypočítané podle sjednaného vzorce.

Ruttner se funkce vzdal po 12 měsících a 13 dnech, České dráhy mu však "zlatý padák" odmítly vyplatit.

Podle firmy je výše odstupného nemravná, a to zvláště za situace, kdy podnik za rok 2008 vykázal konsolidovanou provozní ztrátu 5,3 miliardy korun. Ruttner podle drah "neučinil nic, čím by byl přínosem pro hospodaření", naopak na ztrátě prý měly největší podíl personální náklady.

Manažer ve středu k soudu nepřišel. Jeho právnička Romana Náhlíková Kaletová poukázala na to, že nepoctivě se nezachoval Ruttner, ale České dráhy, které na základě mnoha obdobných smluv vyplatily jiným vysokým manažerům a členům představenstva miliony korun, a to za stejné hospodářské situace.

Upozornila také na to, že podle Nejvyššího soudu je Ruttnerova manažerská smlouva platná včetně všech jejích ujednání.

Spletitý vývoj

Obvodní soud pro Prahu 1 se bude muset zabývat zbylým Ruttnerovým požadavkem na 2,2 milionu korun. Dráhy totiž tvrdí, že takto vysokou škodu jim manažer způsobil uzavřením nevýhodných smluv, a že by se tedy tato částka měla od odstupného odečíst.

Kauza Ruttnerova odstupného měla poměrně spletitý vývoj. Obvodní soud pro Prahu 1 dvakrát nařídil Českým drahám, aby peníze vyplatily, Městský soud v Praze verdikt pokaždé zrušil. Poprvé zasáhl z procesních důvodů, podruhé kvůli nesouhlasu s právním názorem soudu prvního stupně.

Ruttner podal dovolání a Nejvyšší soud se letos postavil na jeho stranu, když věc vrátil pražskému městskému soudu k novému projednání. Manažer podle něj postupoval v souladu se zákonem a hospodářskou ztrátu drah mu nelze klást za vinu.

 

Právě se děje

Další zprávy