6,5 milionu za rok práce. Soud dal zlatý padák exmanažeru ČD

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 12. 2014 17:26
Původně soudy dospěly k názoru, že tak vysoké odstupné odporuje dobrým mravům. Nejvyšší soud to změnil.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Bývalý personální náměstek Českých drah Milan Ruttner má nárok na odstupné ve výši 6,5 milionu korun. Pravomocně o tom rozhodl pražský městský soud.

Přiznané odstupné se navíc ještě zvýší o úroky z prodlení. Ruttner požadoval celkem 8,7 milionu, o zbývající částku se ještě bude muset soudit dál. Tuto část sporu totiž městský soud vrátil obvodnímu soudu k dalšímu projednání. České dráhy od počátku argumentovaly tím, že takto vysoké odstupné odporuje dobrým mravům.

Ruttner nastoupil do Českých drah za ředitele Petra Žaludy v roce 2008, předtím působil v Citibank. S Žaludou podepsal manažerskou smlouvu, jejíž sporný dodatek stanovil, že pokud náměstek ve funkci vydrží déle než rok, vznikne mu nárok na jednorázové vyplacení částky vypočítané podle sjednaného vzorce.

Ruttner se funkce vzdal po 12 měsících a 13 dnech, České dráhy mu však "zlatý padák" odmítly vyplatit.

Podle firmy je výše odstupného nemravná, a to zvláště za situace, kdy podnik za rok 2008 vykázal konsolidovanou provozní ztrátu 5,3 miliardy korun. Ruttner podle drah "neučinil nic, čím by byl přínosem pro hospodaření", naopak na ztrátě prý měly největší podíl personální náklady.

Manažer ve středu k soudu nepřišel. Jeho právnička Romana Náhlíková Kaletová poukázala na to, že nepoctivě se nezachoval Ruttner, ale České dráhy, které na základě mnoha obdobných smluv vyplatily jiným vysokým manažerům a členům představenstva miliony korun, a to za stejné hospodářské situace.

Upozornila také na to, že podle Nejvyššího soudu je Ruttnerova manažerská smlouva platná včetně všech jejích ujednání.

Spletitý vývoj

Obvodní soud pro Prahu 1 se bude muset zabývat zbylým Ruttnerovým požadavkem na 2,2 milionu korun. Dráhy totiž tvrdí, že takto vysokou škodu jim manažer způsobil uzavřením nevýhodných smluv, a že by se tedy tato částka měla od odstupného odečíst.

Kauza Ruttnerova odstupného měla poměrně spletitý vývoj. Obvodní soud pro Prahu 1 dvakrát nařídil Českým drahám, aby peníze vyplatily, Městský soud v Praze verdikt pokaždé zrušil. Poprvé zasáhl z procesních důvodů, podruhé kvůli nesouhlasu s právním názorem soudu prvního stupně.

Ruttner podal dovolání a Nejvyšší soud se letos postavil na jeho stranu, když věc vrátil pražskému městskému soudu k novému projednání. Manažer podle něj postupoval v souladu se zákonem a hospodářskou ztrátu drah mu nelze klást za vinu.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Americká vláda po smrti dvou černochů zahájila vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland oznámil plán rozsáhlého vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu, které prověří přístup k používání síly či možné problémy s diskriminací. Krok přichází souběžně s procesem s nyní již bývalým členem policejního sboru, jehož čeká trest za smrt černocha George Floyda, a po nepokojích vyvolaných policejním novým zásahem, který rovněž skončil smrtí muže tmavé pleti. Garland dal už dříve najevo, že boj proti nepřiměřeným zásahům strážců zákona považuje za jednu z priorit.

K situaci v Minneapolisu přitáhlo pozornost počínání policisty Dereka Chauvina, který byl loni v květnu natočen, jak několik minut klečí na krku Floyda, zatímco 46letý černoch si stěžuje na problémy s dýcháním a nakonec přestává jevit známky života. Případ vyvolal masivní protesty a Chauvin byl toto úterý shledán vinným z vraždy druhého stupně i zabití, což podle médií přineslo mnohým Američanům úlevu. O výši trestu se rozhodne za osm týdnů.

Městem během procesu s Chauvinem otřásl další kontroverzní zákrok proti černochovi, když policistka zastřelila 20letého Daunteho Wrighta, který nespolupracoval při zatýkání. Na počátku incidentu byla kontrola kvůli údajně neplatné registrační známce na automobilu. Následné několikadenní protesty u policejní centrály na předměstí Brooklyn Center pak provázely zprávy o tvrdém postupu policie proti novinářům.

Ministerstvo spravedlnosti už vyšetřuje, zda policisté zapojení do zásahu proti Floydovi neporušili jeho občanská práva. Nově ohlášené vyšetřování však podle informací agentury AP má mít mnohem širší dopad. Zaměří se na celou policii a může vyústit v zásadní změny policejní praxe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy