6,5 milionu za rok práce. Soud dal zlatý padák exmanažeru ČD

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 12. 2014 17:26
Původně soudy dospěly k názoru, že tak vysoké odstupné odporuje dobrým mravům. Nejvyšší soud to změnil.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Bývalý personální náměstek Českých drah Milan Ruttner má nárok na odstupné ve výši 6,5 milionu korun. Pravomocně o tom rozhodl pražský městský soud.

Přiznané odstupné se navíc ještě zvýší o úroky z prodlení. Ruttner požadoval celkem 8,7 milionu, o zbývající částku se ještě bude muset soudit dál. Tuto část sporu totiž městský soud vrátil obvodnímu soudu k dalšímu projednání. České dráhy od počátku argumentovaly tím, že takto vysoké odstupné odporuje dobrým mravům.

Ruttner nastoupil do Českých drah za ředitele Petra Žaludy v roce 2008, předtím působil v Citibank. S Žaludou podepsal manažerskou smlouvu, jejíž sporný dodatek stanovil, že pokud náměstek ve funkci vydrží déle než rok, vznikne mu nárok na jednorázové vyplacení částky vypočítané podle sjednaného vzorce.

Ruttner se funkce vzdal po 12 měsících a 13 dnech, České dráhy mu však "zlatý padák" odmítly vyplatit.

Podle firmy je výše odstupného nemravná, a to zvláště za situace, kdy podnik za rok 2008 vykázal konsolidovanou provozní ztrátu 5,3 miliardy korun. Ruttner podle drah "neučinil nic, čím by byl přínosem pro hospodaření", naopak na ztrátě prý měly největší podíl personální náklady.

Manažer ve středu k soudu nepřišel. Jeho právnička Romana Náhlíková Kaletová poukázala na to, že nepoctivě se nezachoval Ruttner, ale České dráhy, které na základě mnoha obdobných smluv vyplatily jiným vysokým manažerům a členům představenstva miliony korun, a to za stejné hospodářské situace.

Upozornila také na to, že podle Nejvyššího soudu je Ruttnerova manažerská smlouva platná včetně všech jejích ujednání.

Spletitý vývoj

Obvodní soud pro Prahu 1 se bude muset zabývat zbylým Ruttnerovým požadavkem na 2,2 milionu korun. Dráhy totiž tvrdí, že takto vysokou škodu jim manažer způsobil uzavřením nevýhodných smluv, a že by se tedy tato částka měla od odstupného odečíst.

Kauza Ruttnerova odstupného měla poměrně spletitý vývoj. Obvodní soud pro Prahu 1 dvakrát nařídil Českým drahám, aby peníze vyplatily, Městský soud v Praze verdikt pokaždé zrušil. Poprvé zasáhl z procesních důvodů, podruhé kvůli nesouhlasu s právním názorem soudu prvního stupně.

Ruttner podal dovolání a Nejvyšší soud se letos postavil na jeho stranu, když věc vrátil pražskému městskému soudu k novému projednání. Manažer podle něj postupoval v souladu se zákonem a hospodářskou ztrátu drah mu nelze klást za vinu.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Suverénní Klaebo vyhrál už třináctý sprint v řadě

Již třináct sprintů neprohrál hvězdný norský běžec Johannes Hösflot Klaebo ve Světovém poháru. Další triumf si připsal v Oberstdorfu, mezi ženami zvítězila Natalija Něprjajevová z Ruska. Vůbec první body ve sprinterských bojích si dnes připsala specialistka na distanční závody Kateřina Razýmová díky 25. místu. Další Češi se do elitní třicítky nevešli.

Klaebo neprohrál ani jediný sprint, do kterého nastoupil, od listopadu 2018 v Lillehammeru. V dnešním finále klasickou technikou byl o dvě sekundy rychlejší než Paal Golberg a úspěch Norů završil třetím místem Erik Valnes.

Něprjajevová o 26 setin zdolala vítězku dvou sprintů této sezony Anamariji Lampičovou ze Slovinska a slavila první triumf ve Světovém poháru. V jeho pořadí si polepšila na druhou příčku za Norku Therese Johaugovou, která dnes vypadla ve čtvrtfinále stejně jako Razýmová. Pro ni je dnešní postup z kvalifikace dalším úspěchem v životní sezoně.

Závody SP v běhu na lyžích v Oberstdorfu (Německo) - sprint klasicky:

Muži:

1. Klaebo 3:29,46, 2. Golberg -1,99, 3. Valnes (všichni Nor.) -2,37, 4. Pellegrino (It.) -3,06, 5. Svensson (Švéd.) -8,89, 6. Retivych (Rus.) -9,66, …v kvalifikaci 48. Novák, 49. Šeller, 65. Černý (všichni ČR).

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Bolšunov (Rus.) 1457 b., 2. Klaebo 1222, 3. Usťugov (Rus.) 851, 4. Niskanen (Fin.) 811, 5. Röthe 784, 6. Krüger (oba Nor.) 635, …71. Novák 34, 90. Pechoušek (ČR) 21, 117. Černý 5, 119. Knop 5, 121. Fellner (oba ČR) 5.

Ženy:

1. Něprjajevová (Rus.) 3:27,08, 2. Lampičová (Slovin.) -0,26, 3. Digginsová -2,44, 4. Caldwellová (USA) -3,62, 5. Svahnová (Švéd.) -5,16, 6. Stensethová (Nor.) -30,20, …25. Razýmová, v kvalifikaci 34. Hynčicová, 56. Nováková, 60. Beranová (všechny ČR)

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Johaugová (Nor.) 1553, 2. Něprjajevová 1087, 3. H. Wengová (Nor.) 1020, 4. Digginsová 789, 5. Jacobsenová 749, 6. Östbergová (obě Nor.) 680, …25. Razýmová 234, 38. Janatová (ČR) 109, 46. Nováková 67, 76. Beranová 15.

před 32 minutami

Digitální daň by mohla začít platit ještě letos, říká Faltýnek

Digitální daň pro internetové firmy v Česku by mohla začít platit ještě letos. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Nevyloučil, že by se její navrhovaná sedmiprocentní výše mohla snížit. Podle předsedy Pirátů Ivan Bartoše by měla činit zhruba tři až pět procent.

Vládní návrh na zavedení digitální daně tento týden v úvodním kole podpořila Sněmovna. Nyní ho posoudí rozpočtový výbor. Ročně by daň mohla státnímu rozpočtu přinést asi pět miliard korun. Dani by měly podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard korun), které budou mít na území Česka roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. Daň se tak dotkne hlavních globálních hráčů, jako jsou Google, Facebook, Amazon či Apple.

"Budeme se snažit protáhnout zákon Sněmovnou tak, aby začal platit ještě v letošním roce," řekl Faltýnek. Rozpočet podle něj letos počítá s příjmem z digitální daně ve výši 2,1 miliardy korun. "My to bereme jako další příspěvek do rozpočtu, aby bylo na plánované výdaje, které jsou schváleny v rozpočtu letošního roku," dodal.

Další zprávy