Nižší mzdy, konec zlatým padákům. Manažeři ČD mají brát méně

ČTK ČTK
10. 5. 2014 15:31
Výrazně nižší platy než dosud navrhuje pro manažery Českých drah ministerstvo dopravy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: České dráhy

Praha - Manažerům Českých drah a Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) mají klesnout mzdy.

Výrazně nižší platy než dosud jim navrhuje ministerstvo dopravy, které chce omezit i jejich bonusy a chce zrušit takzvané konkurenční doložky.

"Manažerům jsme dali nové návrhy smluv a je na nich, zda na ně přistoupí," řekl serveru iDnes.cz náměstek ministra dopravy Milan Feranec. Jde podle něj o "zreálnění platů" a srovnání s jinou úrovní, která je u takových firem srovnatelná.

Doposud bral šéf drah až milion

Dráhy přestanou vyplácet i takzvané zlaté padáky v podobě odstupného. Podle Ferance se očekává také velké snížení platů na postech náměstků, u kterých se mzdy pohybovaly mezi 300 až 400 tisíci korunami.

Nynější generální ředitel ČD Daniel Kurucz má mít podle informací webu základní plat 300 tisíc korun, dřívější smlouvy přitom umožňovaly šéfovi drah plat až milion měsíčně.

Feranec nechtěl výši mzdy ředitele drah specifikovat, protože ji ještě neschválila dozorčí rada. Podle náměstka se v návrhu ale počítá při splnění řady ukazatelů i s ročním bonusem ve výši 60 procent základního platu.

Odměna o polovinu nižší

Ředitel SŽDC Jiří Kolář dosud bral 350 tisíc korun měsíčně a s bonusy za plnění si může přijít na dvojnásobek. Nyní se mu má podle návrhu ministerstva plat snížit a k němu dostane maximálně 50 procent, pokud splní všechny ukazatele.

Kolář nechtěl návrh komentovat, protože ho prý dosud neobdržel. Kurucz je prý smířen s tím, že jako generální ředitel bude mít nižší mzdu, než měl dosud jako náměstek.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy