Soud má jasno: Boss fotbalové Slavie přijal úplatek

Radek Nohl Radek Nohl
25. 10. 2011 16:30
Aktuálně.cz získalo rozsudek nad bratrem exministra dopravy Adamem Řebíčkem
Boss fotbalové Slavie Adam Řebíček.
Boss fotbalové Slavie Adam Řebíček. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem, Praha - Soudkyně krajského ústeckého soudu Naďa Hájková je přesvědčena, že jeden z bossů fotbalové Slavie a bývalý policista Adam Řebíček přijal úplatek.

Vyplývá to z písemného vyhotovení rozsudku, který soudkyně zpracovala k odvolacímu řízení v případu, kde je bratr exministra dopravy Aleše Řebíčka s dalšími dvěma společníky obžalován jednak z úplatkářství, jednak ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

Soud první instance Adama Řebíčka osvobodil, osvobozující rozsudek pak zrušil ústecký krajský soud na konci července. Detaily tohoto nového verdiktu jsou ale známy až teď, kdy soudkyně dokončila písemné vyhotovení.

Současnému finančnímu řediteli fotbalového klubu Slavie Praha, který mimo jiné osvobozujícím verdiktem hájil svůj nástup do klubové funkce, tak dál hrozí až pět let vězení.

Věříme svědkovi

Nové rozhodnutí v kauze staví soudkyně na nahrávkách, které si pořizoval hlavní svědek procesu při jednáních s Řebíčkem a jeho dvěma spouobžalovanými.

Exministr a majitel fotbalové Slavie Aleš Řebíček.
Exministr a majitel fotbalové Slavie Aleš Řebíček. | Foto: ČTK

Svědek - bývalý majitel teplického autobazaru Michael Bartes - vypověděl, že tehdejším expolicistům z teplické hospodářské kriminálky Adamu Řebíčkovi, Romanu Majerníkovi a Radku Turišinovi předal 200 tisíc korun za to, že nebude v budoucnosti stíhán za zpronevěru.

Zatímco soud nižší instance označil tyto nahrávky a výpověď korunního svědka za nevěrohodné, soudkyně Hájková je hodnotí jinak.

"Vyplývají z nich i skutečnosti, které v kontextu s dalšími důkazy podporují závěr obžaloby, že k protiprávnímu jednání ze strany obžalovaných došlo," píše o svědectví majitele teplického autobazaru Michaela Bartese, který tvrdí, že od něj Řebíček a jeho společníci úplatky požadovali.

"Obsah nahrávek tak jednoznačně potvrzuje to, co ve výpovědích uvedl Michael Bartes," uvádí dále Hájková v písemném zpracování rozsudku, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Neudělal to, říká Řebíčkův advokát

Teplický soud, který policisty osvobodil, také klíčovému svědkovi například vytkl, že nepřesně uvádí, kolikrát se s policisty sešel nebo jaké částky jim předal.

Fanouškům Slavie nevadí jen trenér Straka, ale i bratři Řebíčkovi.
Fanouškům Slavie nevadí jen trenér Straka, ale i bratři Řebíčkovi. | Foto: Vojtěch Marek

To však podle odvolacího soudu nebylo tak důležité. Soudkyně Hájková naopak zdůrazňuje, že Bartesovu výpověď do značné míry potvrzují i další dva svědci.

"Shodu mezi těmito třemi důkazy vůbec nebere v úvahu," vytýká Hájková teplickému soudu.

Řebíčkův advokát Eduard Bruna tvrdí, že důkazy pro to, aby byl boss fotbalové Slavie odsouzen, neexistují.

"My jsme to vyargumentovali tak, že z toho vyplývá, že se toho nedopustil. To, co v záznamech zaznělo, si ale již po roce nepamatuji," řekl Aktuálně.cz Bruna.

Ve hře jsou tři miliony korun

Bartes uvedl, že předání peněz, které se podle něho odehrálo v policejním vozidle u plavecké haly v Teplicích, viděla i jeho přítelkyně, jež seděla o dvacet metrů dál.

Řekl také, že touto epizodou společné schůzky neskončily. Trojici obžalovaných prý předával na řadě míst částky od 6 do 50 tisíc korun. Vše trvalo více než rok a půl, než se rozhodl, že jim už další peníze nedá.

Kolik celkem policistům předal, Bartes neupřesnil, mluví ale o částce zhruba tři miliony korun. Na jedné z nahrávek se ho navíc Řebíček snaží přemluvit k tomu, aby proti němu nesvědčil. Nabízel mu za to kompromitující informace na své komplice.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

před 30 minutami

Zeman nevyloučil, že za stále vyšetřovaným pádem vrtulníku s Tichou byli teroristé

Příčinou pádu vrtulníku na vojenské misi na Sinaji, při němž zemřela i štábní praporčice Michaela Tichá, nemusela být podle prezidenta Miloše Zemana nehoda. Nevyloučil útok islámských radikálů. Řekl to na úterním velitelském shromáždění české armády. Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. Zeman připomněl, že Tiché příští rok ve státní svátek 28. října udělí in memoriam medaili Za hrdinství. Tichá je první vojákyní české armády, která zemřela při plnění úkolů na zahraniční misi.

"Jsme součástí boje proti islámskému terorismu, který se nyní opět projevil, ať už ve Francii, nebo v Rakousku, a který samozřejmě ohrožuje i nás. Bude mi ctí 28. října příštího roku vyznamenat vojákyni, která padla v tomto boji. Mimochodem nejsem si zcela jist, zda to byla dopravní nehoda, protože na Sinajském poloostrově působí islámští radikálové a není vyloučeno, že ten vrtulník sestřelili. Doufám, že se to řádně vyšetří," řekl Zeman.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. "Každopádně na místě je vyšetřovací tým americké armády, který celou věc bude vyšetřovat. Nejsme schopni dneska předjímat," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy