Soud definitivně osvobodil šéfku Unie porodních asistentek

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 4. 2014 15:51
Ivana Königsmarková se podle obžaloby dopustila chyb při porodu. Dítě později zemřelo.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Městský soud v Praze definitivně zprostil obžaloby prezidentku Unie porodních asistentek Ivanu Königsmarkovou.

Obžaloba ji vinila z údajných chyb při vedení domácího porodu, který se zkomplikoval. Dítě později zemřelo.

"Jsem strašně unavená a jsem ráda, že je konec a spravedlnost zvítězila," řekla Aktuálně.cz po skončení soudu Königsmarková.

Asistentka původně dostala dvouletý podmíněný trest a zákaz činnosti na pět let. Navíc měla zdravotní pojišťovně zaplatit 2,7 milionu korun.

Verdikt však kvůli pochybnostem o vině loni v srpnu zrušil Ústavní soud a nařídil, aby byla kauza znovu projednána. Rozsudek je nyní pravomocný a je možné pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Königsmarková dodala, že by i nadále chtěla pracovat jako porodní asistentka. 

"Zatím to ale nejde, protože nejprve musím obnovit registraci. I přes rozhodnutí Ústavního soudu mi ale pražský magistrát zatím nevyšel vstříc," popsala situaci Königsmarková.  

Pomohl až Ústavní soud  

Königsmarková podle zrušeného verdiktu v červenci 2009 v Praze 3 neoprávněně vedla komplikovaný domácí porod. Dostatečně se prý neinformovala o předchozích porodech rodičky, sama pak podle obžaloby přehlížela problémy, které žena měla, a neposlala ji do nemocnice.

Dítě se začalo dusit. Königsmarková údajně neprovedla řádnou resuscitaci a novorozenec následně zemřel. Königsmarková při procesu opakovaně uvedla, že podle svého úsudku nechybovala.

Ústavní soud ale konstatoval, že justice kauzu Königsmarkové sice řešila podrobně, ale přesto se nevypořádala s veškerými specifiky případu.

Nález naznačil, že obvodní soud měl ke znaleckému posudku, který obhajoba označila za zaujatý a nejednoznačný, buď obstarat další důkazy, a rozptýlit tak pochybnosti, nebo rozhodnout ve prospěch asistentky. Obvodní soud pro Prahu 3 pak Königsmarkovou obžaloby zprostil a dnes to potvrdil také odvolací soud.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Jeden člověk zemřel po nehodě dvou motorek a auta na Chomutovsku

Po nedělní srážce dvou motocyklů a osobního automobilu ve Strupčicích na Chomutovsku jeden z motorkářů podlehl vážným zraněním, další dva lidé jsou zranění. 

"Jeden motorkář utrpěl velmi vážná zranění, kterým podlehl," uvedl uvedl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Dodal, že motocyklistku a řidiče vozu transportoval vrtulník do ústeckého traumacentra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rozsáhlý požár na Sardinii likviduje 11 letadel, evakuovat se muselo 400 lidí

Kvůli rozsáhlému požáru ve vnitrozemí italského ostrova Sardinie se muselo v noci na neděli evakuovat přes 400 lidí, oheň kromě tisíců hektarů porostu a polí zničil i několik budov. Informovala o tom agentura ANSA. Požár pomáhá hasit i 11 letadel, kvůli silnému větru ho však hasiči zatím nedokázali zkrotit.

V noci musely opustit své domy stovky lidí v obcích Cuglieri a Sennariolo, které leží v západní části ostrova. Někteří z nich se ráno mohli vrátit zpět. "Největší problémy jsou mezi Cuglieri a Santu Lussurgiu a počasí nám nijak nepomáhá… Proto stále platí, že požár představuje extrémní nebezpečí," uvedl Antonio Belloi z civilní ochrany.

Požár zatím nemá na svědomí žádné oběti ani zraněné, uvedla agentura AP. Zemědělský svat Coldiretti jej ale považuje za katastrofální, protože podle něj způsobí obrovské škody farmářům; někteří kvůli požáru přišli o úrodu i o zvířata.

Další zprávy