Soud definitivně osvobodil šéfku Unie porodních asistentek

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 4. 2014 15:51
Ivana Königsmarková se podle obžaloby dopustila chyb při porodu. Dítě později zemřelo.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Městský soud v Praze definitivně zprostil obžaloby prezidentku Unie porodních asistentek Ivanu Königsmarkovou.

Obžaloba ji vinila z údajných chyb při vedení domácího porodu, který se zkomplikoval. Dítě později zemřelo.

"Jsem strašně unavená a jsem ráda, že je konec a spravedlnost zvítězila," řekla Aktuálně.cz po skončení soudu Königsmarková.

Asistentka původně dostala dvouletý podmíněný trest a zákaz činnosti na pět let. Navíc měla zdravotní pojišťovně zaplatit 2,7 milionu korun.

Verdikt však kvůli pochybnostem o vině loni v srpnu zrušil Ústavní soud a nařídil, aby byla kauza znovu projednána. Rozsudek je nyní pravomocný a je možné pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Königsmarková dodala, že by i nadále chtěla pracovat jako porodní asistentka. 

"Zatím to ale nejde, protože nejprve musím obnovit registraci. I přes rozhodnutí Ústavního soudu mi ale pražský magistrát zatím nevyšel vstříc," popsala situaci Königsmarková.  

Pomohl až Ústavní soud  

Königsmarková podle zrušeného verdiktu v červenci 2009 v Praze 3 neoprávněně vedla komplikovaný domácí porod. Dostatečně se prý neinformovala o předchozích porodech rodičky, sama pak podle obžaloby přehlížela problémy, které žena měla, a neposlala ji do nemocnice.

Dítě se začalo dusit. Königsmarková údajně neprovedla řádnou resuscitaci a novorozenec následně zemřel. Königsmarková při procesu opakovaně uvedla, že podle svého úsudku nechybovala.

Ústavní soud ale konstatoval, že justice kauzu Königsmarkové sice řešila podrobně, ale přesto se nevypořádala s veškerými specifiky případu.

Nález naznačil, že obvodní soud měl ke znaleckému posudku, který obhajoba označila za zaujatý a nejednoznačný, buď obstarat další důkazy, a rozptýlit tak pochybnosti, nebo rozhodnout ve prospěch asistentky. Obvodní soud pro Prahu 3 pak Königsmarkovou obžaloby zprostil a dnes to potvrdil také odvolací soud.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy