Soud definitivně osvobodil šéfku Unie porodních asistentek

Domácí ČTK Domácí, ČTK
29. 4. 2014 15:51
Ivana Königsmarková se podle obžaloby dopustila chyb při porodu. Dítě později zemřelo.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Městský soud v Praze definitivně zprostil obžaloby prezidentku Unie porodních asistentek Ivanu Königsmarkovou.

Obžaloba ji vinila z údajných chyb při vedení domácího porodu, který se zkomplikoval. Dítě později zemřelo.

"Jsem strašně unavená a jsem ráda, že je konec a spravedlnost zvítězila," řekla Aktuálně.cz po skončení soudu Königsmarková.

Asistentka původně dostala dvouletý podmíněný trest a zákaz činnosti na pět let. Navíc měla zdravotní pojišťovně zaplatit 2,7 milionu korun.

Verdikt však kvůli pochybnostem o vině loni v srpnu zrušil Ústavní soud a nařídil, aby byla kauza znovu projednána. Rozsudek je nyní pravomocný a je možné pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Königsmarková dodala, že by i nadále chtěla pracovat jako porodní asistentka. 

"Zatím to ale nejde, protože nejprve musím obnovit registraci. I přes rozhodnutí Ústavního soudu mi ale pražský magistrát zatím nevyšel vstříc," popsala situaci Königsmarková.  

Pomohl až Ústavní soud  

Königsmarková podle zrušeného verdiktu v červenci 2009 v Praze 3 neoprávněně vedla komplikovaný domácí porod. Dostatečně se prý neinformovala o předchozích porodech rodičky, sama pak podle obžaloby přehlížela problémy, které žena měla, a neposlala ji do nemocnice.

Dítě se začalo dusit. Königsmarková údajně neprovedla řádnou resuscitaci a novorozenec následně zemřel. Königsmarková při procesu opakovaně uvedla, že podle svého úsudku nechybovala.

Ústavní soud ale konstatoval, že justice kauzu Königsmarkové sice řešila podrobně, ale přesto se nevypořádala s veškerými specifiky případu.

Nález naznačil, že obvodní soud měl ke znaleckému posudku, který obhajoba označila za zaujatý a nejednoznačný, buď obstarat další důkazy, a rozptýlit tak pochybnosti, nebo rozhodnout ve prospěch asistentky. Obvodní soud pro Prahu 3 pak Königsmarkovou obžaloby zprostil a dnes to potvrdil také odvolací soud.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při protestech v Íránu po úmrtí mladé ženy v policejní vazbě zemřelo už 41 lidí

Na 41 stoupl počet obětí protestů, které v Íránu pokračují již více než týden kvůli smrti mladé ženy v policejní vazbě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránská státní média. Počet obětí bude ale nejspíš ještě vyšší, lidskoprávní organizace v pátek hovořily o nejméně 50 mrtvých.

Jak v sobotu uvedl íránský prezident Ebráhím Raísí, Írán se musí s protesty a s těmi, co narušují bezpečnost v zemi, "rozhodně vypořádat". Při protestech v provincii Gílán na severu Íránu zadržela policie 739 lidí, z toho 60 žen, uvedla íránská média. Írán podle nich také kritizoval krok Spojených států, které chtějí udělat výjimku ze sankcí, aby pomohly Íráncům zajistit v době celonárodních protestů internet.

Protesty se konaly ve více než 40 městech včetně Teheránu. Ženy na nich mimo jiné pálily hidžáby, kterými si mají podle pravidel islámské republiky pokrývat hlavy. Právě kvůli porušení pravidel pro nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie minulý týden v úterý zatkla Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Bylo jí 22 let a podle rodiny byla předtím zdravá. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranili, když se udeřila hlavou o policejní auto. V kómatu byla tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy