reklama
 
 

Soud definitivně osvobodil poslance Bártu se Škárkou

26. 3. 2013 15:24
"Pro mě je nepřijatelné, že korupčník Bárta vyvázl bez trestu," komentoval to Škárka

Praha - Odvolací soud pravomocně zprostil předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a poslance Jaroslava Škárku obžaloby z podplácení a přijetí úplatku. Žalobce Vladimír Hackl však plánuje iniciovat dovolání v neprospěch obou politiků. Bárta novinářům řekl, že je očištěn a chce bojovat proti kmotrům.

"Pokud jde o jednání obžalovaného Víta Bárty, dospěli jsme k závěru, že není trestným činem. Chybí tam totiž ten základní předpoklad, že předání peněz - bezúročné půjčky - bylo provedeno tak, aby byl ovlivněn obecný zájem," uvedla předsedkyně odvolacího senátu Jarmila Löffelmannová.

Dodala, že ohledně jednání Škárky vznikl "příkrý nesoulad" mezi tím, co prvoinstanční Obvodní soud pro Prahu 5 zjistil, a jak to následně právně posoudil.

"Pro mě je nepřijatelné, že korupčník Bárta vyvázl bez trestu," řekl novinářům při odchodu ze soudní síně Škárka. Zopakoval, že zvažuje stížnost na obvodního soudce Jana Šotta za "způsob, jak manipulativně vedl původní jednání". Bárta zatím usnesení soudu komentovat nechtěl, vyjádří se na odpolední tiskové konferenci.

Bárta: Byl to trest za to, že jsem se postavil kmotrům

Bárta uvedl, že za jeho obviněním byl boj jeho strany s kmotry. "Jsem očištěn," řekl šéf VV. Podle něj za to, že se postavili kmotrům, jsou "účelově kriminalizováni a mediálně dehonestováni" i další lidé. Jmenoval policejního exprezidenta Petra Lessyho či bývalého armádního pilota Karla Daňhela.

"Terminátor Věci veřejné je naolejován a boj proti kmotrům, boj za levnější a kvalitnější potraviny, boj proti Kalouskovu hazardu může naplno začít," řekl.

Podle šéfa poslanců opoziční ČSSD Jeronýma Tejce Bártu nikdy nikdo očistit nemůže. "Vít Bárta prokázal, že je ušpiněn svou bezpečnostní agenturou, je ušpiněn tím, co dělal na jednání Sněmovny či když fungovaly VV. To, že něco není trestné, ještě neznamená, že to není zavrženíhodné," uvedl Tejc.

 Podle něj Bártu soud osvobodil i proto, že se "schoval" za poslaneckou imunitu. "Byť není odsouzen, rozhodně není nevinný v tom širším slova smyslu," řekl Tejc.

Vicepremiérka a bývalá členka VV Karolína Peake (LIDEM) řekla, že je na místě respektovat dnešní výrok soudu. "Je to zvrácení soudu první instance, který způsobil poměrně značný povyk v médiích, ale i ve veřejnosti. A myslím si, že soud první instance rozhodoval zajímavě," řekla Peake. Na svém rozhodnutí opustit VV nic nemění.

Senát Löffelmannové v kauze rozhodoval již loni na podzim, kdy zrušil původní rozsudek obvodního soudu, který Bártu potrestal za podplácení osmnáctiměsíční podmínkou a Škárku za podvod třemi lety vězení a desetiletým zákazem činnosti poslance.

Odvolací soud už tehdy dospěl k závěru, že Bárta ani Škárka se trestného činu nedopustili, a nařídil obvodnímu soudu, aby případ znovu projednal. Obvodní soud byl následně vázán názorem soudu odvolacího, a tak v lednu rozhodl o nevině obou politiků.

Pravomocný osvobozující rozsudek nyní může napadnout pouze nejvyšší státní zástupce, a to dovoláním u Nejvyššího soudu.

Fotografie z lednového odvolacího soudu:

"Možnost podání dovolání budeme velmi intenzivně zvažovat, nějaký prostor tam vidíme," řekl novinářům městský státní zástupce Hackl. Prozradil, že žalobci mají v podstatě dvě možnosti - buď odmítnout soudní verzi o půjčkách a i nadále trvat na tom, že Bárta poskytoval úplatky, nebo přistoupit na verzi o půjčkách a trvat na tom, že i poskytnutí půjček může být za jistých okolností posouzeno jako korupční jednání.

Podle obžaloby dal předseda Věcí veřejných Bárta tehdejším stranickým kolegům, poslancům Škárkovi a Kristýně Kočí, 170 000 a 500 000 korun za to, aby k němu byli loajální a prosazovali jeho zájmy ve straně. Škárka údajně úplatek přijal a část peněz také použil. Bárta, který kvůli kauze rezignoval na post ministra dopravy, se hájí tím, že Škárkovi a Kočí peníze jen půjčil.

autoři: Domácí, ČTK | 26. 3. 2013 15:24

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama