V Praze stály sochy ukamenovaných žen, varovaly před islámem

David Kořínek
12. 8. 2015 13:08
Několik instalací zmrzačených žen ve středu ráno rozmístili v Praze lidé z iniciativy Islám v České republice nechceme a Bloku proti islámu. Upozornit chtěli na násilí na ženách a islamizaci.
Podobných bust protiislámští aktivisté v Praze rozmístili několik.
Podobných bust protiislámští aktivisté v Praze rozmístili několik. | Foto: Facebook IVČRN

Praha – Ve středu ráno na několika místech v Praze iniciativa Islám v České republice nechceme (IVČRN) společně s Blokem proti islámu rozmístila busty ukamenovaných žen. Policie situaci monitoruje. Happening podle mluvčího IVČRN není namířen proti muslimům, ale proti islámu. Kolem poledne busty stáhli.

"Dnes ráno jsme my a Blok proti islámu, který akci zorganizoval, na Klárově, metru Lužiny, na Jiřího z Poděbrad a Karlově náměstí v Praze rozmístili busty ukamenovaných žen jako připomenutí islámského barbarství a násilí páchaného na ženách," oznámila ráno iniciativa IVČRN na svém facebookovém profilu.

Součástí instalací byly i cedule s nápisy jako "Otěhotněla po znásilnění" nebo "Byla nevěrná", poukazující na údajné důvody ukamenování. "K bustám jsme přidali informační letáky o islámu a hlavně o právu šaría, cílem bylo informovat širší a běžné publikum za pomoci vizuálního šoku," řekl mluvčí IVČRN Artur Fišer.

Proti islámu, ne muslimům

Kolem poledne iniciativa busty odstranila. Podle Fišera proto, že se instalace pokusili poničit odpůrci iniciativy.

Foto: Facebook IVČRN

"Islámské barbarství k nám proniká stále rychleji, avšak většinové společnosti se zatím netýká, doufáme, že když lidem otevřeme oči dříve, než se k nám dostane naplno, nebudou se muset dívat na opravdové kamenování nebo číst v novinách, že náš soused zabil svou dceru kvůli pokřivené cti," pokračoval Fišer.

Policie místa zkontrolovala, neshledala však, že by instalace nějak porušovala zákon. Situaci nadále monitoruje.

Podle iniciativy nebylo cílem happeningu vyvolat nevraživost proti uprchlíkům. "Vyostřování vztahů má na svědomí vláda, tím, že jedná proti vůli většiny občanů, a rasistické organizace typu Národní Demokracie, nebo DSSS, které otevřeně vyzývají k násilí. My upozorňujeme na islám, ne na muslimy, a opakovaně vyzýváme lidi ke klidu a odsuzujeme násilí," dodal Fišer.

Iniciativa Islám v ČR nechceme uspořádala v Česku už několik protiislámsky zaměřených akcí, její stoupenci jsou podle ministerstva vnitra ale aktivní hlavně na internetu. Odborníci z vnitra iniciativu zmiňují v pravidelných zprávách o extremismu, kde je označována za krajní pravici.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Czech Point bude od 25. října mimo provoz, odstávka potrvá tři dny

Informační systém Czech Point, ze kterého lze získat například výpis z katastru nemovitostí či rejstříku trestů, bude kvůli přechodu na nové technické vybavení od příštího pátku tři dny mimo provoz. Na jeho kontaktních místech si lidé nebudou moci pořídit žádný výpis ani využít žádnou jinou službu od 25. října 20:00 do 29. října 06:00. Na webu systému to uvedlo ministerstvo vnitra, které projekt řídí. Lidem doporučuje, aby si potřebné výpisy obstarali mimo uvedenou dobu.

Podle vnitra v době odstávky Czech Point nebude v provozu ani úřednický [email protected] a nebude možné se prostřednictvím služby JIP/KAAS přihlásit do řady agendových informačních systémů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy