Socha Koněva by mohla stát na Olšanech, souhlasí dcera maršála i starosta Prahy 6

Radek Dragoun Radek Dragoun
11. 9. 2019 16:34
Socha maršála Ivana Koněva by se mohla přestěhovat na Olšanské hřbitovy v Praze. Nejprve to v rozhovoru pro Aktuálně.cz připustila dcera sovětského vojevůdce Natalja a jako možné řešení se to zamlouvá také starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi. Přesun sochy na nové místo chce navrhnout už na čtvrtečním jednání zastupitelstva.
Socha maršála Koněva v Praze 6 je znovu pomalovaná (22. 8. 2019).
Socha maršála Koněva v Praze 6 je znovu pomalovaná (22. 8. 2019). | Foto: MČ Praha 6

Natalja Koněvová v rozhovoru pro Aktuálně.cz odmítla, aby se socha jejího otce přemístila na ruskou ambasádu v Praze či do nějakého soukromého muzea. Přesun na Olšanské hřbitovy by však pro ni mohl být přijatelný. "Teoreticky ano. Ale rozhodně ne zahrada velvyslanectví nebo soukromé muzeum, protože můj otec je historická postava," řekla Koněvová.

Jak zjistil deník Aktuálně.cz, záměr se zamlouvá i starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi (TOP 09). Ve čtvrtek se osudem pomníku bude zabývat zastupitelstvo pražské čtvrti. "Já budu navrhovat, aby pro sochu bylo nalezeno nové důstojné umístění. A co je lepšího a důstojnějšího než vojenský hřbitov? Samozřejmě ale budu respektovat jakékoliv rozhodnutí zastupitelstva," řekl Aktuálně.cz starosta městské části, na jejímž území se nyní socha Koněva nachází.

Ruské ministerstvo zahraničí však jakékoliv přemísťování sochy odmítá, podle něj je to "znevážení významu těch slavných a tragických stránek dějin, jimž je věnována". Deník Aktuálně.cz zaslal dotaz na ruskou ambasádu, zda ani přesun sochy na Olšany není pro Rusy přijatelný, ale odpověď dosud nedorazila.

Správu pražských hřbitovů dosud kvůli možnému přestěhování sochy nikdo nekontaktoval. "Pokud takovou žádost obdržíme, budeme zřejmě požadovat vyjádření magistrátu, jakožto zřizovatele, a rozhodně pak zažádáme o odborné stanovisko jak odboru památkové péče magistrátu, tak i Národního památkového ústavu," řekla mluvčí Správy pražských hřbitovů Oldřiška Dvořáčková.

Podle ní však není vůbec jisté, jestli by se našlo místo, kde by socha Koněva mohla stát. "Pravděpodobně by v úvahu přicházel areál druhého obecního hřbitova, na kterém se nacházejí čestná vojenská pohřebiště. Nicméně bez vyjádření památkářů lze těžko cokoliv předjímat," dodala Dvořáčková pro Aktuálně.cz.

Na vojenském pohřebišti leží mimo jiné právě vojáci Rudé armády, kteří padli během druhé světové války během osvobozování Československa v roce 1945. Koněvův pomník, který nyní vyvolává spory, byl odhalen v roce 1980 u příležitosti 35. výročí osvobození. Části veřejnosti i zastupitelů Prahy 6 vadí především působení Koněva po válce. Řídil krvavé potlačení maďarského protikomunistického povstání v roce 1956 či zajišťoval zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

S odstraněním sochy musí souhlasit památkáři

Občané proti soše podepisovali petice, v minulosti byla několikrát polita červenou barvou. Starosta Kolář proto nyní chce pomník přemístit. I to však bude vyžadovat souhlas památkářů.

Hroby padlých sovětských vojáků na Olšanských hřbitovech.
Hroby padlých sovětských vojáků na Olšanských hřbitovech. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Místo, kde socha stojí, je součástí památkové zóny. "Pokud by skutečně bylo požádáno o přesun pomníku, tak se musí vymyslet, co tam bude potom. Pomník má nějaký půdorys, nějakou konzistenci s parkem. Určitě je třeba se zamyslet, co tam bude potom a jak to bude uspořádané," řekla Andrea Holasová z pražského pracoviště Národního památkového ústavu. V tuto chvíli však podle ní nelze říct, jestli by památkáři s přesunem sochy - ať už na Olšanské hřbitovy, nebo kamkoliv jinam - souhlasili.

VIDEO: Reportáž o Koněvovi v ruské státní televizi

Ruská státní televize odvysílala reportáž o Koněvově soše | Video: Rossija24
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Drony v Českém Švýcarsku nalézají po uhašení požáru místa se zvýšenou teplotou

Drony v Českém Švýcarsku v pondělí večer objevily čtyři místa se zvýšenou teplotou, v úterý při ranním průzkumu nalezly několik dalších. Místa prolévají hasiči vodou a rozhrabávají motykami. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Nejrozsáhlejší požár v České republice se rozhořel 24. července, vystřídalo se u něj 6000 hasičů. V pátek hasiči zásah ukončili a poslední hašené místo předali správě národního parku. Správa si zajistila dobrovolné jednotky hasičů, které hlídají jednotlivé úseky. Pomáhají jim v tom pracovníci národního parku a pomoct přijeli také revírníci z dalších národních parků v zemi. Celkově činnost koordinuje hasičský záchranný sbor. Ráno a večer řídí společný briefing, poskytuje technologickou podporu. Na místě je i lezecká skupina.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Češi už požádali o příspěvek 5000 korun zhruba pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy