Sobotka požádal Německo o pomoc při převozu české ropy

ČTK ČTK
13. 2. 2015 17:27
Ve skladu firmy Viktoriagruppe v bavorském Kraillingu má stát uloženu naftu za několik set milionů korun.
Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: Jiří Koťátko

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) požádal německé úřady o spolupráci při zajištění převozu zásob ropy, které má Česko v německých zásobnících společnosti Viktoriagruppe.

Sobotka, který kauzu kolem zásob považuje za velký problém ve vzájemných vztazích, to řekl po jednání s německým velvyslancem v ČR Arndtem Freytagem von Loringhovenem.

Ve skladu firmy v bavorském Kraillingu má stát uloženu naftu za několik set milionů korun. S firmou však bylo zahájeno insolvenční řízení a předběžný insolvenční správce ve svém lednovém rozhodnutí neuznal, že nafta je českého státu.

"Požádal jsem ho o součinnost při tom, kdy Česká republika uplatňuje své vlastnické právo ke státním hmotným rezervám," uvedl Sobotka po schůzce s německým velvyslancem. Zároveň požádal německou stranu, aby postupovala na základě společné smlouvy z roku 2004. "Tato mezistátní smlouva dává České republice právo, aby kdykoliv si mohla své hmotné rezervy z území Německa odvézt," poznamenal.

České vlastnictví ropy by podle Sobotky nemělo být v žádném případě zpochybněno. "Já myslím, že to je absurdní, absurdní zpochybnění," uvedl na adresu výroku předběžného insolvenčního správce firmy Viktoriagruppe. Kvůli problému by se podle něj měla sejít skupina expertů obou zemí. Sobotka také zkritizoval rozhodnutí předchozích vlád umístit velkou část státních hmotných rezerv mimo území Česka.

Sobotka o problému jednal s německým velvyslancem, náměstkem ministra zahraničních věcí Rudolfem Jindrákem a předsedou Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavlem Švagrem. Právě této státní organizaci zásoby ropných produktů uskladněných v Německu patří. Stát má zásoby nafty zhruba na 95 dnů, v Německu by měly nyní být zásoby asi na dva dny.

Česko může mít část zásob nafty uskladněnou v Německu na základě dodatku smlouvy o skladování specifických zásob z roku 2004, který v roce 2010 uzavřela SSHR. Správa tehdy argumentovala například tím, že stát uskladněním části zásob nafty v Německu ušetří desítky milionů korun. Švagr v minulosti několikrát uvedl, že předchozí vedení SSHR ale neodhadlo všechna potenciální rizika, která z kontraktu vyplývala.

Předběžný správce argumentoval při svém lednovém rozhodnutí například tím, že v roce 2010 byla při převozu české nafty do Německa smíchána česká nafta s naftou firmy Viktoriagruppe. Správce také tvrdil, že smluvní vztah mezi SSHR a firmou neodpovídá německým právním předpisům.

Na začátku tohoto týdne oznámil mluvčí SSHR Jakub Linka, že okresní soud v německém městě Weilheim in Oberbayern zahájil s firmou insolvenční řízení. Dodal, že všichni věřitelé mají do 16. března čas přihlásit své pohledávky. Tento krok učiní i SSHR.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy