Němci odmítají vydat české zásoby nafty. Není vaše, vzkazují

ČTK ČTK
23. 1. 2015 10:44
Dvoudenní rezervu paliva si v bavorském skladu firmy Viktoriagruppe uložila Správa státních hmotných rezerv. Insolvenční správce ale její požadavky na vrácení nafty neuznal.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Insolvenční správce německé firmy Viktoriagruppe v předběžném rozhodnutí neuznal, že nafta uložená v jejím německém skladu patří České republice.

Naftu tam měla uskladněnou Správa státních hmotných rezerv, jejíž předseda Pavel Švagr o čerstvé zprávě z Německa v pátek informoval novináře.

S rozhodnutím insolvenčního správce Švagr nesouhlasí a řekl, že během prosince mu správci strategických zásob poslali desítky dokladů o tom, že nafta náleží Česku. Hodnota nafty činí několik set milionů korun a jde o zásobu zhruba na dva dny.

Správa hmotných rezerv připravuje odpověď, ve které bude argumentaci insolvenčního správce napadat. "Máme totiž faktury za nákup nafty i faktury, které jsme platili za její oceňování. Uskladnění nafty v Německu zaručuje také mezinárodní dohoda podepsaná s německou vládou v roce 2004. A dokonce i němečtí celníci při kontrolách v Kraillingu v dokumentech uvádějí, že jde o zásoby České republiky," řekl Švagr.

Podle něj správce argumentuje například tím, že v roce 2010 byla při převozu české nafty do Německa smíchána česká nafta s naftou firmy Viktoriagruppe. Správce také tvrdí, že smluvní vztah mezi SSHR a firmou neodpovídá německým právním předpisům.

Dluh na daních a vyluxované účty

Švagr uvedl, že má k dodatku ke smlouvě o skladování specifických zásob z roku 2010, který umožnil skladování zásob nafty v zahraničí, spoustu výhrad.

"Například v něm není vůbec popsáno, jak se nafta dopraví do Česka, a to ani za krize, což považuji za neuvěřitelné. V žádném případě ale nesouhlasím s tím, že tato nafta nepatří ČR," dodal.

O kauze společnosti Viktoriagruppe informoval loni na podzim jako první deník Aktuálně.cz. To když vyšlo najevo, že česká pobočka Viktoriagruppe dluží státu na daních stamiliony korun a z jejích účtů záhadně zmizely takřka všechny peníze. 

Vikroriagruppe na sebe v polovině prosince podala v Německu insolvenční návrh. Už předtím vyhlásila správa hmotných rezerv záměr převést naftu ze skladů jinam. Stát proto loni v listopadu odvezl své palivo z českých skladů firmy do nádrží státní společnosti Čepro.

Komplikovanější je situace ve skladu firmy v německém Kraillingu. V Bavorsku české nouzové zásoby stále jsou a na jejich odvozu se s Němci SSHR stále nedohodla. Před insolvencí firma podle SSHR argumentovala například tím, že má rozbitou vlečku.

Premiér Bohuslav Sobotka minulou neděli nevyloučil, že se Česku nepodaří německé zásoby zachránit. Podle něj za to můžou minulé vlády, které byly sice upozorněny na podezřelé okolnosti, ale nijak nejednaly.

Stát má podle správců hmotných rezerv zásoby nafty zhruba na 95 dnů, povinných je 90 dnů.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Roční výše příspěvku na podporované zdroje energie loni stagnovala na 45 miliardách

Roční výše poskytnutého příspěvku podporovaným zdrojům energie (POZE) loni v Česku činila 45,4 miliardy korun, stagnovala tak na podobné úrovni jako v roce 2019. Vyplývá to z dat, které na webu zveřejnil Operátor trhu s elektřinou (OTE). Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun. Stát loni na dotaci přispěl 27 miliard korun, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu. Na kolik peněz přesně budou mít tyto zdroje v daný rok nárok, není stanoveno dopředu, záleží vždy na objemu výroby.

Většina podpory podle OTE loni tradičně mířila obnovitelným zdrojům energie, kterým bylo vyplaceno 43,2 miliardy korun, meziročně o 1,7 procenta více. Solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun, bioplynové stanice sedm miliard korun, biomasa 3,3 miliardy korun, vodní elektrárny skoro 2,5 miliardy korun a větrné zdroje 1,3 miliardy korun. Zbytek vyplacené podpory získaly zdroje kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), druhotné zdroje a teplo z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy