Němci odmítají vydat české zásoby nafty. Není vaše, vzkazují

ČTK ČTK
23. 1. 2015 10:44
Dvoudenní rezervu paliva si v bavorském skladu firmy Viktoriagruppe uložila Správa státních hmotných rezerv. Insolvenční správce ale její požadavky na vrácení nafty neuznal.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Insolvenční správce německé firmy Viktoriagruppe v předběžném rozhodnutí neuznal, že nafta uložená v jejím německém skladu patří České republice.

Naftu tam měla uskladněnou Správa státních hmotných rezerv, jejíž předseda Pavel Švagr o čerstvé zprávě z Německa v pátek informoval novináře.

S rozhodnutím insolvenčního správce Švagr nesouhlasí a řekl, že během prosince mu správci strategických zásob poslali desítky dokladů o tom, že nafta náleží Česku. Hodnota nafty činí několik set milionů korun a jde o zásobu zhruba na dva dny.

Správa hmotných rezerv připravuje odpověď, ve které bude argumentaci insolvenčního správce napadat. "Máme totiž faktury za nákup nafty i faktury, které jsme platili za její oceňování. Uskladnění nafty v Německu zaručuje také mezinárodní dohoda podepsaná s německou vládou v roce 2004. A dokonce i němečtí celníci při kontrolách v Kraillingu v dokumentech uvádějí, že jde o zásoby České republiky," řekl Švagr.

Podle něj správce argumentuje například tím, že v roce 2010 byla při převozu české nafty do Německa smíchána česká nafta s naftou firmy Viktoriagruppe. Správce také tvrdí, že smluvní vztah mezi SSHR a firmou neodpovídá německým právním předpisům.

Dluh na daních a vyluxované účty

Švagr uvedl, že má k dodatku ke smlouvě o skladování specifických zásob z roku 2010, který umožnil skladování zásob nafty v zahraničí, spoustu výhrad.

"Například v něm není vůbec popsáno, jak se nafta dopraví do Česka, a to ani za krize, což považuji za neuvěřitelné. V žádném případě ale nesouhlasím s tím, že tato nafta nepatří ČR," dodal.

O kauze společnosti Viktoriagruppe informoval loni na podzim jako první deník Aktuálně.cz. To když vyšlo najevo, že česká pobočka Viktoriagruppe dluží státu na daních stamiliony korun a z jejích účtů záhadně zmizely takřka všechny peníze. 

Vikroriagruppe na sebe v polovině prosince podala v Německu insolvenční návrh. Už předtím vyhlásila správa hmotných rezerv záměr převést naftu ze skladů jinam. Stát proto loni v listopadu odvezl své palivo z českých skladů firmy do nádrží státní společnosti Čepro.

Komplikovanější je situace ve skladu firmy v německém Kraillingu. V Bavorsku české nouzové zásoby stále jsou a na jejich odvozu se s Němci SSHR stále nedohodla. Před insolvencí firma podle SSHR argumentovala například tím, že má rozbitou vlečku.

Premiér Bohuslav Sobotka minulou neděli nevyloučil, že se Česku nepodaří německé zásoby zachránit. Podle něj za to můžou minulé vlády, které byly sice upozorněny na podezřelé okolnosti, ale nijak nejednaly.

Stát má podle správců hmotných rezerv zásoby nafty zhruba na 95 dnů, povinných je 90 dnů.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy