Kvóty na přerozdělování imigrantů jsou mrtvé řešení, řekl Sobotka. Dohodu s Tureckem hájil

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 9. 2016 20:35
Premiér Bohuslav Sobotka dnes před poslanci zdůraznil, že na Českou republiku není vyvíjen žádný migrační tlak, o čemž svědčí nízký počet lidí v detenčních zařízeních. Migrační kvóty jsou podle něho v současnosti neproveditelné. Naopak je zastáncem dohody s Tureckem, která výrazně omezila příchod migrantů do Evropy. Nepodporuje však bezvízový styk s Tureckem, které ho požaduje jako protislužbu.
Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česko dál není cílovou zemí pro imigranty a není ani součástí některé z jejich hlavních tras, řekl dnes poslancům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Hájil taky březnovou dohodu Evropské unie s Tureckem, která podle něho pomohla snížit tlak uprchlíků na Evropu. Uvažované stálé kvóty pro přerozdělování imigrantů mezi jednotlivé evropské země označil za mrtvé řešení.

V Česku letos podle něho požádalo o azyl 995 lidí, do konce července bylo kladně vyřízeno 132 žádostí. "Dlouhodobě nejpočetnější skupinou žadatelů o azyl jsou Ukrajinci," podotkl Sobotka. V detenčních zařízeních bylo ke konci srpna 107 lidí. Sobotka podotkl, že tyto počty dokumentují reálný migrační tlak na Českou republiku.

Dohoda EU s Tureckem podle premiéra vedla k omezení migrace do Evropy. "Zatímco loni v srpnu přešlo z Turecka řecké hranice přes 100 000 lidí, letos v srpnu to bylo 2800 osob. Navracení lidí, kteří nemají nárok na azyl, podle dohody navzdory administrativním potížím začalo", podotkl.

"Pořád je to lepší řešení než čelit tlaku stovek tisíc lidí," řekl k dohodě Sobotka. Premiér se vyslovil pro uzavírání obdobných smluv s dalšími státy, z nichž imigranti do Evropy přicházejí.

Součástí dohody s Tureckem je ale i vízová liberalizace. Sněmovna už v březnu zrušení víz pro Turky odmítla. "Turecko nesplnilo podmínky pro bezvízový styk, spíše se jim podle něho vzdaluje. Česko patří mezi země, které na splnění podmínek trvají," dodal.

"V Unii ubývá zemí, které se snaží prosadit změny v evropské azylové politice," pokračoval Sobotka. Hovořil o "flexibilní solidaritě" evropských zemí. Státy by měly podle něho najít vlastní formy opatření pro řešení migrační krize. "Jsou státy, které nemají problém s přijímáním uprchlíků, jsou státy, které nemají problém poskytovat peníze na pomoc uprchlíkům mimo Evropu, a jsou státy, které nemají problém poskytnout policisty k ostraze vnější hranice Unie," dodal.

Část opozice premiérovo vystoupení při zhruba dvouhodinové diskusi kritizovala. Její poslanci volali po vytvoření společné české pozice k řešení migrační krize, k dohodě s Tureckem se stavěli odmítavě. V podvečer byla debata iniciovaná poslancem ANO Zdeňkem Soukupem, který podnítil vznik platformy na obranu evropské kultury a jejích hodnot, přerušena. Výsledek nepřinesla.

 

Právě se děje

Další zprávy