Sobotka: Odchod z Evropské unie by pro Česko znamenal návrat do sféry vlivu Ruska

ČTK Václav Dolejší, ČTK
23. 2. 2016 13:51
Pokud Velká Británie vystoupí z Evropské unie, strhne to v dalších zemích dominový efekt a vzroste vlna nacionalismu, obává se Bohuslav Sobotka. "Já bych odchod z Evropské unie považoval za absolutní negaci všeho, co jsme dosáhli po roce 1989," říká a dodává další argument: "Znamenalo by to pro naši zemi hospodářský a bezpečnostní úpadek, návrat do sféry vlivu Ruska." Premiér také dodal, že pokud se nezastaví migrační proud v Řecku, musí ho Evropa zastavit na západním Balkánu.
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka se obává, že pokud si Britové v červnovém referendu odhlasují vystoupení z Evropské unie, strhnou dominový efekt v dalších zemích. "V takovém případě hrozí vlna nacionalismu a separatismu napříč Evropou. Pokud Velká Británie skutečně vystoupí, bude téma odchodu z Unie za dva tři roky tématem celostátních kampaní i u nás," věští premiér Sobotka budoucnost.

Podle něho by euroskeptické a nacionalistické strany - v Česku i dalších zemích - dostaly Brexitem další vzpruhu, kterou už získaly kritikou imigrační vlny.

Proto už přemýšlí, jak by sociální demokracie měla přesvědčovat tradičně euroskeptické Čechy, že členství v EU je pro ně výhodné. Bohuslav Sobotka při tom nechce sázet na poukazování přílivu peněz a dotací. "Já bych odchod z Evropské unie považoval za absolutní negaci všeho, co jsme dosáhli po roce 1989," říká a dodává další argument: "Znamenalo by to pro naši zemi hospodářský a bezpečnostní úpadek, návrat do sféry vlivu Ruska."

Evropská unie a pomoc Řecku

Premiér také dodal, že pokud se nezastaví migrační proud v Řecku, musí ho Evropa zastavit na západním Balkánu. V takovém případě by podle něj měla Unie Řecku, v němž by mohly uvíznout tisíce uprchlíků, poskytnout pomoc. Sobotka míní, že by migrační trasy na Balkáně mohly být uzavřeny už po summitu v Bruselu začátkem března.

"Já myslím, že budeme mít poměrně malé období na to, abychom vyhodnotili, jak se vyvíjí migrační proud. Na druhou stranu, pokud ta čísla nebudou vypadat dobře a budou mít tendenci se zhoršovat, tak je nejvyšší čas, abychom se dohodli na dalších krocích a opatřeních, která by vedla k tomu, že se migrace zreguluje, že se zastaví nelegální migrace," řekl.

Takovým opatřením by podle něj mělo být uzavření migrační trasy na Balkáně a poskytnutí pomoci Aténám, "aby v tom Řecko nezůstalo samo". Konkrétní formu pomoci Řecku, přes které do Evropy proudí velká část uprchlíků, neupřesnil, mohlo by ale jít například o pomoc finanční.

Do Řecka letos dorazilo z Turecka už 102 000 běženců a v Unii panuje obava, že by země jen těžko zvládala velký počet uprchlíků, který by mohl na jejím území zůstat v případě uzavření hranic s Makedonií a Bulharskem. Už nyní je na severu Řecka u hranic s Makedonií několik tisíc běženců, které Skopje odmítá vpustit do země.

Sobotka za klíčové pro rozhodnutí o uzavření hranic na Balkáně považuje to, jestli se Turecku a Řecku podaří podstatně snížit počty přicházejících běženců. Rozhodně to podle něj nemohou být tisíce lidí denně jako loni na jaře a v létě. "Pokud k podstatnému snížení nedojde, musíme postupovat obdobně, jako začalo postupovat Rakousko, to znamená omezit počty přijímaných uprchlíků, protože každá rozumná migrační politika musí mít pravidla, musí mít limity. Můžeme přijmout jen tolik lidí, kolik jsme schopni integrovat v rámci Evropy," řekl premiér.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy