Předpovídali nám katastrofu, spletli se. Jsem na vás hrdý, ukončil Sobotka sjezd ČSSD

Přenos skončil
V Brně skončil sjezd sociální demokracie. "Začíná se naplňovat moje koncepce a představa, že v čele musí být tým, který bude soudržný a potáhne za jeden provaz," řekl předseda Bohuslav Sobotka, který si svou funkci stejně jako první místopředseda Milan Chovanec udržel. V sobotu strana schválila dlouhodobý program a vystoupili hosté, například slovenský premiér Robert Fico.
Snímek ze sjezdu ČSSD
Snímek ze sjezdu ČSSD | Foto: Economia
Přenos skončil
15:53

Vážení čtenáři, náš on-line přenos ze sjezdu ČSSD končí. Další informace přineseme v našem běžném zpravodajství. Děkujeme za pozornost.

15:18

O potřebě mluvit srozumitelně hovoří i šéf poslanců Roman Sklenák. Poslechněte si jeho rozhovor s DVTV.

15:13

Novým místopředsedou ČSSD je Petr Dolínek, rodák z Vyškova. Přečtěte si, kde se ve vedení sociálních demokratů vzal.

14:55

Kritizovaná daňová progrese by dopadla na všechny s příjmem nad 50 tisíc. Zdá se, že v tomto směru ČSSD po sjezdu ustoupí.

14:10

Na tiskové konferenci kritizoval Robert Fico fakt, že do Brna nepřijeli lídři dalších sociálnědemokratických stran. "Proč tu nejsou?" ptal se. Strana evropských socialistů (PES) by podle něj měla víc dbát na kolegy ze střední Evropy.

13:57

Jedním z poražených je Jeroným Tejc, který se chtěl stát nejdříve statutárním místopředsedou, posléze řadovým místopředsedou, ale neuspěl ani jednou.

13:04

"Byl to dobrý sjezd, ale byl to jen první krok na cestě, která nás čeká. Pusťme se do toho," ukončil Bohuslav Sobotka 39. sjezd ČSSD v Brně. 

13:03 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

"Chci vás poprosit, abyste tuto atmosféru ze sjezdu přivezli do svých krajů a regionů. Nemůžeme se vrátit do starých kolejí. ČSSD musí pracovat s větším nasazením i s větší emocí než před sjezdem," vyzval delegáty Sobotka a sám šel širokým úsměvem na tváři a uvolněným tónem hlasu příkladem. 

12:59 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

"Chci vás poprosit, abychom se soustředili na přípravu předvolebního programu. Nechci, aby to bylo teoretické cvičení ani slohová práce, ale jasný plán toho, co budeme dělat, pokud nám lidé ve volbách dají důvěru. Chci vás požádat, abyste teď v krajích vedli skutečně otevřenou diskuzi," vyzval delegáty Bohuslav Sobotka.

Foto: Economia
12:55 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

Bohuslav Sobotka: "Tímto sjezdem skončila personální diskuze, kdo stranu povede do voleb i v příštích dvou letech. Je tady předseda a silný tým, který dostal zřetelnou důvěru."

12:53 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

"Jsem na vás hrdý, máme za sebou pozitivní a silný sjezd. To není úplně málo. Přijížděli jsme sem po několikatýdenní mediální masáži, která předpovídala, kdoví jaká katastrofa se tady v Brně odehraje. A já jsem hrdý na to, že se všichni ti odborníci a komentátoři spletli. ČSSD se ukázala jako sebevědomá a demokratická politická strana. Jsme připraveni na ten velký zápas, který nás čeká na podzim." 

12:52 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

"Velmi si vážím úžasných vztahů, které mají naše dvě strany, ale také naše dva národy," ocenil česko-slovenskou spolupráci Bohuslav Sobotka.

Robert Fico a Bohuslav Sobotka.
Robert Fico a Bohuslav Sobotka. | Foto: Tomáš Škoda
12:50 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

Bohuslav Sobotka opětoval Robertu Ficovi komplimenty: "To, co dokázala sociální demokracie na Slovensku, není samozřejmé. V které zemi jedna strana vyhrála čtyřikrát po sobě parlamentní volby?", ptal se pléna. 

12:46

Sjezd se chýlí ke konci, závěrečné slovo si bere premiér Bohuslav Sobotka. 

12:46

"Chci vám poděkovat za tu každodenní snahu a torturu, kterou tady podstupujete. Blahopřeji a držím palce," uzavřel svůj proslov na sjezdu ČSSD slovenský premiér Robert Fico a sklidil za to ovace ve stoje. 

 

12:43

"Pokud se státu ekonomicky daří, je úkolem sociální demokracie, aby tlačila na růst životní úrovně jejích obyvatel. Zkusme vytvořit nový pilíř sociálních práv, která se budou opírat o vynikající ekonomické výsledky našich zemí,"prohlásil Robert Fico. Zároveň také vyzval k tomu, aby sociální demokraté ostřeji čelili politickým extrémistům. "Tady nesmí platit biblické, kdo do tebe kamenem, ty po něm chlebem."

12:40

Robert Fico.

12:40

"Setkání evropských sociálních demokratů nemůžou vypadat jako setkání domovů důchodců," kritizoval věkové složení levicových stran Robert Fico. 

12:39

Robert Fico: "Potřebujeme změnu na úrovni Evropy, pokud jde o sociální demokracii. A také více spolupráce. Budu vyzývat vedení sociálních demokracií dalších evropských zemí, aby nám vyjadřovali víc úcty a respektu."

12:37

"Poslouchal jsem vynikající projev vašeho pana předsedy. Souhlasím s jeho nespokojeností nad tím, že když tak prudce roste zaměstnanost, proč stejně prudce nerostou platy," řekl Robert Fico. 

Foto: Tomáš Škoda
12:33

"U nás na Slovensku vnímáme Česko jako oázu stability a prosperity. Toto je moment, o který se musíme všichni opřít. Chci poděkovat České republice a tobě, předsedo, s jakou péči přistupujete ke Slovákům, kteří tu studují a pracují," ocenil tuzemské sociální demokraty ve vládě Robert Fico. 

12:31

"Oba dva jsme silní Evropané. A zároveň spolupracujeme v mnoha tématech. Třeba při odmítnutí nesmyslných uprchlických kvót, protiruským sankcím nebo dvojí kvalitě potravin na kontinentu. Nesmíme dovolit, aby z nás na Slovensku a z vás v Česku dělali občany druhé kategorie." 

12:29

Na úvod svého vystoupení před delegáty Robert Fico pogratuloval Bohuslavu Sobotkovi ke znovuzvolení. "Naše vzájemné vztahy jsou naplněné vzájemnou důvěrou. Respektujeme se a zároveň si pomáháme."

 

Foto: Tomáš Škoda
12:27

Sál vítá potleskem slovenského premiéra Roberta Fica. 

12:24

Ministr zdravotnictví mluví o hospicové péči s nadhledem: "Někteří umřou později, někteří dřív, jak vás tady tak pozoruju, ale nakonec zemřeme všichni." 

12:19

Do areálu brněnského výstaviště má každou chvílí dorazit slovenský premiér Robert Fico. 

12:17 Jiří Zimola.

Jihočeský hejtman Jiří Zimola hodnotí výsledky sjezdu ČSSD.

 

12:08 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

Bohuslav Sobotka Aktuálně.cz na otázku, zda by mohl být jeho nástupcem Lubomír Zaorálek, odpověděl, že nechce zatím spekulovat. "Teď je předseda zvolený a o budoucím předsedovi rozhodne sjezd za dva roky," řekl Sobotka. Zároveň tvrdí, že ho nepřekvapilo, jak velkou podporu Zaorálek na sjezdu má. "Je to nepochybně naše výrazná tvář, profiluje se jako úspěšný ministr zahraničí a já z toho mám velkou radost. Očekával jsem, že na sjezdu bude zvolen jako místopředseda naprosto hladce, sám jsem ho podpořil v rámci schůzek s delegáty." Podle Sobotky je Zaorálek pro stranu klíčový i v tom, že připravuje volební program strany. 

11:56

Matěj Benda vyzval také k pomoci lidí ze své rodné severní Moravy a zaměstnanců OKD: "Nestarejme se o to, co bude po volbách, ale co pro tyto tisíce lidí můžeme udělat teď. Nejde jen o samotné zaměstnance dolů, ale i zaměstnance subdodavatelů." 

11:55

"Když nebudeme mít exekutory, nebudeme mít možnost vymáhat peníze lidí v této zemi. Exekutoři nejsou čarodějnice, jsou to normální lidé," zastal se profese "enfant terrible" sociálních demokratů Matěj Benda. 

11:54

Sjezd se pomalu blíží ke konci, poslední chvíle pro fotografie s předsedou strany.

 

11:48

Sjezd schválil dlouhodobý program ČSSD. Pro byla takzvaná optická většina. 

11:46 Lubomír Zaorálek

"To, co budete schvalovat, nejsou sny Lubomíra Zaorálka. Tento program nevznikal jako můj osobní sen, ale vznikal v diskuzi s vámi. Tohle nejsou sny, to je naše společná práce," řekl před závěrečným hlasováním Zaorálek. Narážel tak na čtrnáct dnů starý celorepublikový sjezd hnutí ANO, kde se z dlouhodobého programu strany delegáti dozvěděli pouze název  "O čem sním, když zrovna spím", které představil předseda Andrej Babiš. 

11:44

Diskuze o dlouhodobém programu je uzavřená. Bude následovat hlasování o jednotlivých usneseních. 

11:35

Jeroným Tejc: "Musíme se snažit o to, aby peníze, které tu zahraniční firmy vydělají, je tu také nechaly. A tím je musíme motivovat daňovými sazbami. Pokud zvýšíme produktivitu práce, musíme také zvýšit její ohodnocení." 

 

11:33

Jeroným Tejc se po včerejším debaklu vrátil k řečnickému pultu. "Je dobře, že se vracíme za tradičními voliči. Je ale také potřeba, abychom jim měli co srozumitelně nabídnout. Naši klíčovou skupinou, která nás vždy podržela, jsou senioři. Měli bychom se zasadit o to, aby se důchody opět zvyšovaly. Za současné ekonomické situace je možné, aby důchody byly navýšeny o tisíc korun.

11:22

"Budeme bojovat za to, aby i v těch nejmenších obcích zůstaly zachované první stupně základních škol. A aby bylo dost místa v mateřských školách," slíbila v diskuzi o dlouhodobém programu ministryně školství Kateřina Valachová. 

11:20

Mezi čestnými hosty sjezdu je i bývalý předseda a premiér Vladimír Špidla. Svůj příspěvek věnuje ekologii a klimatickým změnám: "To, co nám hrozí, je zánik civilizace tak, jak ji známe teď. Říká se, že Česká republika je malá a že na toto nemá velký vliv. Ano,náš příspěvek nemůže být rozhodující, ale není nulový. A proto je potřeba velmi intenzivně podporovat zápas s klimatickými změnami." 

11:17

Černý bude zbytek brněnského sjezdu. Alespoň tomu napovídá nabídka zdejšího čaje… 

11.15

"Systém zacházení s penězi funguje v Evropě špatně, odvádění peněz do zahraničí je obrovský problém. Jestli někdo přišel do politiky, že bude spravovat stát jako firmu, tak je to velmi nedemokratické. Nikdo nesmí o státu uvažovat jako o svém vlastnictví a lidech jako zaměstnancích. Jak může někdo něco takového hlásat?" ptá se v ideologické části sjezdu Zaorálek.

11.11

Lubomír Zaorálek mluví o Masarykovi a nutnosti sociální politiky a toho, aby ekonomická moc podléhala demokracii. "Musíme zabránit tomu, aby se ekonomická moc vymknula demokratické kontrole," tvrdí Zaorálek

11:08

Další ze zahraničních hostů, rakouský sociálně-demokratický poslanec Hannes Weninger: "Je potřeba, abychom zbavovali "malé" lidi strachu z "velkých": My jsme tu od toho, abychom bojovali s jejich pocity nejistoty. V době sociálních médií je důležité, abychom se my, sociální demokraté, zasazovali o hodnoty jako demokracie, solidarita."

10:56

Náměstek primátorky Petr Dolínek má na starosti dopravu a evropské fondy.

10:52

Šéf Českomoravské komory odborových svazů Josef Středula poděkoval premiéru Sobotkovi za to, jak v Česku probíhá sociální dialog: "Setkávání na úrovni tripartity nejsou ani v západní Evropě zdaleka běžné." 

10:50

K účastníkům sjezdu promluvil prostřednictvím videohovoru rakouský kancléř Christian Kern.

10:42

Panama Papers, starověký Řím, fíkus a Lubomír Zaorálek.

 

10:40

"Zaměstnanost lidí nad padesát let a speciálně žen nad čtyřicet let jsou ty kategorie, na které bychom se měli zaměřit," vyzývá Bohumír Dufek.

10:38

Mladí sociální demokraté vsadili po dlouhém pátečním večeru na jistotu. Kávu?

 

10:36

Odborář Bohumír Dufek se ve svém vystoupení věnuje minimální mzdě: "Máme nejvyšší zaměstnanost a zároveň paradoxně jednu z nejnižších cen práce. To se musí změnit."

10:28

Šéf odborů Josef Středula: "Máme větší důvěru než média. Máme větší důvěru než církev," tvrdí v diskuzi o důvěře a demokracii. 

10:28

Mezi delegáty sjezdu je poměrně hodně mladých lidí. Důvodem jsou stanovy ČSSD, které přikazují, aby v plénu byla minimálně desetina členů mladších třiceti let. Svou činnost tu prezentují zástupci Mladých sociálních demokratů i Idealistů. Naopak čtvrtinové zastoupení žen v plénu se pouhým pohledem naplnit nepodařilo. 

10:25 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

Sobotka za průběh pátečního sjezdu poděkoval na Twitteru:

10:21

Druhý den sjezdu se sice znovu jedná v sále, hlavní dění se ale přesouvá do zákulisí, kde se už poprvé sešlo nově zvolené grémium. Podle nového místopředsedy Petra Dolínka se už bavili o rozdělení rolí v novém vedení. 

10:20

Sázka na tradiční voliče nikdy nevyšla, tvrdí Jiří Dienstbier.

 

10:17

Po panelu "Důvěra a demokracie" na sjezdu vystoupí třeba odborář Bohumír Dufek,  rakouský kancléř Christian Kern nebo člen rakouské Národní rady Hannes Weninger. Po poledni pak na sjezdu promluví i slovenský premiér Robert Fico. 

9:47

Některé gratulace byly upřímné, některé méně.

 

9:45

Europoslankyně Olga Sehnalová: "Pro lidi jsme pokrytci. Máme krásné volební programy, sliby, ale pak pod tíhou koaličních kompromisů z něj zbude jenom malá část. A pro lidi to znamená, že jsme jim slibovali nějaký výsledek, který není. Klíčové je proto spojení důvěry a důvěryhodnosti," říká Sehnalová.

9:42

Josef Středula cituje stížnost voličky ze severní Moravy, která přišla kvůli delší nemoci o výraznou část platu. "Milá sociální demokracie, na tyto lidi myslete, když chcete obnovit svou důvěru. Myslete na ty, kteří se mají nejhůř, a těm pomáhejte. Ta paní s kvůli té nemoci dostala příjmově na hranici existenční chudoby. Myslíte si, že ona teď někomu bude věřit?", ptá se pléna Středula a sklízí za své vystoupení potlesk. 

9:35

Obětuje strana Sobotku po volbách? Komentář Martina Fendrycha:

9:33

Václav Bělohradský: " V roce 68 se u nás rychle obnovovala důvěra v komunistickou stranu. Pár měsíců na to jsem emigroval a zažil prudký úpadek důvěry v demokracii v Německu, Itálii. To byla pro mě klíčová zkušenost, kdy jsem si uvědomil, jak je vlastně důvěra v demokracii křehká." 

9:30

Po nabitém prvním dnu se sobota rozjíždí pomalu.

9:27

Na pódiu před delegáty usedli Jan Keller, sociolog a europoslanec, hlavní odborář Josef Středula, filosof Václav Bělohradský, europoslankyně Olga Sehnalová a Lubomír Zaorálek. Společně vedou diskuzi na mikrofon o hodnotách sociální demokracie. "Obnova důvěry v kapitalismu se vyčerpala," prohlásil Bělohradský. 

9:19

"Znám celou řadu mladých, zajímavých lidí, kteří si podali přihlášku pro vstup do ČSSD a roky jejich přihlášku nikdo neprojednal. Ne zamítl, ale vůbec neprojednal. My často nemáme vůbec zájem na tom, aby mezi nás přicházeli noví členové," kritizuje Dienstbier zužování stranické základny. 

9:18

"Zimola a Tejc nebyli dobře připraveni na převzetí moci uvnitř ČSSD," říká politický komentátor Alexandr Mitrofanov.

ČSSD dává najevo, že nechce chytré voliče, jenom s “obyčejnými lidmi” to nevytrhne, říká Mitrofanov

mitrofanov
15:39
Zimola a Tejc nebyli dobře připraveni, ve straně cítím zvrácenou a nesmyslnou lásku k Milošu Zemanovi, říká politický komentátor Alexandr Mitrofanov | Video: Filip Horký
9:15

"Při pohledu do sálu je vidět, že volby jsou pro nás stále tím nejdůležitějším," konstatoval na úvod svého vystoupení Jiří Dienstbier. "Tradiční témata sociální demokracie se s těmi progresivními nevylučují. Není v tom střet," komentuje včerejší diskuzi. 

9:16

Od oficiálního ohlášení kandidatury Miloše Zemana ještě neuplynul ani den, ale stánek pro sběr hlasů je i před brněnským výstavištěm.

9:14

Druhý den sjezdu ČSSD se rozjíždí pomalu, spousta delegátů ještě není v sále. Nově zvolené vedení strany podle informací Aktuálně.cz skončilo s oslavami až nad ránem. 

9:12

Vážení čtenáři, startujeme druhý den on-line přenosu z celostátního sjezdu ČSSD v Brně. 

21:00

Vážení čtenáři, první den celorepublikového sjezdu ČSSD končí. Pokračovat budou na brněnském výstavišti delegáti zítra od devíti od rána. Děkujeme vám za pozornost, ráno opět začínáme.

20:56

K zvolení Lubomíra Zaorálka

20:50

Bohuslav Sobotka gratuluje Petru Dolínkovi ke zvolení místopředsedou.

20:49

K projevu Michala Haška

20:46

Zvolen byl i předseda Ústřední kontrolní komise. Stal se jím Roman Váňa.

20:40

Erik Tabery‏Ověřený na twitteru @etabery 

Tažení @SlavekSobotka českou politikou je vlastně impozantní. V tak těžké pozici (za tak těžkých okolností), bez populismu a stále na špici.

20:43

Nyní Hovoří Michal Hašek a sklízí potlesk.

20:28

Pro Jana Birkeho bylo 486 přítomných delegátů. Pro Petra Dolínka hlasovalo 366 delegátů. Jana Hamáčka podpořilo 427 delegátů. 477 podpořilo na místopředsednický post Michaelu Marksovou. A nejvíce hlasů odevzdali delegáti Lubomíru Zaorálkovi, 591 hlasů. 

20:19

Jeroným Tejc u delegátů neuspěl ani na postu řadového místopředsedy. "Očekávám, že mě nezvolí," řekl Aktuálně.cz Tejc před volbou. 

20:18

Jména pěti místopředsedů strany jsou známá. Mandát získali: Michaela Marksová, Petr Dolínek, Jan Birke, Lubomír Zaorálek a Jan Hamáček. 

19:25

Na sjezdu nechybějí ani Mladí sociální demokraté.

19:06

Po dvacáté hodině bude mít projev také bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

19:01

Na sjezdu se prezentuje i Oranžový klub‏ @OranzovyKlub, který bojuje za rovnoprávnost žen a mužů ve společnosti. Jejich odkaz sdílel na svém twitteru i premiér Bohuslav Sobotka: "Práce žen i mužů je pro společnost stejně důležitá, přesto ženy berou v průměru o 7 tisic méně. Oceňujme práci spravedlivě." Při pohledu do pléna delegátů ale o rovnosti pohlaví řeč být nemůže. V záplavě mužů v obleku se žena objevuje jen zřídka. 

18:46

Sněm bude pokračovat po osmé večer. 

18:44

Následuje pauza, ve které delegáti zvolí řadové místopředsedy. 

18:34

Sociální demokraté si rovněž budou volit předsedu Ústřední kontrolní komise.

18:39 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

"Začíná se naplňovat moje koncepce a představa, že v čele musí být tým, který bude soudržný a potáhne za jeden provaz," řekl po volbě prvního místopředsedy Bohuslav Sobotka, "očekávám, že Milan Chovanec bude klíčovou tváří naší kampaně, který bude mít na starosti bezpečnost," dodal. 

18:31 Lubomír Zaorálek

Projev Lubomíra Zaorálka se přítomným delegátům líbil. Jeho výkon ocenili potleskem vestoje. 

18:27 Lubomír Zaorálek

"Všichni se shodneme, že se musíme dostat blíže k lidem. Ale jak?", ptá se Zaorálek a v bojovném gestu si rozepíná sako a založí ruce v bok, "v první světové válce se napřed rekrutovaly vyšší společenské třídy, pak až ty nižší. Protože ony cítily odpovědnost za ostatní. Dnes jsou elity vrstvou, která se umí nejrychleji postarat sama o sebe. A jestli toto budeme sdílet, tak se k těm lidem nedostaneme, přátelé. Oni nám nevěří, že když se to bude potápět, budeme se potápět s nimi." 

18:23 Lubomír Zaorálek

Na rozdíl od ostatních mluvčích se Lubomír Zaorálek spíše než obecným proklamacím o sociálně-demokratických hodnotách mluví o konkrétních problémech dnešního světa a varuje před rostoucím vlivem oligarchů nad demokratickými představiteli moci. "Nový feudalismus pod hlavičkou rodinné firmy je, to co tady hrozí. A není to vůbec legrace. Já jsem to viděl na koaliční radě vlády, kdy se řešilo, proč nejde zvednout důchody. Takovým tlakům čelíme a jestli to nedokážeme prolomit, tak jsme tu k ničemu," sklízí Zaorálek jako jediný kandidát na místopředsedu během projevu potlesk pléna, "situace je opravdu vážná. V sázce je strašně mnoho. Strana sama o sobě nesmí být cíl, strana musí být nástroj toho, co chceme změnit. A to lidé musí cítit, že tu nejsme kvůli sobě, ale kvůli nim." 

18:12 Lubomír Zaorálek

Slovo má poslední kandidát na místopředsedu, ministr Lubomír Zaorálek: "To, co sdělujeme lidem, je často úplně mrtvé. Víte, co je pro politické strany i politiku v zemi nejnebezpečnější? Netečnost lidí. Doba se změnila. Když v minulosti vyhrála nějaká politická strana, tak skutečně realizovala svůj program. Někdy do 70. let to fungovalo. Ale už ne a je dobré si to uvědomit. Od té doby začala prudce růst nerovnost v příjmech lidí,"hřímá Zaorálek a dokazuje, že je zdařilým rétorem. Ze všech mluvčích má nejvíce emotivní, strhující a zároveň spontánně působící projev plný výrazných gest a zvyšující síly hlasu. 

18:11

Jeroným Tejc ve svém druhém kandidátském projevu, tentokrát na řadového místopředsedu: "Obával jsem se, jestli před vás mám ještě jednou předstoupit. Ale zvítězila má odpovědnost vůči ČSSD a touha udělat vše pro to, abychom uspěli. Pokud si myslíte, že dokážu sociální demokracii pomoci, aby byla k voličům srozumitelnější, abychom ukázali více emocí, tak mě volte."

18:10

Michaela Marksová: "Musíme být schopní přeprat svoji ješitnost, všichni se nedostaneme na volitelná místa kandidátek. Ale volební kampaň nebude jen o billboardech, ale o každém z vás, jak dokážete přesvědčovat lidi, že sociální demokracie je jediná, která jim opravdu zaručí dobrou budoucnost."

18:08

Ministryně Michaela Marksová: "Do sociální demokracie jsem vstoupila před dvaceti lety. Své děti jsem částečně odkojila na stranických schůzích. Zažila jsem i zklamání, kdy jsem se nedostala tam, kam jsem chtěla. Ale nikdy mě nenapadlo z ČSSD vystoupit a veřejně své kolegy pomlouvat, i když jsem si o nich nemyslela nic dobrého. A to bych chtěla po vás všech. Abychom byla semknutá parta, která si problémy vyřeší uvnitř." 

18:05

"V médiích se konečně mluví i tom, jaká je cena práce v České republice. To nesmí být jen heslem, musíme ho naplňovat. My to sice děláme, ale podle mého soudu velmi opatrně," upozornil Foldyna na nedostatky vedení ČSSD. Na závěr projevu vyzval kolegy, aby ve vnitrostranickém referendu volili na pozici prezidentského kandidáta Miloše Zemana. "Protože dvě třetiny jeho voličů jsou naši voliči."

18:04 Poslanec za ČSSD Jan Hamáček.

Jan Hamáček: "Lidé musí vědět, že tento stát někam směřuje a kam. My všichni musíme vědět, v jaké zemi budou vyrůstat naše děti. A ČSSD musí říct těmto lidem - sociální demokracie vám rozumí, ví, co vás trápí a má tyto problémy řešení." 

18:01

Poslanec Foldyna pochválil Sobotku. "To, že předseda Sobotka mandát obhájil, je díky obsahu jeho druhého projevu, kde vytočil kormidlo sociální demokracie doleva," myslí si.

17:53

Sjezd dnes začal v 10 hodin. Zdá se, že někteří delegáti jsou po celém dni už unaveni. 

18:02 Poslanec za ČSSD Jan Hamáček.

Předseda poslanecké sněmovny Jan Hamáček: "Jsem přesvědčený, že tato koalice je úspěšná. A to díky sociální demokracii a její trpělivosti s koaličním partnerem, který nemá žádný volební program. A pokud ano, tak je to Tolkienovský Jeden prsten vládne všem… My jsme nejstarší stranou v této zemi a naší povinností je upozorňovat na toto riziko. Nemáme média,nemáme miliardy, naší jedinou zbraní jsou argumenty."

17:46

Kandidát na místopředsedu Jaroslav Dvořák: "Dovolte mi, abych vám představil svou vizi. Moje sociální demokracie je taková, která chce bojovat proti chudobě tím, že bude zefektivňovat veřejnou politiku státu. Musíme se vrátit tam, kam politika patří - na ulici, do rodin." 

Jaroslav Dvořák patří mezi málo známé osobnosti strany. Dokazuje to i fakt, že jeho křestní jméno neznal žádný z oslovených delegátů. 

17:40

Jeroným Tejc sice nebude prvním místopředsedou ČSSD, stále ale může být zvolen na post řadového místopředsedy. 

Foto: Tomáš Škoda
17:36

Tejcův projev nevzbudil takové emoce jako ten Sobotkův. Nicméně i tak se rozebírá na sociálních sítích. 

17:36 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

"Zvolením Milana Chovance mi sjezd udělal radost," prohlásil Bohuslav Sobotka.

17:31

Petr Dolínek: "Naším hlavním cílem musí být vytvořit moderní, prosperující společnost, ve které se bude dobře dařit všem, kteří se podílejí na jejím rozvoji. Musíme se stát zemí špičkových výrobků a služeb. A k tomu musíme změnit pohled na řešení některých problémů. A musíme začít podporovat také podnikatele, kteří vytvářejí nová pracovní místa." 

17:28

U řečnického pultu Jana Birkeho střídá náměstek pražské primátorky, Petr Dolínek: "Takřka celý svůj dospělý život jsem spojený se sociální demokracií a jejími myšlenkami a idejemi. Pojďme se vrátit ke kořenům, inspirovat se tím, jak sociální demokracie před sto lety fungovala. Tehdy nevedla boj pouze v době voleb a v poslaneckých lavicích. Tehdy nebyla pouze stranou, ale byl to způsob života. A to je pro mě inspirací."  

17:23

Jan Birke: "Kampaň si mezi lidmi odchodíme. Lidé musí vědět, proč nás volit. Jsme tři roky ve vládě, odvádíme dobrou práci v parlamentu. Ale za zásluhy nás nikdo volit nebude. Protože musíme mluvit k lidem jejich jazykem."

17:20

Slovo má volební manažer strany Jan Birke. "Jsem zdravý, odhodlaný a chci vyhrát. Chci se postavit do čela týmu, který vyhraje volby. Znovu opakuji, že jako bývalý profesionální hokejista jsem vítězný typ," snaží se Birke přesvědčit delegáty, aby pro něj hlasovali. "Jako hráč jsem se nikdy nevzdal. Takto jsem zvyklý bojovat." 

17:12

O místa řadových místopředsedů se uchází 8 kandidátů včetně Jeronýma Tejce. 

17:07

Poražený kandidát na prvního místopředsedu Jeroným Tejc je hostem DVTV. 

Sjezd ČSSD: Jeroným Tejc po své prohře v boji o 1. místopředsedu ve studiu DVTV. Je ČSSD volitelná strana? Vyhraje ČSSD parlamentní volby?

Zveřejnil(a) DVTV dne 10. Březen 2017
17:03

Prvním gratulantem Milana Chovance byl předseda Bohuslav Sobotka. 

17:50

Začíná projev poslance Jaroslava Foldyny. I ten chce získat post místopředsedy strany. 

17:01

Milan Chovanec se o radost ze znovuzvolení podělil i na Twitteru. 

17:12

O post pěti místopředsedů se přihlásilo osm kandidátů. Ucházet se o ně chtějí Jan Birke, Petr Dolínek, Jaroslav Dvořák, Jaroslav Foldyna, Jan Hamáček, Michaela Marksová, Jeroným Tejc a Lubomír Zaorálek. 

16:58

Pohled do zákulisí ukazuje, co sociální demokraté rádi pijí. Někdo sice drží vodu, ale mnozí korzují s pivem v ruce. Točí se Litovel, jedenáctka. 

16:55

Lukáš Kaucký právě zahájil blok volby místopředsedů. Vyzval kolegy, aby mu přinesli nominace.

16:54

Poražený Jeroným Tejc: "Chtěl bych vám poděkovat za podporu. A Milanu Chovancovi chci pogratulovat k získanému postu. Nebude to mít jednoduché, ale přeju mu úspěch. Budu rád, když všichni uděláme vše pro to, abychom ve volbách vyhráli." 

16:53

Nově zvolený první místopředseda ČSSD Milan Chovanec poděkoval za hlasy. "Děkuji. A věřte, že vše, o čem jsem mluvil, tak bude. Volby vyhrajeme a ukážeme, že sociální demokracie je strana pro lidi práce. Pro ty jsme tady už 140 let," řekl před delegáty. 

16:44

Pro Chovancova konkurenta Jeronýma Tejce hlasovalo na post prvního místopředsedy ČSSD jen 280 delegátů. 

16:42

Pro Milana Chovance hlasovalo 379 delegátů, potřebné kvórum překročil o víc než třicet hlasů. 

16:41

Milan Chovanec obhájil post prvního místopředsedy ČSSD! 

16:35 Jiří Zimola.

Mluví hejtman Jiří Zimola, jeden z hlavních oponentů předsedy Sobotky, a kárá kolegy, kteří ho kritizovali. "Nechci být rebel bez odpovědnosti a několikrát jsem spolupráci nabízel. Označili mě za škodiče a rozeštvávače," řekl. 

16:32

V některých rodinách je členství v ČSSD zakořeněno v genech. 

16:31

Otevírají se obálky. Politici v zákulisí mezitím tipují výsledek ministra Chovance. Padají čísla 58 a 60 procent hlasů pro něj. Pro získání mandátu musí kandidát získat nadpoloviční většinu hlasů přítomných delegátů. 

16:24

Jak to na sjezdu vypadá? 

16:21

V sekci pro novináře se "zasekává" wi-fi připojení. ČSSD evidentně provázejí problémy s mobilními daty na několika frontách - nejen ve vládě.

16:16

Jak budou hlasovat pardubičtí delegáti? 

16:11

Jan Kočka během pauzy před jednou z budov brněnského Výstaviště komentoval volbu předsedy ČSSD. "Bohuslav Sobotka si získal podporu delegátů svou prací ve vládě," řekl. Na sjezd strany přijel i s otcem Václavem.

16:03

Objevují se i názory, že dvě třetiny hlasů pro Bohuslava Sobotku nejsou úspěchem. 

15:56

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík hodnotí volební zisk předsedy Bohuslava Sobotky. 

15:50

O budoucím prvním místopředsedovi můžou rozhodnout i jejich kandidátské řeči, které pronesli před několika okamžiky. 

15:49

Vítězství Sobotky není ani překvapivé, ani drtivé.

16:18 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

Čeká se na sečtení hlasů ve volbě prvního místopředsedy. 

15:43

Kdo bude prvním místopředsedou strany? Rozhodnuto bude za chvíli. 

15:41

Po projevech dvou kandidátů na prvního místopředsedu mají delegáti půl hodiny na volbu. Pokračovat se bude v 16:10. 

15:41

Výsledky sjezdu sleduje i předseda KSČM Vojtěch Filip. "Gratuluji Bohuslavu Sobotkovi ke znovuzvolení předsedou ČSSD. Pro nás se však nic nemění. Sociální demokracie po minulých parlamentních volbách zcela opustila a popřela svůj volební program a jeden z hlavních bodů své kampaně, zastavení církevních restitucí. Dá se očekávat, že lidé budou pečlivě zvažovat, zdali této straně dají v podzimních volbách svůj hlas. Levicová politika začíná být pro sociální demokracii neslučitelná s touhou po vládních křeslech," řekl Filip. 

15:37

Jeroným Tejc: "Svádím boj, aby ČSSD opustila svou sociální bublinu. Možná jsem kacíř, ale nejsme aspoň naivní. Chci věci dělat jinak. Společně s vámi chci ze sociální demokracie znovu udělat silnou stranu, na kterou můžeme být hrdí." 

15:37

Tejc sklidil několikrát potlest sálu. Například, když kritizoval některé neziskové organizace. 

15:35

Vlivný právník Miroslav Jansta (ČSSD) prohlásil, že mandát 67 procent je dostatečně silný. "Před volbou to nevypadalo, ale svým velmi dobrým vystoupením Bohuslav Sobotka získal pět až deset procent delegátů, kteří váhali. Získal si je tím, že mluvil srozumitelně a jasně," komentoval výsledek volby předsedy. I u ministra Chovance podle něj bude záležet na kvalitě jeho projevu. 

15:32

Jeroným Tejc: "Solidarita neznamená pouhé dávání všem, kteří se naučili říkat pouze "mám právo". Není možné, aby součet sociálních dávek byl vyšší než minimální mzda." 

15:30

Jeroným Tejc: "Sociální demokracie je stranou pro úspěšné. Slyšíte dobře - pro úspěšné. ČSSD je tu pro všechny slušné a poctivé lidi. Pro rodiny, kteří se starají o své děti. Pro postižené, kteří i přes problémy žijí naplněný život. Jsme tu pro to, aby se svět netočil jen kolem šťastných a bohatých. Proto je naši nejsilnější hodnotou solidarita s odpovědnými." 

15:28

Jeroným Tejc: "Kritizování našich soupeřů a plácání se po ramenou nás k vítězství nepřivede. I kdybychom před volbami rozdávali peníze jako večerníček listy novin, nevyhrajeme. To, co musíme dělat především, je získat důvěru lidí, kterou jsme ztratili. Proto potřebujeme změnu." 

15:27

Jeroným Tejc: "Mnozí z vás jste mi řekli, že kandidovat do vedení ČSSD za současné situace a při současných preferencích, může jen blázen. Já jsem přesvědčený, že stále můžeme volby vyhrát. Pokud přestaneme dělat hloupé kroky." 

15:27

Sobotkovi gratulují i opoziční politici. 

15:25

Slovo má soupeř Milana Chovance v boji o post prvního místopředsedy, Jeroným Tejc. "Musím se vám přiznat. Jsem rebel, ale nejsem rebel bez příčiny. Přiznám vlastní chyby. V tím, co se děje v sociální demokracii, nejsem spokojený," začal svůj kandidátský proslov Tejc. "A já se ptám, jak chceme udržet vlastní voliče, když nejsme schopní udržet ani vlastní členy?" Následoval krátký potlesk pravé části sálu. 

15:21

Milan Chovanec: "Já si myslím, že je potřeba Andreje Babiše řešit programově. A jasně říkat, že tito lidé nejsou zastánci dolních deseti milionů lidí této země. Nepřišel jsem dělat konkurz na stranu, která skončí poražená. Budu dělat vše pro to, aby ten boj o ideály, za lidi práce, za naše voliče, byl vítězný. Za to jsem ochotný na té barikádě krvácet." 

15:20

Milan Chovanec: "Pokud si zničíme sociální demokracii, nic nám nezbude. Jeroným Tejc říká, nechme Babiše Babišem, neřešme to. Já jsem s Babišem několik soubojů podstoupil. Byly složité, ale myslím, že jsem většinu z nich vyhrál. Důležité je nebát se."

15:19

Je 67 % hodně, nebo málo? Ministr Jana Chvojka v tom má jasno. "Je to dostatečně silný mandát k tomu, aby Bohuslav Sobotka znovu mohl do voleb vést sociální demokracii," řekl. 

15:19

K řečnickému pultu přišel ministr Milan Chovanec, který obhajuje post prvního místopředsedy: "My jsme před časem vznikli jako protestní hnutí pro pracující lidi, kteří chtěli slušně žít. Nepotřebovali jsme k tomu miliardáře a koblihy."

15:16

Znovuzvolení Sobotky přivítal i předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

15:14

Kdo byli první gratulanti Bohuslava Sobotky? 

15:10

 

Europoslanec Miroslav Poche MEP‏ @PocheMEP tweetuje: 

Tak jsem se skoro trefil, 67%. Gratuluji @SlavekSobotka !! @CSSD #sjezdcssd

15:05 Lubomír Zaorálek

Projevu premiéra tleskal i Lubomír Zaorálek. Sám za chvilku bude bojovat o hlasy delegátů ve volbě místopředsedy strany. 

Foto: Ludvík Hradilek
15:09

Senátorka Alena Gajdůšková: "Novináři se nás ptají, co budeme dělat v opozici. Přátelé, v opozici neuděláme vůbec nic. Protože v opozici se nic pořádného dělat nedá." ČSSD by se podle ní měla v budoucnu zaměřit mimo jiné na nástup čtvrté průmyslové revoluce.  

15:02 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

Bohuslav Sobotka poděkoval za důvěru i prostřednictvím sociální sítě. 

15:01

Aleš Urban z jihlavské buňky ukázal u řečnického pultu fotomontáž, na které Bohuslav Sobotka jako boxer uštědřuje tvrdou ránu svému soku s hlavou Andreje Babiše. "Toto je můj sen," komentoval.

14:59

Milan Chovanec gratuluje znovuzvolenému předsedovi. Za chvíli se sám bude ucházet o hlasy voličů ve volbě prvního místopředsedy strany. 

Foto: Ludvík Hradilek
14:58

Exministr Kamil Jankovský vyzývá k mobilizaci: "Musíme vzít každého človíčka. Musí se začít hned a musí se makat. Je už skoro pozdě, ale vyhrát se pořád dá. A opustit americké poradce, kteří nás jako národ pochopit nemůžou."

14:52

Po vyhlášení výsledků volby předsedy pokračuje diskuze. 

14:50

Bohuslav Sobotka přijímá první gratulace. 

14:49 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

Bohuslav Sobotka děkuje delegátům za své znovuzvolení. "Byl jsem zvolen po čtvrté. To se v novodobé historii ČSSD povedlo jen jedinkrát, a to Miloši Zemanovi. Je to opakovaná důvěra, kterou jste mi vyjádřili. Je to demokratický mandát, kterého si velmi vážím. Toto je reprezentativní vzorek, který vyjádřil vůli sociální demokracie." 

14:48

Lukáš Kaucký: "Odevzdáno bylo 687 lístků, neplatných 26. Pro Bohuslava Sobotku hlasovalo 460 delegátů. Bohuslav Sobotka byl tedy zvolen předsedou České strany sociálně demokratické." Následoval dlouhý potlesk.

14:46 Poslanec za ČSSD Jan Hamáček.

Předseda poslanecké sněmovny Jan Hamáček vyzývá delegáty, kteří se trousí z jídelny, aby zaujali zpět svá místa v jednacím sále. Čeká se na oficiálně vyhlášení předsednické volby.

14:38

Sledujte speciál DVTV ze sjezdu ČSSD. 

Sjezd ČSSD: oznámení výsledků volby předsedy

Zveřejnil(a) DVTV dne 10. Březen 2017
14:32

Bohuslav Sobotka zůstává předsedou ČSSD. Ve volbách dostal 67 procent hlasů, pro jeho zvolení se vyslovilo 460 delegátů, proti bylo 201 hlasujících. 

14:26

Kromě předsedy delegáti volí i obědové menu. Zatímco u první volby mají na výběr pouze Bohuslava Sobotku, u oběda si mohou vybírat ze dvou možností. 

14:22

Zatímco některé proslov Bohuslava Sobotka překvapil, odvolaného ministra průmyslu Jana Mládka slova předsedy příliš nezajímala a raději se věnoval četbě denního tisku. 

14:30

Bohuslav Sobotka obhájil post předsedy ČSSD! Hlas mu dalo 67 procent přítomných deletágů. 

14:09

Bohuslav Sobotka se ve svém projevu hned několikrát dotkl Andreje Babiše. 

14:05

Delegáti sjezdu před klíčovou volbou odešli na oběd. Přítomní novináři se při akreditaci museli upsat, že je nebudou nahrávat ani natáčet v prostorách jídelny. 

14:04

Projev Bohuslava Sobotky mnohé překvapil. 

14:01

O místo předsedy se uchází pouze Bohuslav Sobotka. O ostatní pozice je však větší zájem. Podívejte se v přehledu Aktuálně.cz na to, kdo se o jaké posty uchází. 

13:54

Během oběda se delegáti jistě budou bavit i o řeči Bohuslava Sobotky. Někteří si ji pochvalují. "Projev předsedy byl opravdu velmi dobrý," uvedl náměstek hejtmana Libereckého kraje Pavel Svoboda

13:47

Ve frontě čeká také jihočeský hejtman Jiří Zimola, jeden z kritiků Bohuslava Sobotky. 

13:44

U volebních uren se tvoří fronty. Delegáti však mohou hlasovat pouze pro Bohuslava Sobotku. Nikdo jiný se nakonec o post předsedy strany neuchází. 

13:42

Odvolit a na oběd! 

13:37

Právě probíhá volba předsedy sociální demokracie. 

13:33

Proslov Bohuslava Sobotky pečlivě sledují i opoziční politici včetně předsedy ODS Petra Fialy. 

13:30

Začala volba předsedy ČSSD. 

13:26

Delegáti Sobotkovi tleskali vestoje.

13:25 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

"Budu respektovat jakýkoliv výsledek vašeho hlasování," řekl Sobotka těsně před tajným hlasováním.

13:24 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

"Vím, že tahle strana je a byla velmi tvrdá vůči všem svým premiérům," řekl Sobotka s tím, že to potvrzuje, že je ČSSD demokratickou stranou.

13:18

"Chci, aby ČSSD měla páteř, před nikým se nehrbila," prohlásil Sobotka.

13:17 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

"Volby budou o charakteru této země, nemám povahu, abych tomu jen přihlížel. Do zápasu o budoucí charakter země chci vstoupit se vší silou, chci vás do toho zápasu zorganizovat a vést," uvedl s tím, že se nebude bát rozhodovat.

13:28 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

"Nepůjdu do vlády za každou cenu," zdůraznil Bohuslav Sobotka během projevu. 

13:16 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

Sobotka: "Hrozí vytvoření pravicové vlády. A ne, že ne!"

13:13 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

"Jsme opora normálních pracujících lidí," prohlásil Sobotka ve své plamenné řeči. 

13:08 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

"Nepřeji si, aby ekonomická a mediální moc byla koncentrovaná do rukou jediného člověka. Nikdy to nedopadlo dobře, když lidé někde zvolili autoritáře. Nesmíme se stát zemi, kterou bude ovládat jeden jediný člověk. Chci tomu zabránit," opřel se Sobotka v proslovu do vicepremiéra Andreje Babiše. 

13:10 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

Andrej Babiš není sociálně citlivý miliardář. 

13:08 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

"Chci, aby každý občan slyšel, že hrozí hrozba vytvoření pravicové vlády. Už jsme tady takové vlády měli a mnozí lidé na to doplatili," prohlásil Sobotka. Hnutí ANO se vyjadřuje tak, že uvažuje o pravicové vládě. Není to teoretická záležitost, ale reálné nebezpečí. Kde to jsme? Většina lidí by na takovou vládu doplatila. Nesmíme ji dopustit," uvedl Sobotka.

13:06 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

"Toto nebudou jednoduché volby. Toto budou volby o charakteru této země. A já nemám povahu na to, abych seděl stranou. Do tohoto zápasu vás chci vést," řekl. 

 

13:03 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

"Lidé se na nás můžou spolehnout," prohlásil Sobotka. A opět uslyšel potlesk. "Vybudovali jsme stranu, která se snaží mimo jiné o to, aby fungovaly veřejné služby."

13:01 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

"My jsme ve vládní odpovědnosti obstáli. Snažíme se změnit podmínky lidí v této zemi. ČSSD se zachovala dospěle, všem vám za to děkuji," prohlásil a sklidil potlesk. Sobotka sám sebe označil za idealistu a optimistu, málokdo podle něj čekal, jak silná ČSSD bude.

Foto: Ludvík Hradilek
12:57 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

"Sjezd si užívám, mám čas poslouchat příspěvky," začal Sobotka. "Když se podívám do sálu, je tam opravdu hodně delegátů, jiné strany nemají ani tolik členů jako nás je tady delegátů. Reprezentujete tady 20 tisíc členů a všem bych vám chtěl poděkovat," uvedl.

12:53

Na sjezd dorazila i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Foto: Ludvík Hradilek
12:48

Na sjezdu je i exhejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Foto: Ludvík Hradilek
12:44

Ministr zdravotnictví Ludvík si poněkud paradoxně stěžuje, ze mimo Prahu a další velká města velmi citelně chybí lékaři. "Prostě tam doktoři nejsou a my je musíme zajistit. V každém okrese musí být jedna špičková nemocnice s lékaři a personálem," prohlásil Ludvík, který slavil u delegátů úspěch. Několikrát mu tleskali, například ve chvíli, kdy říkal, že stát musí lidem dávat více peněz, protože mnoho lidi nemá měsíčně ani 20 tisíc korun.

12:43

Před brněnským výstavištěm, kde se sjezd pořádá, se sešli lidé s transparenty.

Foto: Tomáš Škoda
12:42

Větší problém než loňský propad hospodaření ČSSD je soudní spor s advokátem Zdeňkem Altnerem. Tomu by strana měla uhradit dluh ve výši přes 330 milionů korun. Advokát vloni na podzim zemřel a dluh se stal součástí dědického řízení. ČSSD se ještě pokouší situaci zvrátit u Nejvyššího soudu.

12:29

Podle odhadu jednoho z delegátů by první kolo duelu o post prvního místopředsedy mezi ministrem vnitra Milanem Chovancem a poslancem Jeronýmem Tejcem mohlo skončit nerozhodně. V druhém kole by pak měl uspět Chovanec. Jedná se však jen o odhad části strany. Jiní členové ČSSD naopak ministra vnitra chválí třeba za to, že s nimi komunikuje lépe než předseda Sobotka.

12:26

Perličkou ve zprávě o tom, kolik strana utratila, je pasáž týkající se voleb. Podle ní ČSSD zaplatila za krajské a senátní volby 112,9 milionu korun - strana touto částkou původní rozpočet překročila skoro o třetinu. "Výsledek voleb tomuto nasazení ale neodpovídá," uvedl Martin Starec. Sociální demokracie krajské volby vloni na podzim prohrála, porazilo ji hnutí ANO.

12:27

Sobotka je nejspíš jediným kandidátem na předsedu strany.

12:25

Ministr pro lidská práva Jan Chvojka se opřel do Strany zelených a Žít Brno. Podle svých slov zjistil po příchodu do funkce, že do jeho činnosti mluví obskurní strany či spolky jako Strana zelených a Žít Brno. "Jejich příznivci nás nikdy nevolí. Musíme se opírat o naše tradiční voliče," tvrdil Chvojka. 

12:22

Loňské hospodaření ukončila ČSSD mnohamilionovou ztrátou. Strana utratila třeba za krajské volby, telefony a chod aparátu přes 234 milionů korun. Vydělala však méně, než předpokládala, takže výsledný schodek ekonomický ředitel Martin Starec vypočítal na -51 milionů korun (bez odpisů -37,4 milionu). Letos má ČSSD v plánu utratit 237 milionů korun.

12:19

Na řadu přišly proslovy členů vlády za ČSSD. Hodně nahlas a důrazně mluví ministryně školství Kateřina Valachová, která se několikrát dočkala potlesku. "Sociální demokratky, sociální demokraté, my jsme změnou k lepšímu," prohlásila zvýšeným hlasem a varovala, že by členové ČSSD neměli vést poraženecké řeči. "Nemá smysl vést řeči, že jsme připraveni na prohru," uvedla.

12:17

ČSSD stárne. Ubývá nejmladších členů. Ještě před třemi lety bylo v sociální demokracii téměř deset procent členů mladších třiceti let. Dnes jich je o dvě procenta méně.

12:15

Mluví předsedové klubu ČSSD ve Sněmovně a Senátu. Šéf poslanců Roman Sklenák vypočítává, co všechno ČSSD prosadila, mnohé velmi obtížné. "Bojujeme o každou píď," prohlásil Sklenák. Šéf senátorů Vícha tvrdil, že není dobré přijímat zákony před volbami, protože vždy je skupina voličů, kterým se přijaté zákony nelíbí. "Půl roku před volbami bychom neměli přijímat žádné zákony," uvedl Vícha.

Foto: Ludvík Hradilek
12:12

Hned tři generace rodiny Kočků dorazily do brněnského výstaviště. 

12:07

Část ČSSD podle kuloárních zdrojů připravila plán, že náměstek Petr Dolínek získá křeslo místopředsedy po Lence Tesce Arnoštové a starosta Náchoda a poslanec Jan Birke po Janu Starcovi. Starec před pár týdny řekl, že se vzdá postu místopředsedy potom, co získal post ekonomického ředitele strany.

Foto: Ludvík Hradilek
12:03

Naopak slova ekonomického ředitele ČSSD Martina Starce přítomné příliš nezajímala. 

12:00 Lubomír Zaorálek

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek si za svůj projev vysloužil potlesk přítomných delegátů. 

11:53

Po odstoupení Lenky Tesky Arnoštové se zvýšila šance, že se místopředsedou nově stane pražský náměstek primátorky Petr Dolínek.

11:51

Proslov Bohuslava Sobotky možná nenadchnul jeho spolustraníky, ale vzbudil ohlasy na sociálních sítích:

11:42

Podle některých kuloárních zdrojů se předsedovi Bohuslavu Sobotkovi podařilo sehnat dostatek hlasů delegátů, kteří prosadí do vedení strany jeho i jeho spojence. "Podpora předsedy by se mohla pohybovat mezi 60 a 70 procenty," uvedl jeden z delegátů.

Foto: Ludvík Hradilek
11:32

Z nové zprávy vedení strany určené delegátům plyne, že ČSSD rychle ubývá členů. Od roku 2014 se počet sociálních demokratů snížil o 2 209 lidí, tedy skoro o deset procent. Největší ztráty napočítala strana v Moravskoslezském kraji.

11:23

Lenka Teska Arnoštová oznámila, že nebude obhajovat post místopředsedkyně. V závěru svého projevu před delegáty řekla, že své odstoupení z kandidatury na místopředsedkyni považuje za jediné možné řešení. "Abych zachovala jednotné vedení a jednotnou stranu," vysvětlila. 

11:13

Zatím jediný potlesk během projevu zazněl, když mluvil Chovanec. "Budeme bojovat, a tuto zemi nedáme," prohlásil, a následoval potlesk delegátů.

11:05

39. sjezd ČSSD

11:03

Situaci na místě sleduje redaktor Aktuálně.cz.

10:58

Chovanec klade důraz na tradice strany. "Občas řešíme nedůležité věci, jakou barvu máme mít, jaké logo," rýpnul si Chovanec do Jaroslava Foldyny. "Musíme se vrátit ke kořenům," vyzývá spolustraníky.

10:56

Bohuslava Sobotku vystřídal Milan Chovanec, první místopředseda strany.

10:53 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

"V říjnu nás čekají důležité volby, do poslanecké sněmovny, občané znovu rozhodnou o budoucnosti Česka. Pokud se ČSSD znovu stane nejsilnější stranou a sestaví vládu, je to pro občany zárukou toho, že bude pokračovat sociálně spravedlivá politika, kterou jsme nastartovali před třemi lety v současné vládě," řekl a dodal, že vždy když sociální demokraté nebyli u moci doplatili na to občané s průměrnými příjmy nebo senioři.

10:52

Sobotka v úvodním proslovu tvrdil, že ANO a ODS chystají po volbách koalici. "Kvůli slušným lidem musíme volby vyhrát, nic jiného nám nezbývá," řekl.

10:51 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

"Stát má lidem pomáhat, ale nemá být všudypřítomný velký bratr. Starost o bezpečnost lidí je důležitá, ale nikdy se nesmí proměnit v permanentní špiclování, omezování a absolutní kontrolu," řekl Sobotka s tím, že pro ČSSD je naprosto nepřípustný jakýkoliv příklon k autoritářskému režimu.

10:46 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

"Řada lidí přemýšlí o tom, jak to bude, až se dostanou do důchodového věku. Až skončí svoji ekonomickou aktivitu a budou odkázáni na náš důchodový systém… Stáří nesmí být symbolem chudoby. Nesmí to být symbol chudoby," zdůraznil opakovaně Sobotka s tím, že prioritou strany je státní důchodový systém a valorizace důchodů.

14:41 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

Sobotka varoval i před populisty a extremisty. "Stupňují se teroristické útoky i tady v Evropské unii, velkým problémem je nelegální migrace. A lidé se logicky ptají: Bude naše země za pár let ještě tak bezpečná, jako je dneska?" pronesl Sobotka.

"Populisté a extremisté všech těchto obav zneužívají. Žijí z nich. Žijí ze strachu. Pro ně platí jednoduchá matematika. Čím větší strach mezi lidmi, tím pro ně lépe, protože mají větší šanci získat větší množství hlasů," varoval.

10:38

Sobotka pokračuje: "Česká republika prosperuje, patříme mezi 10 nejbezpečnějších zemí světa. Můžeme být zase hrdí na to, ze jsme Češi. Ale když mluvíte s lidmi, zjistíte, že lidi mají obavy. Lidé se nejvíc boji, jestli bude dostupná zdravotní péče a kolik to bude stát, jestli bude na důchody, jestli bude dostupné školství," dodal.

10:36 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

"Trpělivost a zkušenost ČSSD udržela tuto vládu pohromadě. I když to byly často tvrdé koaliční a parlamentní zápasy, máme konkrétní výsledky. Dosáhli jsme na hranu toho, co jsme mohli dosáhnout," tvrdí Sobotka a dokládá to tím, že ČSSD zvýšila několikrát minimální mzdu, navýšila platy policistu, hasičů, zdravotních sester či učitelů. Podle něj ČSSD zachránila Českou poštu, stabilizovala školství či úřady práce. "Dokázali jsme řešit sociální konflikty trpělivým dialogem. My jsme vystupovali proti poplatkům ve zdravotnictví," dodal.

10:28 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

Začíná Sobotkův uvítací projev. Nejprve připomněl, že ČSSD existuje už 139 let. "Nejsme tady kvůli sobě nebo moci, ale kvůli lidem," prohlásil. "Jsem přesvědčený, že jsme čas ve vládě nepromarnili. Jsem hrdý, ze můžu vést současnou vládu, sociální demokracie dala vládě program a směr," pronesl směrem k více než sedmi stovkám delegátů.

10:26

Po úvodní zprávě Bohuslava Sobotky budou během dopoledne mluvit místopředsedové: Milan Chovanec, Jan Hamáček, Michaela Marksová, Lenka Teska Arnoštová a Lubomír Zaorálek. Volba vedení strany čeká členy po obědě.

10:25

Naopak Chovancův protikandidát na post prvního místopředsedy Jeroným Tejc byl hned po příchodu kritický. Řekl, že chce vystoupit s programovou změnou. "Má být taková, abychom uspěli ve volbách. Abychom neměnili každý den názory na klíčová témata a abychom byli srozumitelnější a zabývali se tím, co trápí lidi, nikoli sami sebou," uvedl. Konkrétnější chce být v kandidátském projevu.

10:24 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

Předtím ještě Sobotka podpořil prvního místopředsedu Milana Chovance. "Potřebujeme tým, který bude mít tah na branku, bude vnitřně soudržný, nebudou tam vnitřní spory, protože lidé nevolí vnitřně rozhádané politické strany," uvedl.

10:16

Sjezd ČSSD začal hymnami - českou a evropskou. Delegáty přivítal brněnský sociální demokrat Oliver Pospíšil brněnským hantecem. "Zdar jak sviňa!" pozdravil na úvod. Pak promluvil Sobotka, řekl, že je v Brně rád, protože zde v roce 1989 v restauraci U Dvořáků vstoupil do tehdy obnovené ČSSD. Pak si sociální demokraté minutou ticha připomněli zemřelé spolustraníky.

10:05

Jeroným Tejc v zákulisí rozdával svým kolegům osmistránkový komentář k programu. Tejc se pokusí na sjezdu získat post prvního místopředsedy… 

10:01

"Tady nejde o mandát pro mě, jde o to, aby ČSSD měla silné vedení do voleb, kdy budeme bojovat o udržení charakteru Česka, budeme bojovat o udržení silného sociálního státu, a k tomu potřebujeme silnou sociální demokracii," dodal Sobotka.

9:57 Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda poslaneckého klubu strany Roman Sklenák na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany.

Bohuslav Sobotka bude obhajovat křeslo předsedy. Jaký výsledek by považoval za úspěch? "Netipuji žádná čísla, stojím o silný mandát. Jsme demokratická strana, těžko můžu očekávat sto procent, ale jde mi o každý hlas," řekl. 

9:43

DVTV chystá přenosy z Brna. Můžete se na ně těšit během odpoledne.

Bohuslav Sobotka čelil kritice kvůli předčasnému odjezdu z bruselského summitu.

Přejeme dobré ráno z brněnského výstaviště, kde si sociální demokraté zvolí předsedu a místopředsedy strany. Dvě nejdůležitější funkce obhajují Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec. 

Domácí Domácí
Aktualizováno 11. 3. 2017 13:57
 

Právě se děje

před 22 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 46 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

Další zprávy