Sobotka: ČSSD předčasné důchody horníků podporuje

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 3. 2015 21:03
"ČSSD nařízení předčasných odchodů horníků do důchodu podporuje, schválení na vládě blokuje hnutí ANO, proto bylo zatím projednávání materiálu přerušeno. Budeme hledat koaliční shodu," uvedl premiér.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Havířov - Sdružení hornických odborů OKD (SHO) poslalo premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) otevřený dopis, ve němž mu vytýká, že neřeší jejich situaci. Volají hlavně po možnosti předčasného důchodu.

Odboráři předsedu vlády i všechny ministry pozvali, aby s horníky sfárali do dolů. ČTK dopis poskytla mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jana Kašparová. Sobotka odpověděl, že ČSSD předčasné důchody horníků podporuje, hnutí ANO jejich schválení blokuje. Dodal, že je připraven pozvání přijmout a fárat.

"Materiál předložila do vlády ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. ČSSD nařízení předčasných odchodů horníků do důchodu podporuje, schválení na vládě blokuje hnutí ANO, proto bylo zatím projednávání materiálu přerušeno. Budeme hledat koaliční shodu," uvedl premiér.

"Jsem připraven pozvání hornických odborů přijmout a sfárat. Nebude to pro mě nová zkušenost, v minulosti jsem již měl možnost se opakovaně při sfárání do dolu s těžkou prací horníků seznámit," dodal Sobotka.

Pod dopisem horníků je podepsán předseda SHO Jaromír Pytlík a další předáci. Píšou, že se dlouhou dobu snaží dojednat spravedlivé důchody pro horníky. Usilují o to, aby všichni havíři chodili do penze dřív. Řešilo by to i chystané zavírání dolů a propouštění. Dosud se dřívější odchody do důchodu týkají jen těch, kteří fárali už před rokem 1993 a stanovený počet směn odpracovali do konce roku 2008.

"Nevnímáte, jaký je věk dožití našich horníků, a ignorujete veškeré zpracované studie. Nechcete slyšet, jaký je zdravotní stav horníků, počty chorob z povolání, obecných chorob a další poškození zdraví. Pravděpodobně vůbec nemáte ani ponětí, v jakých podmínkách se na šachtě pracuje," píšou horničtí odboráři premiérovi. Politici podle nich horníkům jen slibují.

Podle návrhu ministerstva práce by o pět let dřív mohli do penze chodit i havíři, kteří potřebné směny měli až po roce 2008. Ministerstvo financí je proti. Podle něj by dřívější důchod mohly chtít i další profese a propouštění se nedá řešit snížením důchodového věku. Podobné výhrady mají i lidovci.

Odboráři uvedli, že politici svým postojem jen "přilévají benzin do ohnisek". Předáci prý už nechtějí horníky uklidňovat, hrozí sociální nepokoje. "Horníkům je naprosto jedno, že doly nevlastní stát. Stát je hlavním viníkem současné situace a je povinen dát vše do pořádku," píše se v otevřeném dopise.

Odboráři uvádějí, že 18. března bude v OKD fárat předseda ČMKOS Josef Středula. "Pokud se nevyhýbáte odpovědnosti za danou situaci, můžete se na práci horníků přijet podívat a také sfárat do dolu. Samozřejmě včetně všech ministrů, kteří ještě nefárali," zvou Sobotku odboráři. Zároveň všechny členy vlády pozvali na setkání s moravskoslezskými horníky 27. března do Stonavy na Karvinsku.

V ČR existovaly do roku 1993 důchodové kategorie. Ve třetí byla většina zaměstnanců, ve druhé lidé z náročnějších provozů a v první pracovníci z rizikových míst, tedy i horníci. Pro získání penze stačilo ve druhé a první kategorii odpracovat méně let. Hornické odbory usilovaly už před lety o to, aby horníci mohli dál chodit do penze dřív. Předákům to zatím vyjednali pro havíře, kteří nastoupili do dolů před zrušením kategorií.

 

Právě se děje

Další zprávy