Sobotka chválil Chovance za snížení kriminality i striktní přístup k migraci

ČTK ČTK
1. 12. 2016 10:44
Premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec na bilanční schůzce probírali bezpečnost i zvyšování platů u bezpečnostních sborů. Podle Sobotky by měl ministr vnitra do voleb pokračovat v aktivním boji proti kriminalitě a zaměřit se na kybernetický zločin. Zajistit by měl také dobré fungování Národní centrály proti organizovanému zločinu. Chovanec by se podle premiéra měl zaměřit také na zlepšování hospodaření České pošty.
Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec.
Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Ministr vnitra Milan Chovanec má od premiéra Bohuslava Sobotky (oba ČSSD) do konce volebního období za úkol připravit rozpočet vnitra, který v roce 2018 umožní, aby se dál zlepšovala bezpečnost a zvyšovaly platy u bezpečnostních sborů. Zajistit má také hladký rozjezd úřadu, který bude dohlížet na hospodaření politických stran, nebo přípravu vydávání občanských průkazů s elektronickým čipem. Sobotka to řekl novinářům po bilanční schůzce s ministrem.

Podle Sobotky by měl ministr vnitra do voleb pokračovat v aktivním boji proti kriminalitě a zaměřit se na kybernetický zločin. Zajistit by měl také dobré fungování Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), kvůli jejímuž vzniku letos v létě vypukla politická krize, kdy hnutí ANO hrozilo odchodem z vlády.

Chovanec by se podle premiéra měl zaměřit také na zlepšování hospodaření České pošty. Do praxe my měl zavést výsledky auditu národní bezpečnosti, které by měly být představeny ve čtvrtek odpoledne. O vypracování auditu Sobotka požádal před rokem v návaznosti na teroristické útoky a hrozby v Evropě. Materiál se má zabývat například terorismem, negativními aspekty migrace, domácím extremismem a ekonomickou stabilitou.

Sobotka jinak tříleté působení Chovance na ministerstvu vnitra chválil. Podle premiéra se mu podařilo vnitro stabilizovat. "Když naše vláda nastupovala, tak ten resort byl v rozvalu," prohlásil Sobotka. Připomněl, že tehdy například panovalo dvojvládí na postu policejního prezidenta.

Uvedl, že se podařilo zvýšit rozpočet vnitra o devět miliard korun, díky čemuž se například začaly zvedat platy u policie a hasičů a mohli se začít přijímat noví členové bezpečnostních sborů.

Sobotka svého stranického místopředsedu pochválil za postupné snižování kriminality v tuzemsku, striktní přístup k migrační krizi, reakci na výbuch ve Vrběticích nebo útok šíleného střelce v Uherském Brodu. Zmínil služební zákon, který začal platit. "Jsem přesvědčen, že přispěje k tomu, abychom měli kvalitní, profesionální a nestrannou státní správu," uvedl Sobotka.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy