Šerák a Luční bouda hlásí 30 centimetrů. Sníh se na horách drží už týden, o víkendu ale roztaje

Domácí Domácí
14. 10. 2016 12:13
Letošní první sníh, který napadl minulou středu, na českých horách stále zůstává. O víkendu se však výrazně oteplí a pravděpodobně zmizí i z Krkonoš. V následujících týdnech lze však očekávat, že se objeví i v níže položených oblastech.
První sníh letošní sezóny v Krkonoších.
První sníh letošní sezóny v Krkonoších. | Foto: Meteo prohlížeč ČHMÚ.

Praha – Minulou středu napadl na většině hor České republiky první sníh letošní sezony. A na největších vrcholech se poměrně vydatná sněhová nadílka držela ještě v pátek dopoledne. Například na Luční boudě v Krkonoších a na Šeráku na Hrubém Jeseníku bylo v ranních hodinách naměřeno třicet centimetrů.

Sníh na Lysé hoře.
Sníh na Lysé hoře. | Foto: Prohlížeč webových kamer ČHMÚ

O víkendu se však hory s více než týden starým sněhem rozloučí. „Čeká nás poměrně velké oteplení. Sníh pravděpodobně roztaje na Šumavě, v Krušných horách a zřejmě i v Krkonoších,“ říká mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.

Sníh v říjnu není přitom na horách ničím neobvyklým. A není ani zvláštností, že se tam drží i déle než týden.

„Je to poměrně častý jev. Na sklonku babího léta a zimy je přechodné období, kdy jsou relativně časté vpády chladného arktického vzduchu,“ vysvětluje Dvořák. Výjimečný byl v tomto ohledu říjen v roce 2009, kdy ústav naměřil na Lysé hoře více než metr sněhu.

V nadcházejících týdnech však mohou lidé očekávat sníh i v nižších nadmořských výškách. „Vpády studeného vzduchu budou četnější. Sněhové přeháňky i v níže položených oblastech jsou zejména v listopadu běžné. Nemůžeme sice s jistotou potvrdit takto dlouhodobou předpověď, ale pravděpodobnost sněhových přeháněk je v tomto období poměrně vysoká,“ očekává meteorolog.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy