Jednání o evidenci tržeb se nehnulo. Kalousek debatu zablokoval sám, tři hodiny četl o Vrběticích

Přenos skončil
Online reportáž z mimořádné schůze Sněmovny k elektronické evidenci tržeb. Opozice začala s obstrukcemi, Kalousek řečnil tři hodiny.
Foto: Mikuláš Klang

Praha - Sáhodlouhé projevy, hádky, ale i vtipná trička nebo dětské hračky - poslanci jednali v pátek o elektronické evidenci tržeb ve velkém stylu. Ministr financí Andrej Babiš se procházel po Sněmovně s dětským modelem pokladny a jeho poslanci se chlubili tričky s nápisy "Kalousku, nezdržuj".

Jinak se ale ani za pět hodin závěrečné čtení klíčového vládního zákona pro boj s daňovými úniky prakticky nikam neposunulo. Opozice odstartovala slibované obstrukce už před hlasováním o programu - koalice nakonec jeho schválení prosadila jen díky zrušení diskuse. Opoziční poslanci kvůli tomu protestují a hodlají se obrátit na soud. "Jako ve Venezuele," zlobil se šéf ODS Petr Fiala.

Zbytek času zvládl vyplnit šéf TOP 09 Miroslav Kalousek, který tři hodiny četl stenoprotokol z loňské mimořádné schůze o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Ve dvě hodiny poslanci k evidenci tržeb přerušili a pokračovali s běžným programem. K evidenci se vrátí znovu příští pátek.

Zákon měl původně platit už v lednu příštího roku, termín se ale několikrát odkládal. Momentálně ministerstvo financí odložilo termín zavedení "na neurčito". Podle sociálních demokratů by mohla Sněmovna zákon definitivně schválit nejdříve v únoru.

Přenos skončil
14:50

Vážení čtenáři, tímto dnešní přenos z mimořádné schůze Poslanecké sněmovny k elektronické evidenci tržeb končí. Děkujeme vám za pozornost!

14:44

Podle Andreje Babiše bylo Kalouskovo představení projevem arogance a pohrdání parlamentní demokracií. I přesto, že opozice ukázala, že by teoreticky mohla jednání zablokovat skutečně až do příštích voleb, ministr financí věří, že se EET podaří schválit. A to dokonce už v lednu. "Ale neznám tu kreativitu opozice a pana Kalouska," připustil Babiš.

14:07

"Na konkrétních případech jsem uváděl, jaká témata patří na mimořádnou schůzi," komentoval Kalousek svůj proslov věnovaný výbuchu ve Vrběticích. Evidence tržeb by se podle něj měla projednávat na běžné schůzi. Více se ale s novináři bavit nechtěl. "Mějte slitování, mluvil jsem tři hodiny, nejsem ze železa," posteskl si.

14:00

S blížící se čtrnáctou hodinou navrhl předseda Sněmovny Jan Hamáček přerušení mimořádné schůze do příštího pátku. "My vás samozřejmě necháme odhlasovat vaše přerušení vaší mimořádné schůze. Ale odejdeme ze sálu, protože podle nás není možné přerušit něco, co není," podotkl šéf poslanců TOP 09 František Laudát. Pro přerušení nakonec bylo 101 poslanců. Pokračování obstrukcí se tak přesouvá na příští týden.

13:48

Miroslav Kalousek už podle poslance ČSSD Jeronýma Tejce překročil všechny meze. "Je třeba jasně říct, že ODS a TOP 09 zaslouženě prohrály volby a nelze připustit, aby 42 z 200 poslanců řídilo Sněmovnu," napsal na svůj facebookový profil a Kalouska označil za "obstrukční typ". "Má však velmi špatnou paměť, když společně s ODS obviňuje současnou koalici z neférového a protiústavního postupu. Asi už zapomněl, jak brutálně se jeho vláda chovala k tehdejší opozici," dodal Tejc.

13:40

Sklenákovi se nelíbí, že Kalousek mluví mimo téma. "To, co předvádí pan Kalousek, je čistá obstrukce. Mysleli jsme si, že sice obstrukce budou, ale budeme se věcně bavit o elektronické evidenci tržeb," dodal předseda klubu.

13:39

"Většina musí mít možnost prosadit svoji vůli. Snažíme se hájit také naše práva, nejen práva sněmovní menšiny," obhajuje předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák ukončení diskuse.

13:24

Poslanci se při Kalouskově projevu, který s evidencí tržeb naprosto nesouvisí, vyloženě nudí. Část se jich vytratila ze sálu, podle světelné tabule jich v lavicích sedí 140. Ti si čtou nebo surfují na internetu.

13:05

Napotřetí už to Miroslavu Kalouskovi nevyšlo. Když chtěl znovu navrhnout přerušit schůzi do 3. září příštího roku, umlčel ho předseda Sněmovny Jan Hamáček. Ten Kalouska upozornil, že přerušení schůze může navrhnout jen předseda klubu. Tím je přitom za TOP 09 od úterý František Laudát.

13:02

Miroslav Kalousek a další opoziční řečníci už dnes musí vydržet jen necelou hodinu. Třetí čtení zákonů je totiž možné hlasovat nejpozději ve 14:00.

12:58

Babiš vydírá dětmi, tvrdí pražská zastupitelka za ODS Alexandra Udženija.

12:49

Tou dobou v jednacím sále... Stále hovoří Miroslav Kalousek. S výjimkami na hlasování o jeho návrzích už téměř dvě hodiny. A nevzdálil se ani od tématu, kterým začal. Není jím ale EET, šéf TOP 09 rekapituluje průběh mimořádné schůze k výbuchům v muničním skladu ve Vrběticích.

12:44

Co se píše v usnesení 248 z roku 1997, o které se koalice opírá? "Poslanecká sněmovna se může usnést, že v určitém čase nebude hlasováno a hlasování o podaných návrzích proběhne ve stanovenou dobu," zní první článek textu, který tehdy podepsal současný prezident Miloš Zeman.

12:37 Šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek podporu za střet zájmů nepovažuje.

Jaroslav Faltýnek v tiskovém atriu vysvětluje, že sporný návrh na hlasování o programu schůze podle svého názoru podal v souladu s jednacím řádem. Že se odvolá na usnesení z roku 1997, se koalice dohodla na schůzce před začátkem schůze.

12:20

Opoziční poslanci jsou filutové...

Kolega Faltýnek mě před pár okamžiky přemlouval, abych podpořila zavedení elektronické evidence tržeb. Ve chvíli, kdy...

Posted by Věra Kovářová Železná on Friday, 11 December 2015
12:05

Ministr financí Andrej Babiš také oblékl nejnovější stranické tričko. A jal se novinářům zblízka předvádět svoji plastovou pokladničku a nákupní košíček.

12:02

Miroslav Kalousek znovu navrhuje přerušení schůze, znovu neúspěšně.

11:58

Trička s vtipnými nápisy nejsou ve Sněmovně novinkou...

11:55

Zatímco poslanci se dohadují o jeho zákoně, Babiš ve Sněmovně vtipkuje se skupinou dětí, které si přišly prohlédnout Sněmovnu.

11:51

Miroslav Kalousek asi půl hodiny mluvil o tom, k jakým účelům by měly být využívány mimořádné schůze. Ta k EET mu přijde zcela nesmyslná, navrhl proto, aby schůze byla přerušena. Poslanci jeho návrh ale odmítli, proti jich bylo 75, pro pouze 23.

11:36 ikona ODS online

"Došlo k něčemu neslýchanému, je to neuvěřitelné pošlapání práv opozice. Připadal jsem si, jako bych byl několik let zpátky ve Venezuele, ale ne v ČR," rozčiluje se předseda ODS Petr Fiala. Ten prohlásil, že si strana nechá udělat analýzu a podle ní se obrátí buď na Ústavní, nebo jiný soud.

11:03

Sporné hlasování s největší pravděpodobností skončí u Ústavního soudu.

11:02

Bezprostředně po hlasování se okolo křesla řídícího schůze vytvořil hlouček lidí. Šéfové klubů, vedení Sněmovny a legislativci debatovali o tom, jestli rozhodnutí, že se o programu bude hlasovat v 11:00, bylo v pořádku. Pro sice bylo 91 poslanců, opozice ale tvrdí, že to byl protiústavní krok. "Koalice tady zašla za hranu a my zvažujeme podání stížnosti k Ústavnímu soudu," okomentoval rychlé jednání místopředseda dolní komory Petr Gazdík.

11:01

I přes protesty se vládní koalici podařilo prohlasovat program schůze.

11:00

Místopředsedkyně Jermanová přerušuje hovořícího Fialu a chce začít s hlasováním. Ten ovšem odmítá opustit místo u řečnického pultíku a nadále mluví, ačkoli má vypnutý mikrofon. Opozice tluče do lavic.

 

10:50 ikona ODS online

Předsedu ODS omezení rozpravy o programu rozčílilo, stejně jako "estrádní pomůcky" hnutí ANO: "Dívám se tady na nějaká trička, mám se tím bavit? Já se tím nebavím. Stejně tak nevím, co si myslet tady o té pokladničce pana Babiše. Vy se tady bavíte jako malí kluci. Já chci vystupovat jako seriózní politik a politicky tady argumentovat. A nemám k tomu příležitost."

10:45

Web opoziční TOP 09 vyzývá zákazníky a podnikatele, aby poslali Babišovi účtenky.

10:42

Návrh hnutí ANO Sněmovnou prošel. Program mimořádné schůze se tedy bude schvalovat v 11 hodin bez ohledu na to, zda bude skončena debata.

10:40

První místopředsedkyně Jaroslava Jermanová z ANO se odvolává na precedent z minulosti, kdy Sněmovna podobným způsobem postupovala. Podle občanského demokrata Marka Bendy se ale její příklad týká úplně jiné situace. "Je to naprosto protiústavní," řekl Benda.

10:35

Nevíte co dětem k Vánocům? Ministr financí vám poradí.

10:30

"Je absolutní lež, že dnes nemůžete dostat účtenku. Každý na požádání musí dostat účtenku i daňový doklad. Pokud se tedy domníváte, že váš prodejce není poctivý, žádejte účtenku a nemusíte utrácet miliardy za Babišův tunel na daňové poplatníky,“ uvedl na adresu nového webu předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

10:27

Poté, co František Laudát domluvil, vystoupil šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek a navrhl, aby se o programu schůze vyhrazené EET hlasovalo už dnes v 11:00. Proti tomu protestoval Miroslav Kalousek, podle nějž něco takového není možné.

10:25

TOP 09 spustila speciální web "Účtenka pro Babiše".  Na něj mohou lidé, kteří s evidencí tržeb nesouhlasí, nahrávat účtenky, aby dokázali, že je živnostníci vydávají už nyní. Krátce po spuštění webu na něm bylo už 29 účtenek. "Zákon odmítáme připustit. Ministr Babiš ale přesto může mít od českých živnostníků každou účtenku, kterou vydají. Pokud mu ji ovšem podnikatelé pošlou dobrovolně," komentovala to strana v tiskovém prohlášení.

10:24

"Chci říct českým dětem, aby chtěly od rodičů tuto pokladničku pod stromeček, protože naše děti jsou inteligentnější než poslanci Laudát a Kalousek a vědí, že když chodí s maminkou nebo tatínkem nakupovat, tak jim dají v slušných obchodech, restauracích a dalších zařízeních účtenku. Naše děti by měly vědět, že ti, kteří dávají účtenky, přispívají penězi do společné kasy nás všech, ze které například budou mít jejich učitelé vyšší platy a budou se mít líp :)," vysvětlil v SMS zprávě deníku Aktuálně.cz Andrej Babiš, proč má na stole pokladničku a plastový nákupní košík.

10:05

Poslance Laudáta vyrušilo, že si ho někdo z kolegů při jeho projevu fotografuje. Žádá předsedajícího schůze o nápravu.

10:02

"Václav Havel neseděl v době udávání v kriminále kvůli tomu, aby to tady zas někdo otočil zpátky," útočí Laudát dál na ministra financí. Babiš má na lavici pro členy vlády položenou mimo jiné i pokladničku s platební kartou a miniaturou nákupního košíku. Nevypadá, že by ho Laudátova slova nějak vyváděla z míry.

10:00

Ani hodinu po začátku schůze ještě nebyl schválen program.

09:50

Stejně jako předminulý pátek, i tentokrát obstrukce začaly ještě předtím, než byl vůbec schválen pořad schůze. František Laudát už mluví půl hodiny, teď ho však vyrušili koaliční poslanci, kteří na něj prý pokřikují. "Já jsem neslyšel, že by na vás někdo pokřikoval," odvětil mu na námitku řídící schůze Jan Bartošek.

09:27

"Jestli se pan ministr nechce ve Sněmovně chovat slušně, může se vrátit, odkud přišel," poznamenal šéf poslanců TOP 09 František Laudát na Babišovu adresu. Ministr financí totiž sedí přímo za ním a zřejmě komentoval Laudátův projev.

09:14

Kalousek elektronickou evidenci tržeb označil za mnohamiliardový tunel a obvinil ministra Babiše z toho, že realizaci bude chtít zadat svým kamarádům. "Česká republika to nepotřebuje," prohlásil šéf TOP 09 na závěr svého vystoupení.

09:12

Po úvodním slovu Jaroslava Faltýnka se k řečnickému pultíku postavil Miroslav Kalousek. "Chorvatsko nevybralo ani kunu navíc. Naopak skončilo 37 tisíc živností," pustil se do balkánského státu, který podobné opatření zavedl a který často ministr financí Andrej Babiš zmiňuje.

09:06

Šéfové koaličních poslaneckých klubů se na krátkém jednání před začátkem schůze radili, jak budou reagovat na obstrukce pravicové opozice. "Na každou individuálně," odtušil Jaroslav Faltýnek. Více nechtěl říct ani šéf sociálnědemokratických poslanců Roman Sklenák. "Něco jsme se dohodli, ale to asi není pro média," řekl Aktuálně.cz.

08:53

"Nechceme vést stát do stavu, kdy několik poslanců může zablokovat cokoliv. My si myslíme, že tento zákon je velice prospěšný a ať to posoudí voliči v dalších volbách," navázal na Faltýnka místopředseda hnutí Jan Volný. Evidence tržeb podle něj může do ekonomiky přinést desítky miliard, které pak bude možné použít například na podporu školství nebo zdravotnictví.

08:46 Šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek podporu za střet zájmů nepovažuje.

Šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek uvedl, že vedení Sněmovny ještě ráno jedná o tom, jak zamezit chystaným obstrukcím. "Jsme připraveni odborně diskutovat o evidenci tržeb, ale chceme se vyhnout obstrukcím. Už jsme o tom jednali 15 hodin," uvedl Faltýnek.

08:42

Nechte nás makat!

 

08:41

Všichni poslanci hnutí ANO, jehož předseda Andrej Babiš je autorem zákona, přišli zákon podpořit oblečení do speciálních triček s nápisy "Kalousku nezdržuj" nebo "Stop obstrukcím" či "Nechte nás makat".

08:40

Sněmovna se na mimořádné schůzi chystá v závěrečném čtení projednat klíčový zákon této vlády pro boj s daňovými úniky - zavedení elektronické evidence tržeb.

Mikuláš Klang Lucie Stuchlíková Mikuláš Klang, Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 11. 12. 2015 14:49
 

Právě se děje

před 50 minutami

Požár haly na Bruntálsku způsobil škodu okolo 20 milionů korun

Škodu okolo 20 milionů korun způsobil v sobotu ráno v Bílčicích na Bruntálsku požár výrobní haly na zpracování dřeva. Podle hasičů před vypuknutím ohně budovou otřásl výbuch. Příčinu výbuchu i následného požáru zjišťují vyšetřovatelé. Událost se obešla bez zranění.

Hasiči se o výbuchu a následném požáru haly o velikosti 30 krát 15 metrů dozvěděli okolo 5. hodiny ráno. Na místě pak zasahovaly dvě desítky hasičů z šesti profesionálních a dobrovolných jednotek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy