Sněmovna se distancovala od Filipových výroků o legionářích, omlouvat se však nemusí

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 6. 2020 15:16
Poslanecká sněmovna se distancovala od nedávných výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích. Podle poslanců nejsou postojem sněmovny. Shodli se na tom na návrh STAN všechny frakce s výjimkou komunistů. Filip již dříve jakékoli pochybení odmítl.
Vojtěch Filip na ceremoniálu udílení státních vyznamenání (28. října 2019)
Vojtěch Filip na ceremoniálu udílení státních vyznamenání (28. října 2019) | Foto: Jakub Plíhal

Sněmovna také na podnět Romana Kubíčka (ANO) vyzvala Filipa, aby jako ústavní činitel důstojně reprezentoval Českou republiku a tradice její státnosti. Filip je prvním místopředsedou dolní komory parlamentu. Její předseda Radek Vondráček (ANO) již dříve v rozhovoru pro Aktuálně.cz nevyloučil, že by mohl být sesazen z této funkce, pokud by se situace opakovala. "Obrazně řečeno je v jakési podmínce," uvedl Vondráček.

ODS neúspěšně požadovala, aby sněmovna vyzvala Filipa k omluvě. Občanští demokraté ale uspěli naopak s výzvou, aby se Rusko v souladu se vzájemnou smlouvou lépe staralo o hroby legionářů. Dolní komora rovněž deklarovala, že legionáři se zásadním způsobem zasloužili o vznik samostatného svobodného a demokratického Československa, což podpořili i komunisté.

Filip v ruském deníku chválil ruskou vládu

Filip v polovině května v rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky. Současně kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské politiky nařkl z "neofašismu".

Text usnesení sněmovny k Filipovým výrokům ohledně legionářů

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

I. se distancuje od rozhovoru místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa v médiu ministerstva obrany Ruské federace Krasnaja zvezda;

II. deklaruje, že slova místopředsedy Vojtěcha Filipa nereprezentují postoj Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky k československým legionářům;

III. vyzývá místopředsedu Vojtěcha Filipa, aby jako ústavní činitel při veřejných prohlášeních důstojně reprezentoval Českou republiku a tradice její státnosti;

IV. prohlašuje, že českoslovenští legionáři a jejich hrdinství a odhodlání na všech frontách první světové války se těší naší úctě, protože se zásadním způsobem zasloužili o vznik samostatného, svobodného a demokratického Československa

V. vyzývá Ruskou federaci k plnění svých závazků, vyplývajících z mezivládní dohody o vzájemném udržování válečných hrobů, zejména ve vztahu k padlým příslušníkům československých legií.

Předseda komunistů zprvu své výroky hájil, později ale naznačoval, že je ruští novináři neinterpretovali zcela věrně. Ve středu ve sněmovně uvedl, že jeho rozhovor "odráží jenom názorovou hladinu občanů České republiky".

Filip tak podle historika a poslance ODS Pavla Žáčka jinými slovy potvrdil své urážky vůči legionářům, podle něho jsou projevem zastydlého třídního boje. Poslanec podobně jako dříve vicepremiér a předseda ČSSD Jiří Hamáček uvedl, že Filipovy výroky by mohli být snahou získat si neostalinisty v KSČM před nadcházející volbou šéfa strany.

Česko-ruské vztahy jsou v poslední době napjaté i kvůli památníku v pražských Řeporyjích věnovanému protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy. Nevoli vzbudilo také rozhodnutí pražského magistrátu pojmenovat náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi. Tři pražští politici nedávno dostali policejní ochranu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Írán odškodní rodiny cizinců, kteří zemřeli při sestřelení ukrajinského letadla

Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského dopravního letadla sestřeleného Íránem. Dnes to podle agentury AP prohlásila švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová. Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Írán se po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně a v důsledku lidské chyby sestřelila.

"Podepsali jsme dohodu o vzájemném porozumění, že budeme nyní společně s Íránem vyjednávat o odškodnění, o kompenzacích pro příbuzné obětí," řekla Lindeová švédské tiskové agentuře TT. Na otázku, zda Írán skutečně vyplatí odškodné, Lindeová odpověděla, že o tom není pochyb.

Švédsko s Kanadou, Ukrajinou, Británií a s Afghánistánem postupují společně s cílem vymoci na Íránu odškodné. "Očekáváme, že velmi brzy budeme mít první vyjednávání s konkrétními výsledky," řekla šéfka švédské diplomacie.

Další zprávy