Smrtnost covidu děsila i uklidňovala. Experty teď ale znepokojuje jiný ukazatel

Martin Krepindl Blahoslav Baťa Kristýna Pružinová Jakub Zuzánek Martin Krepindl, Blahoslav Baťa, Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
30. 11. 2020 7:00
Pro společnost je důležité, aby se podívala na nárůst nadúmrtí, čili na počet úmrtí oproti předchozím letům. Na tomto údaji přesně vidíme, jestli v zemi opravdu došlo k tragédii, nebo ne. Bohužel čísla z Česka, kde je počet nadúmrtí poměrně vysoký, ukazují, že to, co se tady stalo, je opravdu strašné, říká matematik z Centra pro modelování biologických a společenských procesů René Levínský.
2 minuty - Smrtnost a „nadúmrtí“ | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek, Martin Krepindl

"Počet nadúmrtí je, upřímně řečeno, to jediné, co nás zajímá. Trápí nás, že jsme v situaci, kdy umírá více lidí než v běžných letech. Tito lidé umírají zbytečně, a to ať už z jakéhokoliv důvodu," podotýká Levínský.

Poslední data z Česka ze 42. týdne, čili z doby od 12. do 18. října, ukazují, že na covid-19 zemřelo 485 lidí, počet nadúmrtí byl ale přibližně 800. "Toto je opravdu číslo, které je jedno z nejhorších ve světě - že nám umírá dvakrát tolik lidí a vlastně každý druhý umírá zbytečně," zdůrazňuje Levínský.

Podle něj se tato dvě čísla, tedy počet zemřelých na covid-19 a počet nadúmrtí, mohou lišit z několika důvodů. "Počet nadúmrtí může být vyšší, protože všichni zemřelí nebyli testováni na virus," uvádí Levínský. "Nebo například byly nemocnice zahlceny a lidé umírali doma s infarktem, protože nemohli dojít do nemocnice," dodává.

2 minuty je autorský formát vedoucího videotýmu Aktuálně.cz Martina Krepindla a grafika a střihače Jakuba Zuzánka.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Hackeři loni zdvojnásobili útoky na počítače českých uživatelů, nejčastěji kradli osobní data

Počet útoků škodlivých programů na PC českých uživatelů loni stoupl o 109 procent. Zatímco v prvních třech čtvrtletích množství detekovaných napadení klesalo, v posledním vzrostlo o 175 procent. Vyplývá to z údajů společnosti Kaspersky. Důvodem nárůstu je větší využití počítačů v domácnostech při omezeních kvůli koronaviru. Naopak množství útoků na mobilní zařízení kvůli nižšímu cestování lidí kleslo o třetinu.

Nejčastěji hackeři využívali útoky ke krádeži osobních údajů (phishing) nebo pro získání výkupného (ransomware). Zatímco počet phishingových útoků celoročně klesl zhruba o třetinu, vyděračské programy zaznamenaly nárůst detekcí o 1105 procent. Ve 3. a 4. čtvrtletí to bylo meziročně o zhruba 2000 procent více.

Zdroj: ČTK
Další zprávy