Šlouf a Zeman navštěvují exdůstojníka s vazbou na Rusko

Sabina Slonková, Markéta Chaloupská
24. 11. 2008 11:09
Deník Aktuálně.cz pátrá, proč se tajné služby bojí ruských špionů

Praha - V době, kdy tajné služby zesílily svá varování před ruskými špiony na českém území, a kdy jsou vztahy Česka s Moskvou napjaté kvůi výstavbě radaru, sídlí v budovách Ruské federace firmy, které se specializují na obchod Ruskem a jejich majitele navštěvují vlivní lidé světa české politiky.

Ve vilách v pražské Bubenči má kanceláře podnikatel Zdeněk Zbytek, někdejší důstojník Československé lidové armády a dnes jeden z předních obchodníků s Ruskem.

Deník Aktuálně.cz zjistil, že tento muž, který v listopadu 1989 velel tankové divizi umístěné nedaleko Prahy, má v budově nejen kanceláře, ale také byt.

Právě sem - do sídla jeho firem - chodí na návštěvu a pro rady lobbista Miroslav Šlouf i někdejší premiér Miloš Zeman.

Vzpomínky na listopad

Jméno Zdeňka Zbytka, který si získal například u Zemana takovou důvěru, že s ním objíždí po Evropě konference řešící obchody s Ruskem, dnes už širší veřejnosti zřejmě mnoho nepoví.

Před devatenácti lety však patřil k výrazným postavám polistopadových událostí. A dnes se řadí mezi utajené milionáře s excelentními vazbami na Rusko.

Deník Aktuálně.cz na sedmapadesátiletého Zbytka narazil ve chvíli, kdy zjišťoval, proč Šlouf a Zeman navštěvují ruské budovy v pražské rezidenční čtvrti.

O tyto objekty se přitom už roky zajímají české bezpečnostní složky kvůli podezření, že je využívá ruská špionáž.

Braňme socialismus!

Šlouf i Zeman přiznali, že chodí právě za někdejším plukovníkem Československé lidové armády.

"Byl to velitel tankové divize v Lounech, na prosincovém sjezdu družstevních rolníků, který probíhal v době, kdy se v roce 1989 připravovala nová vláda, tak on tuto svou divizi ve velice ohnivém projevu nabídl k ochraně socialismu," vzpomíná na něj bývalý ministr obrany a pozdější velvyslanec v Rusku Luboš Dobrovský, který ho z armády vyhazoval.

Miroslav Šlouf v ulici Na Zátorce.
Miroslav Šlouf v ulici Na Zátorce. | Foto: Aktuálně.cz

Dobrovský tehdy dokonce navrhoval, aby byl Zbytek obviněn. Jak sám říká, neúspěšně: "Vojenský prokurátor byl tehdy Kříženecký (pozdější neúspěšný kandidát komunistů na prezidenta - pozn. red.), ten to zametl pod koberec."

Mimochodem: Kříženecký byl mnohem později společníkem v jedné z firem spojených se Zbytkem a jeho obchodními partnery.

Vojenské prostory? Koupíme

Po odchodu z armády se Zbytek spolu s exministrem obrany Miroslavem Vackem a komunistickým špionem Petrem Podlešákem vrhli na podnikání. Snažili se na severu Čech zprivatizovat prostory, v nichž před tím sídlila sovětská okupační vojska.

Už tehdy se o ně začaly zajímat polistopadové tajné služby. "Vedle dalších nejasností to byla i bezpečnostní rizika plynoucí z tohoto projektu pro Českou republiku," zdůvodnil to v roce 1996 bývalý ministr státní kontroly Igor Němec v Lidových novinách.

Stát tehdy Zbytkovi vojenské prostory neprodal, ten ale nijak nezahálel. Začal podnikat v Rusku.

Zbytek mezi moskevskými žraloky

Dnes patří mezi hrstku Čechů, o nichž lze bez nadsázky říci, že se ani mezi "žraloky" v Moskvě neztratí.

"Má velké kontakty na ruské politiky a lidi z ruského byznysu. Využívá svých starých kontaktů a zprostředkovává příležitosti českým firmám," říká někdejší velvyslanec v Rusku a dnešní ukrajinský ambassador Jaroslav Bašta. "Je to jeden z lidí, kteří pracují na ruském trhu od devadesátých let. A těchto lidí moc není."

Že Zbytkovi otevřela dveře do Ruska právě jeho minulost a obchody mu usnadnily známosti z komunistické armády, o tom nikdo nepochybuje. Bývalý ministr Dobrovský ale naopak nepředpokládá, že Zbytek to hraje jen sám na sebe.

"Jeho aktivity v Rusku jsou velmi dobře koordinovány s jeho bývalými kolegy, s někdejšími ruskými sovětskými důstojníky. Jeho činnost pro ruské výzvědné služby je pro mě neprokazatelná, ale nepochybná," míní.

S pučisty nekamarádím

Se Zbytkem se ostatně potkal i v Moskvě, když tam působil jako velvyslanec. Zbytek se ale v té době musel ambasádě vyhýbat obloukem. "Když se jednou vetřel na jakousi recepci, tak já jsem ho dal vyhodit," vzpomíná Dobrovský. Proč? "S pučisty se nebudu stýkat já a ani moji hosté."

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Od pokusů o privatizaci vojenských prostorů Zbytek zmizel z předních stránek tuzemských médií. Naposledy se před pár lety objevil v jednom z novinových žebříčků tuzemských miliardářů, dnes už se jen sporadicky oslovován v anketách a článcích odborných časopisů věnovaných podnikání v Rusku.

Přitom spolupracuje se společností Czech Top 100, která stojí za prestižním žebříčkem českých firem, podílí se na organizování ekonomických kongresů s účastí předních politiků a ekonomů, řídí Klub Rusko a nejnověji sympatizuje se sdružením na podporu Miloše Zemana.

Vyberu, s kým promluvím

Sám Zdeněk Zbytek rozhovor pro deník Aktuálně.cz odmítl. Souhlasil by podle svých slov pouze tehdy, kdyby si směl vybrat, kdo jej s ním bude dělat.

Jeho minulost mu už dnes nikdo nepřipomíná a těsné sepětí s Ruskem zjevně nevadí ani Miloši Zemanovi. "Ano, byl jsem za ním, protože je předseda Klubu, který se zabývá tématem, o kterém jsem přednášel ve Vídni. Mluvil jsem na téma Rusko a Evropa. To je moje oblíbené téma," sdělil Zeman.

Exministr Dobrovský na to má poněkd jiný pohled: "Je to člověk s obrovskými kontakty a styky, jakoby se na jeho minulost zcela zapomnělo. Nikdo mu to nepřipomíná, nikdo o něm v tomto slova smyslu nemluví."

 

Právě se děje

Další zprávy