Šlechtice ne, řády ano

Tereza Šídlová
27. 10. 2011 16:50
Řád Bílého lva vznikl zákonem, který změnil normu o zrušení šlechtictví

Řád Bílého lva je nejvyšším českým státním vyznamenáním. Vznikl za první republiky, v roce 1922 zákonem, který měnil zákon o zrušení šlechtictví, řádů a titulů z roku 1918.

Původně měl oceňovat především zahraniční osobnosti, které se zasloužily o tehdy mladé Československo. A původně také nesl jiný název: Řád československého lva.

Zajímavostí je, že v původní prvorepublikové podobě se řád uděloval až do roku 1961 a až do této doby nesl také symbol Podkarpatské Rusi.

Jeho současná podoba pochází z roku 1994. Občanská varianta má zkřížené palmové ratolesti a vojenská zkřížené meče.

Dále se dělí do pěti tříd.

První dvě dotváří osmicípá stříbrná paprsková hvězdice. Má tvar červené pěticípé hvězdy se stříbrným dvouocasým lvem uprostřed. Na zadní straně vyznamenání je heslo "Pravda vítězí".

Jeho nositeli jsou především významní zahraniční státníci, domácí bojovníci za svobodu, ale například i "lovec nacistů" Simon Wiesenthal.

Řády uděluje prezident České republiky. Návrh na udělení státního vyznamenání může podat i občan, skupina občanů či organizace přímo prezidentu republiky. Návrhy je možné zasílat prezidentu republiky na adresu prezidentské kanceláře.

Své nominace zasílá také Poslanecká sněmovna, Senát a vláda.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 13 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy