Šlechtice ne, řády ano

Tereza Šídlová
27. 10. 2011 16:50
Řád Bílého lva vznikl zákonem, který změnil normu o zrušení šlechtictví

Řád Bílého lva je nejvyšším českým státním vyznamenáním. Vznikl za první republiky, v roce 1922 zákonem, který měnil zákon o zrušení šlechtictví, řádů a titulů z roku 1918.

Původně měl oceňovat především zahraniční osobnosti, které se zasloužily o tehdy mladé Československo. A původně také nesl jiný název: Řád československého lva.

Zajímavostí je, že v původní prvorepublikové podobě se řád uděloval až do roku 1961 a až do této doby nesl také symbol Podkarpatské Rusi.

Jeho současná podoba pochází z roku 1994. Občanská varianta má zkřížené palmové ratolesti a vojenská zkřížené meče.

Dále se dělí do pěti tříd.

První dvě dotváří osmicípá stříbrná paprsková hvězdice. Má tvar červené pěticípé hvězdy se stříbrným dvouocasým lvem uprostřed. Na zadní straně vyznamenání je heslo "Pravda vítězí".

Jeho nositeli jsou především významní zahraniční státníci, domácí bojovníci za svobodu, ale například i "lovec nacistů" Simon Wiesenthal.

Řády uděluje prezident České republiky. Návrh na udělení státního vyznamenání může podat i občan, skupina občanů či organizace přímo prezidentu republiky. Návrhy je možné zasílat prezidentu republiky na adresu prezidentské kanceláře.

Své nominace zasílá také Poslanecká sněmovna, Senát a vláda.

 

Právě se děje

Další zprávy