Skvost české přírody, vzácný petrklíč, bojuje o přežití

Pavel Baroch
15. 7. 2012 16:30
Další díl letního seriálu Aktuálně.cz, v němž ekologické celebrity vybírají přírodní poklady
Foto: Josef Hlásek

Praha - Je příbuzná petrklíči, ale od prvosenky jarní se zároveň podstatně liší: ke svému životu potřebuje mrtvá ramena řek, tůně se stojatou vodou nebo velmi pomalu plynoucí vodu.

Žebratka bahenní.

Do letního seriálu Aktuálně.cz Přírodní skvosty Česka ji z pětice oslovených odborníků vybral František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny.

"Skoro každoročně v červnu navštěvuji tůň a rybníček v Českém ráji, kde během pár dní dojde k malému zázraku. Z nevelkých, ale zdobných žebrovitých lístků plovoucích volně po hladině vyrostou stonky nesoucí bělostné květy. Někdy jsou jich stovky, někdy tisíce a pokrývají na dva týdny část tůně ukryté v olšině. Prostě zvláštní petrklíče," uvedl Pelc.

Míst, kde se tmavé tůně na krátkou dobu promění v kvetoucí zahrádku, ovšem výrazně ubylo. Kvůli znečištění toků a narušení jejich přirozeného prostředí zmizela žebratka z mnoha oblastí. Květina patří mezi ohrožené druhy Červeného seznamu a je chráněná zákonem.

Foto: Josef Hlásek

"Roste ještě v povodí velkých řek, například v Polabí, Pojizeří, Poohří a v moravských úvalech. Dále v rybničních oblastech, třeba na Třeboňsku, Dokesku i ve zmiňovaném Českém ráji," řekla Karolína Šůlová, mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny. 

Obrana před samoopylením

Přes zimu je květina jakoby ukrytá pod hladinou, na jaře se vynoří bezlisté lodyhy naplněné vzduchem. Z nich pak vyrůstají kvítky velké asi dva centimetry. Květy mají jednu zajímavost.

"Aby se zabránilo samoopylení, které není žádoucí z genetických důvodů, jsou pestíky buď kratší, nebo delší než tyčinky, a nejsou tedy ve vzájemném kontaktu," dodala Šůlová.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy