Vystrčil zřejmě zůstane v čele Senátu. ODS a TOP 09 budou mít nejsilnější klub

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 10. 2020 11:23
Předsedou Senátu zůstane s největší pravděpodobností Miloš Vystrčil (ODS). Senátoři TOP 09, kteří v úterý opustili klub Starostů a nezávislých, se dohodli se zákonodárci ODS v horní komoře na společném klubu. Frakce tak bude největší v Senátu. Vystrčila podpoří také hnutí STAN, které má v horní komoře druhý nejsilnější klub.
Senátor Miloš Vystrčil. Záběr z volebního štábu ODS v Truhlářské ulici v Praze. 3. 10. 2020
Senátor Miloš Vystrčil. Záběr z volebního štábu ODS v Truhlářské ulici v Praze. 3. 10. 2020 | Foto: Zbyněk Pecák

Senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin bude prvním místopředsedou nově vzniklé frakce. Klub má nést název ODS-TOP 09. Nejpočetnější frakce by měla mít podle zvyklostí hlavní nárok na obsazení pozice předsedy Senátu. Czernin se už v pondělí vyslovil pro to, aby v čele Senátu zůstal Miloš Vystrčil (ODS).

Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan poukázal na to, že sněmovnu podle něho ovládá populistická většina a prezident Miloš Zeman neplní svou roli a rozděluje společnost. "Tím vším roste důležitost Senátu. Proto není namístě, v podivné a napjaté době, vést personální přetlačování o pozici předsedy. Podpoříme toho, kdo se osvědčil, podpoříme Miloše Vystrčila na funkci předsedy Senátu Parlamentu České republiky," napsal.

TOP 09 posílila

TOP 09 v letošních volbách zdvojnásobila počet senátorů. K Czerninovi a Herbertu Paverovi přibyli Tomáš Třetina a Jan Grulich. Za TOP 09 jako navrhující stranu byl v minulosti zvolen také místopředseda horní komory Jiří Růžička, který je ale nestraníkem. Podle dohody z nočního jednání by Czernin a Pavera měli zůstat na svých dosavadních pozicích ve výborech, Grulich se bude zřejmě věnovat školství.

Odchod TOP 09 oslabil početní převahu Starostů, kteří s ohledem na výsledek voleb měli šanci utvořit nejsilnější klub, a tím si i nárokovat křeslo předsedy horní komory. Starostové by tak měli mít v klubu 24 členů včetně místopředsedy Senátu za TOP 09 a STAN Růžičky. ODS ve volbách posílila také a měla mít bez zástupců TOP 09 nejméně 21 členů, přičemž novým členem jejich klubu by se mohl stát rovněž nový senátor za Pelhřimovsko Jaroslav Chalupský (za Svobodné). "Rozhodnutí je ale na něm," uvedl v úterý Zdeněk Nytra, který byl zvolen předsedou senátorského klubu ODS.

Vystrčila podpoří také lidovci

Třetí nejsilnější frakcí v Senátu zůstane klub KDU-ČSL a nezávislých.  Dvanáctičlennou skupinu povede nově první místopředsedkyně strany Šárka Jelínková. Změnu, kterou ještě musí potvrdit hlasování členů klubu, oznámil na tiskové konferenci odcházející předseda frakce Petr Šilar. Také lidovci podpoří ve volbě Vystrčila.

ČSSD ve volbách propadla a zůstanou jí tři senátoři, což na vlastní klub nestačí. ANO v obhajobě mandátů dosáhlo jen polovičního úspěchu a v klubu by mělo mít šest členů. Početně by jej měl předstihnout Klub pro liberální demokracii - Senátor 21, který by měl mít sedm až osm členů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Režisér Lars von Trier má Parkinsonovu nemoc, momentálně dokončuje seriál

Přední dánský režisér Lars von Trier, známý filmy Prolomit vlny, Tanec v temnotách nebo Antikrist, trpí Parkinsonovou chorobou. V pondělí večer to oznámila produkční společnost Zentropa, kterou roku 1992 spoluzakládal.

Dle jejího vyjádření je šestašedesátiletý umělec zatím v dobrém stavu, podstupuje léčbu a dokončuje třetí řadu seriálu Království. První dvě série odehrávající se na neurochirurgickém oddělení kodaňské nemocnice uvedl v 90. letech minulého století, tu třetí nestihl natočit kvůli úmrtí představitele jedné z hlavních rolí. Představí ji až tento měsíc na Benátském filmovém festivalu. Pokud se jeho stav nezhorší, koncem roku k třetí řadě ságy poskytne "omezený" počet rozhovorů, dodala produkční společnost.

Parkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, ve filmové branži jím trpí například herci Alan Alda a Michael J. Fox a zemřel na něj Ian Holm.

Zdroj: Variety.com
Další zprávy