Senát vrátil novelu o pěstounech, rozhodne se v září

ČTK ČTK
20. 7. 2012 13:20
Předloha by zprofesionalizovala pěstounství, lidé by dostávali vyšší odměnu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Senát v pátek zamítl novelu, jež má podpořit pěstounskou péči a snížit počet dětí v ústavech.

Předlohu kritizovali levicoví senátoři, podle nichž rozvrátí současný fungující stav, udělá z pěstounství trh a ústavní péči v podstatě zlikviduje.

Norma se vrací zpět do sněmovny, poslanci by o ní měli rozhodnout na zářijové schůzi.

Předloha by zprofesionalizovala pěstounství, tito lidé by dostávali vyšší odměnu. Nárok na ni by měli i v době, kdy by o žádné dítě zrovna nepečovali.

Méně peněz od státu by měla v případě schválení novely zařízení pro okamžitou pomoc, jimž by ale měli začít víc platit rodiče.

"Cílem je vytvořit podmínky, aby dítě zůstalo v rodinném, případně náhradním rodinném prostředí," uvedl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Vyvracel obavy, že ústavy by měly být zrušeny.

Drábek senátory nepřesvědčil

"Chceme snížit poptávku po nich. Zařízení mají smysl, poskytují řadu dalších služeb," uvedl.

Senátory ale nepřesvědčil. Kritika zaznívala hlavně od sociálních demokratů. "Velkým rizikem novely je selhání pěstounské péče," uvedla Dagmar Terelmešová (ČSSD).

Děti by podle ní mohly jít z rodiny do rodiny, aniž by byly zohledněny jejich citové vazby.

"Profesionalizace vede k tomu, že mnoho dětí migruje mezi rodinami a péče se jim nedostává," přidala se Marta Bayerová (KSČM).

Očekávání, že rodiče budou platit vyšší příspěvky, je podle Terelmešové nereálné, už nyní je prý nelze z lidí vymoci. "Jde o tajnou likvidaci institucionální péče," tvrdí. Pavel Lebeda (za ČSSD) se tázal, co bude s budovami po ústavech.

Poukazoval také na to, že profesionalizací pěstounské péče budou podle něho v centru pozornosti rodin peníze, ne dítě. "Bude převažovat lačnost peněz," zdůraznil.

Kritici: vracíme se o dvacet let zpátky

Předlohu naopak podpořili v rozpravě Pavel Čáslava (ODS), podle kterého je systém inspirován praxí Evropské unie, a Miluše Horská (KDU-ČSL).

"Mám pocit, jako bychom se přenesli dvě desetiletí nazpátek," komentovala opoziční kritiku předlohy.

Pro její zamítnutí hlasovalo 27 senátorů, devět bylo proti a sedm senátorů se hlasování zdrželo.

Předloha dále předpokládá zavedení dávky pro děti po ukončení pěstounské péče a státního příspěvku na služby při výkonu pěstounské péče.

Odměny pěstounů by se naopak posuzovaly jako plat, nikoli jako sociální dávka.

Úředníci by podle předlohy nově měli rodinám pomáhat, aby děti mohly zůstat doma. Pokud by to ve vlastní rodině nebylo možné, měly by se dostat na přechodnou dobu do profesionálních pěstounských rodin.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy