Karabinou a vařečkou na nevěřící. Sektáři z Prahy dostali trest za týrání sourozenců

Jan Horák Jan Horák
26. 11. 2019 19:43
Deset dní čelili sourozenci systematickému týrání, které mělo náboženský podtext. Jiná dvojice, muž a žena, jim ubližovala, aby přijali křesťanskou víru. Trýzněná dívka musela snášet i bití karabinou od vodítka. Na tento případ upozornil deník Aktuálně.cz letos v září, podle dalšího zjištění už na trýznitele dopadl trest. Soud jim uložil podmínky, ženu navíc čeká psychiatrické léčení.
Deset dní dvojice podle obžaloby týrala sourozence, aby uvěřili v boha (ilustrační foto).
Deset dní dvojice podle obžaloby týrala sourozence, aby uvěřili v boha (ilustrační foto). | Foto: Shutterstock

"Rozsudkem byli uznáni vinnými přečinem ublížení na zdraví a zločinem vydírání," potvrdila Aktuálně.cz Libuše Jungová, místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 10, jenž v říjnu rozsudek vynesl. "Byl uložen trest odnětí svobody v trvání 30 měsíců, jehož výkon byl podmíněně odložen na zkušební dobu pět let za vyslovení dohledu," dodala. Dvojici usvědčily výpovědi sourozenců, znalecké posudky a lékařské zprávy o stavu týraných.

Hlavními aktéry byli Radek R. a Sandra S., v bytě jednoho domu v Praze 10 drželi sourozeneckou dvojici, bratra R. F. a sestru J. F. Týrali je loni v srpnu v průběhu deseti dní. Podle rozsudku i kvůli osobním sporům, zásadní motiv však byl náboženský. Především Sandře bylo proti mysli, že bratr se sestrou nevěří v boha.

"Mimo jiné i s úmyslem tyto donutit přistoupit na křesťanskou víru, a to tak, že poškozenou J. F. (…) opakovaně společně fackovali, dne 13. a 14. 8. 2018 poškozenou společně opakovaně bili po celém těle vodítkem na psa s kovovou karabinou a k fyzickému násilí proti své sestře přinutili i jejího bratra," stojí v rozsudku, jejž má Aktuálně.cz k dispozici.

Přeražený nos a zlomená žebra

Bratra R. F. dvojice sektářů fackovala, tloukla vařečkou a jednou ho Radek srazil na zem, což odnesl přeraženým nosem a pěti zlomenými žebry. Sandra mu zase bránila ve spánku, nutila ho klečet a přikazovala mu se modlit. S podlitinami, krevními sraženinami a zlomeninami skončili sourozenci na několik týdnů v nemocnici, jejich zranění byla středně těžká. Podle informací Aktuálně.cz je takový případ sektářského násilí v Praze výjimečný.

Radek u soudu připustil, že důvodem k trýznění byla snaha probudit v sourozencích náboženskou víru. Údajně jim tím chtěli prospět. "Byli neustále opilí, kradli peníze a jídlo a poškozená urážela obžalovanou ohledně její péče o dítě," cituje rozsudek jeho vysvětlení, proč bratrovi se sestrou ubližovali. Sandra naopak výslovně popřela, že by se snažila dvojici přivést k víře. Trestala je prý jen kvůli urážkám na svou adresu.

Ale náboženský podtext prokázal soud z výpovědi Radka a svědectví sourozenců. Příběh čtveřice se začal odvíjet loni v březnu v Kroměříži, kde R. F. a J. F. žili v pronajatém domku. Spolu s nimi tam bydlel i Radek. Právě na jaře za nimi přijela Sandra, která se s Radkem znala. V domě setrvala do června, pak všichni vyrazili za prací do Prahy. Bydlení si zajistili v bytě Sandřina kamaráda.

Narcistická porucha osobnosti

Sourozencům se nepodařilo sehnat si zaměstnání, v tu chvíli podle jejich slov měla začít atmosféra v bytě houstnout. Nejdříve jim Radek a Sandra chtěli vnutit víru slovně, pouštěli jim třeba náboženské písně. "Avšak následně přistoupili i k násilí (…), neboť poškození jsou nevěřící, což obžalovaným vadilo," zaznamenal rozsudek výpovědi sourozenců. V bytě zůstávali z jednoduchého důvodu - v Praze neměli jiné zázemí.

Jejich muka skončila, když týraná žena přesvědčila své uchvatitele, že potřebuje na toaletu. Podařilo se jí utéct a zavolat policii. Když psychiatři v průběhu vyšetřování Sandru a Radka měli v rukou, diagnostikovali u nich poruchu osobnosti. Radek měl pod vlivem alkoholu násilné sklony, do značné míry jednal ve vleku Sandry. U ní pro změnu znalkyně popsala narcistickou poruchu osobnosti.

Soud jí nařídil ambulantní psychiatrické léčení, spolu s Radkem musí také pojišťovně zaplatit 12 tisíc korun za náklady na léčení sourozenců. Pokud se sektáři neodvolají, rozsudek vstoupí v platnost. "Státní zástupkyně proti předmětnému rozsudku odvolání nepodala, neboť se po prostudování písemného vyhotovení rozsudku ztotožnila se závěry soudu," řekl Aktuálně.cz šéf žalobců v Praze 10 Richard Houdek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

U břehů Turecka se potopila ukrajinská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 12 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ukrajinská nákladní loď. Při nehodě zemřeli nejméně tři členové posádky. Podle informací na lodi mělo být 12 členů posádky, uvedla agentura AP. Záchranné práce pokračují.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner původně oznámil, že plavidlo bylo ruské, podle nových informací loď plula pod vlajkou Palau a patřila ukrajinské firmě Arvin Shipping. Na lodi mělo být celkem 12 osob, dva Rusové a deset Ukrajinců. Loď byla na cestě z Bulharska do Gruzie.

Podle agentury Reuters turecká státní média uvedla, že loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Práci záchranářů však ztěžuje špatné počasí. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Podle tureckého ministerstva dopravy loď jménem Arvin kvůli špatnému počasí zakotvila u přístavu na severu Turecka. Z neznámých důvodů se rozlomila a potopila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy