Mimořádná zpráva

Karabinou a vařečkou na nevěřící. Sektáři z Prahy dostali trest za týrání sourozenců

Jan Horák Jan Horák
26. 11. 2019 19:43
Deset dní čelili sourozenci systematickému týrání, které mělo náboženský podtext. Jiná dvojice, muž a žena, jim ubližovala, aby přijali křesťanskou víru. Trýzněná dívka musela snášet i bití karabinou od vodítka. Na tento případ upozornil deník Aktuálně.cz letos v září, podle dalšího zjištění už na trýznitele dopadl trest. Soud jim uložil podmínky, ženu navíc čeká psychiatrické léčení.
Deset dní dvojice podle obžaloby týrala sourozence, aby uvěřili v boha (ilustrační foto).
Deset dní dvojice podle obžaloby týrala sourozence, aby uvěřili v boha (ilustrační foto). | Foto: Shutterstock

"Rozsudkem byli uznáni vinnými přečinem ublížení na zdraví a zločinem vydírání," potvrdila Aktuálně.cz Libuše Jungová, místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 10, jenž v říjnu rozsudek vynesl. "Byl uložen trest odnětí svobody v trvání 30 měsíců, jehož výkon byl podmíněně odložen na zkušební dobu pět let za vyslovení dohledu," dodala. Dvojici usvědčily výpovědi sourozenců, znalecké posudky a lékařské zprávy o stavu týraných.

Hlavními aktéry byli Radek R. a Sandra S., v bytě jednoho domu v Praze 10 drželi sourozeneckou dvojici, bratra R. F. a sestru J. F. Týrali je loni v srpnu v průběhu deseti dní. Podle rozsudku i kvůli osobním sporům, zásadní motiv však byl náboženský. Především Sandře bylo proti mysli, že bratr se sestrou nevěří v boha.

"Mimo jiné i s úmyslem tyto donutit přistoupit na křesťanskou víru, a to tak, že poškozenou J. F. (…) opakovaně společně fackovali, dne 13. a 14. 8. 2018 poškozenou společně opakovaně bili po celém těle vodítkem na psa s kovovou karabinou a k fyzickému násilí proti své sestře přinutili i jejího bratra," stojí v rozsudku, jejž má Aktuálně.cz k dispozici.

Přeražený nos a zlomená žebra

Bratra R. F. dvojice sektářů fackovala, tloukla vařečkou a jednou ho Radek srazil na zem, což odnesl přeraženým nosem a pěti zlomenými žebry. Sandra mu zase bránila ve spánku, nutila ho klečet a přikazovala mu se modlit. S podlitinami, krevními sraženinami a zlomeninami skončili sourozenci na několik týdnů v nemocnici, jejich zranění byla středně těžká. Podle informací Aktuálně.cz je takový případ sektářského násilí v Praze výjimečný.

Radek u soudu připustil, že důvodem k trýznění byla snaha probudit v sourozencích náboženskou víru. Údajně jim tím chtěli prospět. "Byli neustále opilí, kradli peníze a jídlo a poškozená urážela obžalovanou ohledně její péče o dítě," cituje rozsudek jeho vysvětlení, proč bratrovi se sestrou ubližovali. Sandra naopak výslovně popřela, že by se snažila dvojici přivést k víře. Trestala je prý jen kvůli urážkám na svou adresu.

Ale náboženský podtext prokázal soud z výpovědi Radka a svědectví sourozenců. Příběh čtveřice se začal odvíjet loni v březnu v Kroměříži, kde R. F. a J. F. žili v pronajatém domku. Spolu s nimi tam bydlel i Radek. Právě na jaře za nimi přijela Sandra, která se s Radkem znala. V domě setrvala do června, pak všichni vyrazili za prací do Prahy. Bydlení si zajistili v bytě Sandřina kamaráda.

Narcistická porucha osobnosti

Sourozencům se nepodařilo sehnat si zaměstnání, v tu chvíli podle jejich slov měla začít atmosféra v bytě houstnout. Nejdříve jim Radek a Sandra chtěli vnutit víru slovně, pouštěli jim třeba náboženské písně. "Avšak následně přistoupili i k násilí (…), neboť poškození jsou nevěřící, což obžalovaným vadilo," zaznamenal rozsudek výpovědi sourozenců. V bytě zůstávali z jednoduchého důvodu - v Praze neměli jiné zázemí.

Jejich muka skončila, když týraná žena přesvědčila své uchvatitele, že potřebuje na toaletu. Podařilo se jí utéct a zavolat policii. Když psychiatři v průběhu vyšetřování Sandru a Radka měli v rukou, diagnostikovali u nich poruchu osobnosti. Radek měl pod vlivem alkoholu násilné sklony, do značné míry jednal ve vleku Sandry. U ní pro změnu znalkyně popsala narcistickou poruchu osobnosti.

Soud jí nařídil ambulantní psychiatrické léčení, spolu s Radkem musí také pojišťovně zaplatit 12 tisíc korun za náklady na léčení sourozenců. Pokud se sektáři neodvolají, rozsudek vstoupí v platnost. "Státní zástupkyně proti předmětnému rozsudku odvolání nepodala, neboť se po prostudování písemného vyhotovení rozsudku ztotožnila se závěry soudu," řekl Aktuálně.cz šéf žalobců v Praze 10 Richard Houdek.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Chlapík z Ottawy posílil Spartu, dohodl se na měsíc

Hokejový útočník Filip Chlapík, který dosud působil v Ottawě v NHL a na její farmě v Belleville v AHL, posílil pražskou Spartu. Dohodl se na měsíční výpomoci a bude hrát už dnes v předehrávce 19. kola extraligy na ledě Liberce. Třiadvacetiletému rodákovi z Prahy skončila se Senators tříletá nováčkovská smlouva a může se stát 9. října chráněným volný hráčem.

"Jeho hlavní charakteristika mluví za sebe - je to sparťan hrající v NHL. Navíc stále mladý kluk. Po odchodu Marka Kvapila se nám v útoku uvolnilo místo, Filip může zvýšit konkurenci v elitních formacích," řekl klubovému webu sportovní manažer Sparty Petr Ton.

před 18 minutami

Počet zásilek z e-shopů stoupl v září až o polovinu oproti předchozím měsícům

Počet doručených zásilek z tuzemských internetových obchodů se v září proti předchozím měsícům zvýšil až o polovinu. Meziročně se nárůst pohybuje řádově v desítkách procent. Vyplývá to z informací doručovatelských firem a e-shopů.

Česká pošta podle Iva Vysoudila z tiskového oddělení eviduje růst počtu doručovaných balíků jak na týdenní, tak i roční bázi. Meziroční nárůst je podle něj od začátku roku o zhruba 11 procent. Pošta kvůli tomu buduje síť specializovaných výdejních a podacích míst, tzv. Balíkoven. Ze současných 800 se chce na konci roku dostat na 1500.

"Nárůst počtu zásilek je obrovský. Rekordním dnem bylo úterý 22. září, kdy jsme za jediný den přepravili téměř 223 000 zásilek, zatímco během roku je to v průměru 150 000. V meziročním srovnání jde o 120 procentní nárůst," uvedla zakladatelka služby Zásilkovna Simona Kijonková. Důvodem je podle ní rostoucí obliba Zásilkovny, ale i růst elektronického obchodu jako celku. Celkové tržby e-shopů by podle ní letos měly přesáhnout 200 miliard Kč.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spenglerův pohár se kvůli koronaviru hrát nebude

Letošní 94. ročník Spenglerova poháru v Davosu byl kvůli pandemii koronaviru zrušen. Nejstaršího klubového turnaje světa se na konci prosince měli zúčastnit i hokejisté Sparty. Od prvního ročníku konaného v roce 1923 se nebude hrát teprve popáté. Neuskutečnil se také v letech 1939, 1940, 1949 a 1956.

Hrát se mělo tradičně od 26. do 31. prosince. Sparta byla zařazena mezi šestici startujících vedle pořádajícího Davosu a tradičního účastníka Kanady. Dalšími měly být jiný švýcarský celek Ambri-Piotta, finská KooKoo Kouvola a ruský tým Ak Bars Kazaň.

Sparta prestižní turnaj dvakrát vyhrála (1962 a 1963) a měla na něm startovat poprvé od roku 2010. Českou extraligu v minulých dvou ročnících zastupoval Třinec, který loni postoupil do finále.

před 1 hodinou

Bývalý poslanec ČSSD Foldyna se stal členem hnutí SPD

Bývalý poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna se stal členem hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), do jehož poslaneckého klubu vstoupil v dubnu. Na dnešní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny to řekl předseda hnutí Tomio Okamura. Od sociálních demokratů Foldyna odešel na konci února. Za SPD také kandiduje v blížících se krajských volbách v Ústeckém kraji, je na třetím místě listiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy