Karabinou a vařečkou na nevěřící. Sektáři z Prahy dostali trest za týrání sourozenců

Jan Horák Jan Horák
26. 11. 2019 19:43
Deset dní čelili sourozenci systematickému týrání, které mělo náboženský podtext. Jiná dvojice, muž a žena, jim ubližovala, aby přijali křesťanskou víru. Trýzněná dívka musela snášet i bití karabinou od vodítka. Na tento případ upozornil deník Aktuálně.cz letos v září, podle dalšího zjištění už na trýznitele dopadl trest. Soud jim uložil podmínky, ženu navíc čeká psychiatrické léčení.
Deset dní dvojice podle obžaloby týrala sourozence, aby uvěřili v boha (ilustrační foto).
Deset dní dvojice podle obžaloby týrala sourozence, aby uvěřili v boha (ilustrační foto). | Foto: Shutterstock

"Rozsudkem byli uznáni vinnými přečinem ublížení na zdraví a zločinem vydírání," potvrdila Aktuálně.cz Libuše Jungová, místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 10, jenž v říjnu rozsudek vynesl. "Byl uložen trest odnětí svobody v trvání 30 měsíců, jehož výkon byl podmíněně odložen na zkušební dobu pět let za vyslovení dohledu," dodala. Dvojici usvědčily výpovědi sourozenců, znalecké posudky a lékařské zprávy o stavu týraných.

Hlavními aktéry byli Radek R. a Sandra S., v bytě jednoho domu v Praze 10 drželi sourozeneckou dvojici, bratra R. F. a sestru J. F. Týrali je loni v srpnu v průběhu deseti dní. Podle rozsudku i kvůli osobním sporům, zásadní motiv však byl náboženský. Především Sandře bylo proti mysli, že bratr se sestrou nevěří v boha.

"Mimo jiné i s úmyslem tyto donutit přistoupit na křesťanskou víru, a to tak, že poškozenou J. F. (…) opakovaně společně fackovali, dne 13. a 14. 8. 2018 poškozenou společně opakovaně bili po celém těle vodítkem na psa s kovovou karabinou a k fyzickému násilí proti své sestře přinutili i jejího bratra," stojí v rozsudku, jejž má Aktuálně.cz k dispozici.

Přeražený nos a zlomená žebra

Bratra R. F. dvojice sektářů fackovala, tloukla vařečkou a jednou ho Radek srazil na zem, což odnesl přeraženým nosem a pěti zlomenými žebry. Sandra mu zase bránila ve spánku, nutila ho klečet a přikazovala mu se modlit. S podlitinami, krevními sraženinami a zlomeninami skončili sourozenci na několik týdnů v nemocnici, jejich zranění byla středně těžká. Podle informací Aktuálně.cz je takový případ sektářského násilí v Praze výjimečný.

Radek u soudu připustil, že důvodem k trýznění byla snaha probudit v sourozencích náboženskou víru. Údajně jim tím chtěli prospět. "Byli neustále opilí, kradli peníze a jídlo a poškozená urážela obžalovanou ohledně její péče o dítě," cituje rozsudek jeho vysvětlení, proč bratrovi se sestrou ubližovali. Sandra naopak výslovně popřela, že by se snažila dvojici přivést k víře. Trestala je prý jen kvůli urážkám na svou adresu.

Ale náboženský podtext prokázal soud z výpovědi Radka a svědectví sourozenců. Příběh čtveřice se začal odvíjet loni v březnu v Kroměříži, kde R. F. a J. F. žili v pronajatém domku. Spolu s nimi tam bydlel i Radek. Právě na jaře za nimi přijela Sandra, která se s Radkem znala. V domě setrvala do června, pak všichni vyrazili za prací do Prahy. Bydlení si zajistili v bytě Sandřina kamaráda.

Narcistická porucha osobnosti

Sourozencům se nepodařilo sehnat si zaměstnání, v tu chvíli podle jejich slov měla začít atmosféra v bytě houstnout. Nejdříve jim Radek a Sandra chtěli vnutit víru slovně, pouštěli jim třeba náboženské písně. "Avšak následně přistoupili i k násilí (…), neboť poškození jsou nevěřící, což obžalovaným vadilo," zaznamenal rozsudek výpovědi sourozenců. V bytě zůstávali z jednoduchého důvodu - v Praze neměli jiné zázemí.

Jejich muka skončila, když týraná žena přesvědčila své uchvatitele, že potřebuje na toaletu. Podařilo se jí utéct a zavolat policii. Když psychiatři v průběhu vyšetřování Sandru a Radka měli v rukou, diagnostikovali u nich poruchu osobnosti. Radek měl pod vlivem alkoholu násilné sklony, do značné míry jednal ve vleku Sandry. U ní pro změnu znalkyně popsala narcistickou poruchu osobnosti.

Soud jí nařídil ambulantní psychiatrické léčení, spolu s Radkem musí také pojišťovně zaplatit 12 tisíc korun za náklady na léčení sourozenců. Pokud se sektáři neodvolají, rozsudek vstoupí v platnost. "Státní zástupkyně proti předmětnému rozsudku odvolání nepodala, neboť se po prostudování písemného vyhotovení rozsudku ztotožnila se závěry soudu," řekl Aktuálně.cz šéf žalobců v Praze 10 Richard Houdek.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Výhru Pittsburghu nad Detroitem zařídil třemi body Hörnqvist

Útočník Patric Hörnqvist zařídil dvěma góly a přihrávkou vítězství hokejistů Pittsburghu 5:1 nad Detroitem. Třiatřicetiletého Švéda přitom fanoušci ještě krátce po utkání velebili jako autora hattricku, kterého by v NHL dosáhl potřetí, rozhodčí ale posléze přisoudili jeho úvodní branku Samu Laffertymu.

Detroit se sice na soupeřově ledě dostal v 6. minutě do vedení, avšak domácí celek ještě v první třetině skóre otočil. V druhé části pak Penguins přidali další tři góly, z toho dva Hörnqvist, vyhlášený první hvězdou zápasu.

Čeští hokejisté v utkání nebodovali. Neprosadili se ani domácí Dominik Simon ani detroitský zadák Filip Hronek. Red Wings prohráli čtvrtý zápas za sebou a po 47. porážce zůstali s velkým odstupem nejhorším týmem v lize.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy