Výjimečný případ sektářství v Praze. Dvojice týrala sourozence, aby uvěřili v Boha

Jan Horák Jan Horák
10. 9. 2019 10:05
Ojedinělý případ týrání s náboženským podtextem má na stole jeden z pražských obvodních soudů. Muž a žena systematicky ubližovali jiné dvojici, sourozencům, aby je donutili přijmout křesťanskou víru. Týrání zahrnovalo bití vodítkem s karabinou, kuchyňským náčiním či rány rukama. Sourozenci skončili v nemocnici. Trýznitelům v případě uznání viny hrozí až osm let vězení.
Deset dní dvojice podle obžaloby týrala sourozence, aby uvěřili v Boha (ilustrační foto).
Deset dní dvojice podle obžaloby týrala sourozence, aby uvěřili v Boha (ilustrační foto). | Foto: Shutterstock

"Společně úmyslně napadali (sourozence) s úmyslem tyto donutit přestoupit na křesťanskou víru, a to tak, že poškozenou (…) nejméně v osmi případech společně fackovali, (…) společně opakovaně bili po celém těle vodítkem na psa s kovovou karabinou a k fyzickému násilí proti své sestře přinutili i jejího bratra," stojí v obžalobě, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Hlavními aktéry případu jsou Sandra S. a Radek R. Dvojici sourozenců podle obžaloby drželi v bytě jednoho z domů v Praze 10. Opakované násilí se údajně odehrávalo v rozmezí deseti dnů v srpnu 2018. Oba pachatelé jsou obžalováni z ublížení na zdraví a vydírání. Státní zástupkyně výslovně zmiňuje, že sourozenecký pár trýznili kvůli tomu, že byl bez vyznání.

Zranění si odnesli oba dva. Týraný muž měl přeražený nos, zlomených pět žeber a řadu krevních výronů po celém těle. "Společně ho fackovali, společně ho tloukli vařečkou, naběračkou a jiným kuchyňským náčiním," stojí v obžalobě. Sandra S. ho tímto způsobem nutila klečet na podlaze, modlit se a zmíněným vodítkem dokonce bít svou sestru.

Trýzněnou ženu hospitalizovali ve vinohradské nemocnici, ze zranění se zotavovala tři týdny. Jejího bratra převzala Thomayerova nemocnice. Klidový režim musel dodržovat ještě déle, čtyři týdny. Takovýto případ sektářského násilí je podle informací Aktuálně.cz mezi trestními kauzami v Praze naprosto výjimečný.

Potkali se v Kroměříži

Extrémní příběh se začal odvíjet v březnu 2018 v Kroměříži. Sourozenci tam společně bydleli v pronajatém domku, spolu s nimi žil několik měsíců i Radek R. Loni v březnu za nimi přijela Sandra S., která se označovala ze nevlastní sestru Radka R. Ten měl před sebou soud kvůli jiné trestní kauze, Sandra S. za ním přijela, aby se rozloučila. Nakonec v domě zůstala do června. Všichni se následně rozhodli, že se přesunou do Prahy, aby si tam našli práci.

V Praze nejprve přebývali v ubytovnách, během prázdnin se pak přesunuli do bytu kamaráda Sandry S. Později týraným sourozencům se práci nepodařilo sehnat. Situace v bytu začala houstnout. "Nejdříve to bylo bez problémů, ale pak Sandra S., která o osobě tvrdila, že je věřící, si vždy zapálila svíčku a modlila se. Následně začala přesvědčovat i poškozené, že je výhodné být věřící," zaznamenala obžaloba výpověď týrané ženy.

Sandra S. na svou stranu získala i Radka R. Oba společně začali tlačit na sourozence, aby věřili v Boha. Pouštěli jim v televizi křesťanské písně, sourozenci museli klečet a modlit se. Když Sandře S. a Radkovi R. nepřišly jejich projevy víry upřímné, přišlo na řadu násilí. Sourozencům odpírali i jídlo a pití, bránili jim ve spánku.

Prokousl si tvář a hodně to krvácelo

"Sestra musela klečet na všech čtyřech a dostávala rány, kam to šlo. Byly to silné rány a také jí hrubě nadávali. Chtěli, aby se otevřela Bohu," popsal týraný muž. Jeho samotného měl Radek R. opakovaně bít rukama. "Jednou tak silně, že poškozený upadl a prokousl si tvář, což hodně krvácelo," popisuje obžaloba strasti trýzněného muže.

Sandra S. jako hlavního hybatele násilí popsala Radka R. Údajně bil sourozence jako první, stejně jako měl být jeho nápad násilím je přinutit k víře. Zbylí tři aktéři, Radek R. a oba sourozenci, jako ústřední postavu příběhu popsali naopak Sandru S. "Chtěla, aby to mysleli s vírou vážně, upřímně, aby se tomu nevysmívali," popsal Radek R. jednání spoluobžalované. K násilí se přidával proto, že z ní měl strach a že mu vyhrožovala vyhozením z bytu.

Případ se provalil, když týraná žena přesvědčila své uchvatitele, že potřebuje jít na toaletu. Podařilo se jí však uprchnout z bytu a spojit se s policií. Jakým způsobem držela skupina od první chvíle pohromadě, jak donutili Radek R. a Sandra S. sourozence zůstávat v bytě přes veškeré násilí, případně proč se týraná dvojice neobrátila na policii dřív, není jasné. Z obžaloby ale vyplývá, že oba pachatelé jsou silně nevyrovnané osobnosti.

Radkovi R. psychiatrička během vyšetřování diagnostikovala smíšenou poruchu osobnosti se sklony k emoční nestabilitě, k sebepoškozování a k násilí pod vlivem alkoholu. "Obviněná trpí poruchou osobnosti a příležitostným požíváním alkoholu a zneužíváním marihuany," píše se pak v obžalobě k Sandře S.

Soudní proces začal letos v dubnu, další jednání se odročovala. "Hlavní líčení je nařízeno na 24. září," řekla Aktuálně.cz místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 10 Libuše Jungová.

 

Právě se děje

Další zprávy