Výjimečný případ sektářství v Praze. Dvojice týrala sourozence, aby uvěřili v Boha

Jan Horák Jan Horák
10. 9. 2019 10:05
Ojedinělý případ týrání s náboženským podtextem má na stole jeden z pražských obvodních soudů. Muž a žena systematicky ubližovali jiné dvojici, sourozencům, aby je donutili přijmout křesťanskou víru. Týrání zahrnovalo bití vodítkem s karabinou, kuchyňským náčiním či rány rukama. Sourozenci skončili v nemocnici. Trýznitelům v případě uznání viny hrozí až osm let vězení.
Deset dní dvojice podle obžaloby týrala sourozence, aby uvěřili v Boha (ilustrační foto).
Deset dní dvojice podle obžaloby týrala sourozence, aby uvěřili v Boha (ilustrační foto). | Foto: Shutterstock

"Společně úmyslně napadali (sourozence) s úmyslem tyto donutit přestoupit na křesťanskou víru, a to tak, že poškozenou (…) nejméně v osmi případech společně fackovali, (…) společně opakovaně bili po celém těle vodítkem na psa s kovovou karabinou a k fyzickému násilí proti své sestře přinutili i jejího bratra," stojí v obžalobě, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Hlavními aktéry případu jsou Sandra S. a Radek R. Dvojici sourozenců podle obžaloby drželi v bytě jednoho z domů v Praze 10. Opakované násilí se údajně odehrávalo v rozmezí deseti dnů v srpnu 2018. Oba pachatelé jsou obžalováni z ublížení na zdraví a vydírání. Státní zástupkyně výslovně zmiňuje, že sourozenecký pár trýznili kvůli tomu, že byl bez vyznání.

Zranění si odnesli oba dva. Týraný muž měl přeražený nos, zlomených pět žeber a řadu krevních výronů po celém těle. "Společně ho fackovali, společně ho tloukli vařečkou, naběračkou a jiným kuchyňským náčiním," stojí v obžalobě. Sandra S. ho tímto způsobem nutila klečet na podlaze, modlit se a zmíněným vodítkem dokonce bít svou sestru.

Trýzněnou ženu hospitalizovali ve vinohradské nemocnici, ze zranění se zotavovala tři týdny. Jejího bratra převzala Thomayerova nemocnice. Klidový režim musel dodržovat ještě déle, čtyři týdny. Takovýto případ sektářského násilí je podle informací Aktuálně.cz mezi trestními kauzami v Praze naprosto výjimečný.

Potkali se v Kroměříži

Extrémní příběh se začal odvíjet v březnu 2018 v Kroměříži. Sourozenci tam společně bydleli v pronajatém domku, spolu s nimi žil několik měsíců i Radek R. Loni v březnu za nimi přijela Sandra S., která se označovala ze nevlastní sestru Radka R. Ten měl před sebou soud kvůli jiné trestní kauze, Sandra S. za ním přijela, aby se rozloučila. Nakonec v domě zůstala do června. Všichni se následně rozhodli, že se přesunou do Prahy, aby si tam našli práci.

V Praze nejprve přebývali v ubytovnách, během prázdnin se pak přesunuli do bytu kamaráda Sandry S. Později týraným sourozencům se práci nepodařilo sehnat. Situace v bytu začala houstnout. "Nejdříve to bylo bez problémů, ale pak Sandra S., která o osobě tvrdila, že je věřící, si vždy zapálila svíčku a modlila se. Následně začala přesvědčovat i poškozené, že je výhodné být věřící," zaznamenala obžaloba výpověď týrané ženy.

Sandra S. na svou stranu získala i Radka R. Oba společně začali tlačit na sourozence, aby věřili v Boha. Pouštěli jim v televizi křesťanské písně, sourozenci museli klečet a modlit se. Když Sandře S. a Radkovi R. nepřišly jejich projevy víry upřímné, přišlo na řadu násilí. Sourozencům odpírali i jídlo a pití, bránili jim ve spánku.

Prokousl si tvář a hodně to krvácelo

"Sestra musela klečet na všech čtyřech a dostávala rány, kam to šlo. Byly to silné rány a také jí hrubě nadávali. Chtěli, aby se otevřela Bohu," popsal týraný muž. Jeho samotného měl Radek R. opakovaně bít rukama. "Jednou tak silně, že poškozený upadl a prokousl si tvář, což hodně krvácelo," popisuje obžaloba strasti trýzněného muže.

Sandra S. jako hlavního hybatele násilí popsala Radka R. Údajně bil sourozence jako první, stejně jako měl být jeho nápad násilím je přinutit k víře. Zbylí tři aktéři, Radek R. a oba sourozenci, jako ústřední postavu příběhu popsali naopak Sandru S. "Chtěla, aby to mysleli s vírou vážně, upřímně, aby se tomu nevysmívali," popsal Radek R. jednání spoluobžalované. K násilí se přidával proto, že z ní měl strach a že mu vyhrožovala vyhozením z bytu.

Případ se provalil, když týraná žena přesvědčila své uchvatitele, že potřebuje jít na toaletu. Podařilo se jí však uprchnout z bytu a spojit se s policií. Jakým způsobem držela skupina od první chvíle pohromadě, jak donutili Radek R. a Sandra S. sourozence zůstávat v bytě přes veškeré násilí, případně proč se týraná dvojice neobrátila na policii dřív, není jasné. Z obžaloby ale vyplývá, že oba pachatelé jsou silně nevyrovnané osobnosti.

Radkovi R. psychiatrička během vyšetřování diagnostikovala smíšenou poruchu osobnosti se sklony k emoční nestabilitě, k sebepoškozování a k násilí pod vlivem alkoholu. "Obviněná trpí poruchou osobnosti a příležitostným požíváním alkoholu a zneužíváním marihuany," píše se pak v obžalobě k Sandře S.

Soudní proces začal letos v dubnu, další jednání se odročovala. "Hlavní líčení je nařízeno na 24. září," řekla Aktuálně.cz místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 10 Libuše Jungová.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy