reklama
 
 

Šéf vězeňské služby: Pokusy o vzpouru se mohou opakovat

23. 10. 2011 17:14
Důvodem je přeplněnost věznic, naznačil Jiří Tregler

Praha - V nejbližší době by se mohly objevit další pokusy o naplánování vzpoury ve věznicích kvůli jejich přeplněnosti, připustil v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi šéf vězeňské služby Jiří Tregler.

Podle něj bylo nedávné odhalení příprav vzpoury v pěti českých věznicích výjimečnou událostí. Odráží nicméně situaci, která v českém vězeňství panuje.

Rozpočet vězeňské služby na příští rok podle něho vypadá tristně. "Podle ekonomů se nebude vězeňské službě dostávat přibližně 1,3 miliardy korun pro příští rok," uvedl. Dodal, že podle některých odborníků by na opravu zanedbaných objektů, které vězeňská služba spravuje, bylo potřeba deset až dvacet miliard korun.

Ačkoli stoupá počet vězňů, rozpočet věznic v minulých letech klesal. Zatímco před dvěma lety měla vězeňská služba k dispozici 8,3 miliardy korun, letos měla na výdaje ve schváleném rozpočtu asi o miliardu méně. V návrhu kapitoly ministerstva spravedlnosti má pro příští rok vyčleněno 7,62 miliardy korun.

Vězni si vyrobili bodné a sečné zbraně

Tregler uvedl, že z nedávno odhalených příprav vzpoury v pěti českých věznicích zatím vyšetřovatelé podezírají šest lidí. Podle něj se však případ stále prošetřuje, a číslo tak nemusí být konečné.

"Šetříme dále, jak tyto osoby měly přípravy k hromadnému vystoupení vězňů šířit v rámci celé vězeňské služby," dodal. Selhání zaměstnanců vězeňské služby dosavadní vyšetřování neodhalilo, řekl.

Příprava vzpoury se měla týkat pražské pankrácké věznice a dalších čtyř zařízení. Zaměstnanci vězeňské služby odhalili v zámečnických a kovoobráběčských dílnách na Pankráci zbraně, které si tam vězni připravili. Šlo o zbraně sečné a bodné, nikoli střelné.

Věznice jsou obsazeny na 113 procent

Přeplněnost 36 českých věznic ukazují údaje z poloviny října. Podle nich jsou obsazeny v průměru asi na 113 procent, celkem je ve věznicích umístěno více než 23 tisíc vězňů. Tregler však připustil, že nejpozději do začátku příštího roku jejich počet dosáhne hranice 24 tisíc.

Podle něj existují přibližně tři roky staré studie, které uvádějí jako nepřekročitelnou kapacitu českých věznic 22 750 vězňů. Doplnil, že dalších 5500 lidí nyní čeká na nástup do vězení.

Ve dvou zařízeních, v Příbrami a Kuřimi, byla kapacita překročena dokonce o 30 procent. "Vězeňská služba je až na konci celého řetězce a nemá sama o sobě prostředky, jak tuto situaci ovlivnit," podotkl její šéf.

Beze změn problém eskaluje, varoval Tregler

"Problém narůstá, a pokud by nedošlo k významným posílením rozpočtu, potažmo personálu, obávám se, že tento problém eskaluje," varoval Tregler. Uvedl, že nyní je ve věznicích o 4000 vězňů více než v roce 2005, nicméně rozpočet vězeňské služby je stejný jako před šesti lety.

V kontrastu k narůstajícímu počtu vězňů podle statistik donedávna klesal počet zaměstnanců služby. "Nyní máme asi 800 neobsazených míst, která jsou postupně doplňována," dodal Tregler.

autor: ČTK | 23. 10. 2011 17:14

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama