Šéf policie hledá svůj tým, ve hře jsou dva hlavní adepti

Radek Nohl Karel Hrubeš Radek Nohl, Karel Hrubeš
15. 4. 2014 13:55
Policejní prezident Tomáš Tuhý má volná místa svých náměstků. Začal s jejich výběrem.
Policejní prezident Tomáš Tuhý.
Policejní prezident Tomáš Tuhý. | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Článek vyšel v úterním vydání sesterského deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Praha - Jen co Tomáš Tuhý usedl do křesla šéfa tuzemské policie a nahradil tak Petra Lessyho, oznámil, že začal s hledáním svých nejbližších spolupracovníků.
 
Dnes jsou volná na policejním prezidiu místa dvě. Kromě postu prvního náměstka, který doposud zastával právě Tuhý, se jedná i o náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování.

Deník Insider zjistil z několika policejních zdrojů, že na obě místa existují dva hlavní adepti. Tuhý - jak je v případě personálních změn u policie běžné - odmítá jména komentovat.

Na pondělní tiskové konferenci, kde představil své priority, pouze uvedl, že dál počítá se třemi náměstky. Již dnes má náměstka pro ekonomiku, kterým byl před několika dny jmenován Petr Petřík.

Hledají se noví náměstci

Vedle něj nový šéf policie řekl, že chce ještě tento týden vyhlásit výběrové řízení na uvolněnou pozici svého prvního náměstka, který by měl nastoupit do 15. května.  

Jedním z hlavních kandidátů je Martin Vondrášek.
Jedním z hlavních kandidátů je Martin Vondrášek. | Foto: Policie ČR

Do června by pak měl být jmenován také druhý náměstek. Ten bude mít pod sebou mimo jiné dva klíčové celorepublikové útvary - protikorupční policii a protimafiánský útvar.

Kandidátem na tento post by se podle informací, které deník Insider získal ze dvou na sobě nezávislých zdrojů, měl stát Zdeněk Laube, stávající ředitel Útvaru speciálních činností.

Vizitka nového policejního prezidenta Tuhého

Hodnost: plukovník

Vzdělání: Filozofická fakulta Ostravské univerzity (titul Mgr.) a Právnická fakulta Masarykovy univerzity v Brně (titul Bc.)

Praxe:

  • Kariéru u policie zahájil v roce 1992 na obvodním oddělení v Albrechticích, které později také vedl,
  • zástupce ředitele Okresního ředitelství PČR Jeseník (2002-07),
  • ředitel Okresního ředitelství PČR Bruntál (2007-08),
  • náměstek ředitele Správy Severomoravského kraje PČR (2008),
  • náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Severomoravského kraje (2009),
  • ředitel Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje (2010-13),
  • náměstek policejního prezidenta pro vnější službu (duben 2013 - únor 2014),
  • první náměstek policejního prezidenta, dočasně pověřený vedením policie (obojí od 1. března do 12. dubna 2014).

Druhým adeptem na post prvního náměstka policejního prezidenta je šéf pražské policie Martin Vondrášek. Ten nevyloučil, že bude o toto místo usilovat, teď to ale zatím komentovat nechce.

"Já bych se k tomu vyjádřil, až bude výběrové řízení vypsáno," řekl Insideru Vondrášek.

Zájemce se zatím nepřihlásil

Vondrášek byl před svým nástupem do čela pražské policie, kde nahradil bývalého policejního prezidenta Martina Červíčka, dva a půl roku náměstkem pro uniformovanou policii pražské policejní správy.

Laube elitní policejní Útvar speciálních činností vede od konce roku 2009, předtím působil čtyři roky na stejném místě jako náměstek ředitele. Jeho jmenování do čela útvaru však vzbudilo kontroverze, protože před listopadem 1989 pracoval v StB, kde to dotáhl až na pozici vedoucího staršího referenta.

Prvního náměstka v současné době Tuhý nemá. Náměstkem policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování je zatím pověřen Václav Kučera, který je zároveň šéfem středočeských policistů.

Na obou postech bude působit do doby, než bude jeho nástupce vybrán. Do výběrového řízení na náměstka policejního prezidenta se ale podle Kučery zatím nikdo nepřihlásil.

 

Právě se děje

před 2 minutami

V Praze se otevřely noclehárny pro lidi bez domova, k dispozici je 539 míst

V rozšířeném režimu se v Praze v prosinci otevřely zimní noclehárny pro lidi bez domova. K dispozici je 539 míst k přespání, tedy více než loni. Letos se v zařízeních dbá na opatření proti šíření covidu-19, uvedl Martin Šimáček, ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP), které je hlavním koordinátorem zimních služeb.

Osoby bez přístřeší mohou nyní přenocovat například na lodi Hermes, v noclehárně nedaleko Smíchovského nádraží a v noclehárně Michle. Uvedená místa klienty přijímají po 20:00, v provozu pro klienty jsou do 06:30 nebo do 07:00. Nocleh poskytují i zařízení, která fungují bez omezení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy