Šéf odborářů nás srovnal s vládou vrahů, zlobí se Nečas

ČTK ČTK
21. 9. 2012 17:58
Současná vláda je podle Zavadila nejhorší od roku 1950. Nečas se s ním odmítá sejít
Premiér Petr Nečas považuje Zavadilova slova  za nehoráznost.
Premiér Petr Nečas považuje Zavadilova slova za nehoráznost. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Premiér Petr Nečas (ODS) se odmítá setkat s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslavem Zavadilem do té doby, než lídr odborů vezme zpět slova o tom, že současná vláda je nejhorší od roku 1950.

Nečas to uvedl v prohlášení pro média s tím, že Zavadilova slova jsou nehoráznost. V pondělí se má konat jednání tripartity o podobě státního rozpočtu na rok 2013.

"Srovnávat nás s vládou vrahů, která připravila o život doktorku Miladu Horákovou, je taková nehoráznost, že pokud pan Zavadil nevezme svá slova zpět, odmítám se s ním nadále setkávat, včetně jednání tripartity," uvedl Nečas.

Nejdřív trucovali odboráři

Premiér a další členové vlády se měli s odboráři a zaměstnavateli sejít v pondělí na tripartitě. K jednacímu stolu se měli vrátit po půl roce, a to kvůli návrhu rozpočtu na příští rok. Plénum tripartity se naposledy sešlo v březnu, odboráři ho na protest proti postupu kabinetu opustili. Později se rozhodli, že na jednání dál nebudou chodit vůbec.

Zavadilův výrok, pronesený v pátek před novináři právě při hodnocení navrhovaného rozpočtu, premiér zásadně odmítl. Lídr ČMKOS podle něj jasně prokázal "z jakého ideového podhoubí současné vedení odborů vychází".

"Rozuměl bych ještě tomu, kdyby moji vládu označil za nejhorší v demokratických poměrech. Nesouhlasil bych s tím, ale pohybovali bychom se v rámci svobodné diskuse," míní Nečas. Zavadil se podle něj svým výrokem přihlásil ke komunistickým totalitním vládám se stovkami obětí a statisíci perzekvovanými spoluobčany.

Zavadil chtěl v pondělí zkritizovat rozpočet

Na pondělní schůzce Zavadil plánoval říci Nečasovi a ministru financí Miroslavu Kalouskovi, že odboráři s nynějším návrhem rozpočtu nemohou souhlasit.

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil:
Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil: | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Celková finanční rizika navrženého státního rozpočtu se mohou podle něj pohybovat mezi 45 až 60 miliardami korun. Mezi rizika patří prý vedle odhadu základních parametrů rozpočtu také předpokládaný objem výběru DPH a spuštění důchodové reformy.

Zavadil ale také prohlásil, že považuje současnou vládu za horší než komunistické vlády před rokem 1989. "Tohle, co tu máme, je absolutně nejhorší od roku 1950," řekl.

Vztahy mezi odbory a vládou jsou napjaté dlouhodobě. Odboráři v minulosti odešli ze zasedání tripartity už několikrát. Stěžovali si na to, že kabinet s nimi projednává věci, které už sám schválil. Přišli pak s několika podmínkami, mezi něž patřil třeba odklad důchodové reformy. Vláda nevyhověla.

V červnu se tak odbory definitivně rozhodly, že se šéfové odborových svazů nebudou dál tripartity účastnit. Odboráři zůstali jen v pracovních skupinách a v předsednictvu tripartity.

 

Právě se děje

Další zprávy