Šéf muzea umění v Olomouci by měl vzejít ze soutěže, míní Staněk. Zaorálek ji zrušil

ČTK ČTK
7. 9. 2019 17:56
Bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) považuje za vážnou chybu, že jeho nástupce a spolustraník Lubomír Zaorálek zrušil výběrové řízení na nového ředitele Muzea umění Olomouc, které vypsal v červenci před svým odchodem z funkce.
Foto: ČTK

Zaorálkův postup v otázce vedení Muzea umění Olomouc Staněk komentoval s tím, že k zrušení výběrového řízení nebyl "žádný smysluplný důvod ani opora".

"Ředitel jmenovaný mimo VŘ (výběrové řízení) bude vždy zpochybňován," uvedl Staněk na svém twitterovém účtu.  

Zaorálek v pátek při návštěvě Olomouce oznámil, že zruší výběrové řízení, které vypsal Staněk na ředitele tamního muzea umění. Ředitelem jmenuje Ondřeje Zatloukala, dosud pověřeného vedením instituce. Jeho zástupcem se stane odvolaný ředitel Michal Soukup. Vedení muzea to uvítalo.

Staněk odvolal Soukupa letos 18. dubna a zároveň na něj podal trestní oznámení, stejně jako na jeho předchůdce Pavla Zatloukala. Staněk to tehdy odůvodnil Soukupovým údajným selháním při přípravě a řízení projektu stavby Středoevropského fóra  v období od září 2018 do dubna 2019 a vytkl mu údajně předražené nákupy pozemků, podobu žádosti o evropské dotace a nesrovnalosti v dokumentech k projektu.

Ve stejný den jako Soukupa Staněk odvolal i ředitele Národní galerie Jiřího Fajta. Výběrové řízení na jeho pozici zrušil Zaorálek, který je ve funkci od 27. srpna, začátkem týdne.

Podívejte se také na video: Prezident Miloš Zeman jmenoval Lubomíra Zaorálka ministrem kultury

Prezident Miloš Zeman jmenoval Lubomíra Zaorálka ministrem kultury | Video: ČTK
 

Právě se děje

Další zprávy