Pod ředitelem Českého rozhlasu Duhanem se kýve židle, zaměstnával svého syna

ČTK Domácí ČTK, Domácí
30. 9. 2015 17:19
Rada Českého rozhlasu se mimořádně sejde kvůli podezření, že generální ředitel Peter Duhan porušil zákon o Českém rozhlasu, když několik let zaměstnával jako externího pracovníka syna Andreje. V platném znění zákona se píše: "Člen Rady nebo osoby jemu blízké nesmějí být v pracovněprávním nebo jiném obdobném vztahu k Českému rozhlasu, a to i dva roky po ukončení členství v Radě." Rada považuje potenciální porušení zákona za velmi závažné, a proto se jím bude zabývat na mimořádné schůzce rady už 7. října.
Peter Duhan
Peter Duhan | Foto: ČTK

Praha - Rada Českého rozhlasu podezřívá generálního ředitele Petera Duhana z porušení zákona o Českém rozhlasu kvůli zaměstnání jeho syna Andreje v tomto veřejnoprávním médiu.

Na středečním zasedání rady to řekl její předseda Michal Stehlík. Zaměstnání takzvané osoby blízké radním potvrdil náměstek pro program a vysílání René Zavoral. Duhan se jednání ze zdravotních důvodů nezúčastnil.

Předseda rady Stehlík zatím v Duhanově případě mluví o možném porušení zákona. "Na přímý dotaz pana předsedy musím konstatovat, že osoba blízká panu generálnímu řediteli byla zaměstnána v Českém rozhlasu. Pan Andrej Duhan byl v pracovněprávním poměru vůči Českému rozhlasu do 31. srpna letošního roku," řekl Zavoral.

V zákoně o Českém rozhlase se explicitně píše: "Člen Rady nebo osoby jemu blízké nesmějí být v pracovněprávním nebo jiném obdobném vztahu k Českému rozhlasu, a to i dva roky po ukončení členství v Radě." Obdobné předpoklady jako pro člena rady platí také pro výkon generálního ředitele, informoval server Marketing&Media.

Podle informací na webu rozhlasu byl Andrej Duhan zaměstnán jako externí spolupracovník a od července 2012 byl zařazen v Centru zpravodajství.

Zavorala, který na zasedání Duhana zastupoval, Stehlík požádal, aby vyjádření o zaměstnání Andreje Duhana bylo zasláno písemně. Poté chce svolat k tématu mimořádnou radu, která by se mohla konat ve středu 7. října.

Možné porušení zákona

"Mimořádná schůze se bude zabývat možným porušením zákona. Nechci předjímat žádné rozhodnutí. Ale již fakt, že půjde o mimořádnou schůzi, svědčí o tom, že se bude zabývat závažnou záležitostí ze strany ředitele," řekl Stehlík. Pracovní podmínky generálního ředitele upravuje zákon o Českém rozhlasu.

Rada Českého rozhlasu se činnosti generálního ředitele věnuje podruhé v krátké době. Na srpnovém jednání mu snížila odměnu za první pololetí z maximálně možných 480 tisíc korun na 336 tisíc korun kvůli několika porušením kodexu ve vysílání a nedostatkům v předkládaných materiálech.

Duhana se také ptala, proč odvolal náměstka Michala Koliandra až dva měsíce po podání trestního oznámení v souvislosti s prodejem zámku v Přerově nad Labem. "Nemám oprávnění odpovídat na detaily," řekl tehdy Duhan s odůvodněním, že policie stále pokračuje ve vyšetřování. Stehlík na dnešním zasedání uvedl, že v tomto případě již byli jednotliví členové policií obesláni.

 

Právě se děje

Další zprávy