Pod ředitelem Českého rozhlasu Duhanem se kýve židle, zaměstnával svého syna

ČTK Domácí ČTK, Domácí
30. 9. 2015 17:19
Rada Českého rozhlasu se mimořádně sejde kvůli podezření, že generální ředitel Peter Duhan porušil zákon o Českém rozhlasu, když několik let zaměstnával jako externího pracovníka syna Andreje. V platném znění zákona se píše: "Člen Rady nebo osoby jemu blízké nesmějí být v pracovněprávním nebo jiném obdobném vztahu k Českému rozhlasu, a to i dva roky po ukončení členství v Radě." Rada považuje potenciální porušení zákona za velmi závažné, a proto se jím bude zabývat na mimořádné schůzce rady už 7. října.
Peter Duhan
Peter Duhan | Foto: ČTK

Praha - Rada Českého rozhlasu podezřívá generálního ředitele Petera Duhana z porušení zákona o Českém rozhlasu kvůli zaměstnání jeho syna Andreje v tomto veřejnoprávním médiu.

Na středečním zasedání rady to řekl její předseda Michal Stehlík. Zaměstnání takzvané osoby blízké radním potvrdil náměstek pro program a vysílání René Zavoral. Duhan se jednání ze zdravotních důvodů nezúčastnil.

Předseda rady Stehlík zatím v Duhanově případě mluví o možném porušení zákona. "Na přímý dotaz pana předsedy musím konstatovat, že osoba blízká panu generálnímu řediteli byla zaměstnána v Českém rozhlasu. Pan Andrej Duhan byl v pracovněprávním poměru vůči Českému rozhlasu do 31. srpna letošního roku," řekl Zavoral.

V zákoně o Českém rozhlase se explicitně píše: "Člen Rady nebo osoby jemu blízké nesmějí být v pracovněprávním nebo jiném obdobném vztahu k Českému rozhlasu, a to i dva roky po ukončení členství v Radě." Obdobné předpoklady jako pro člena rady platí také pro výkon generálního ředitele, informoval server Marketing&Media.

Podle informací na webu rozhlasu byl Andrej Duhan zaměstnán jako externí spolupracovník a od července 2012 byl zařazen v Centru zpravodajství.

Zavorala, který na zasedání Duhana zastupoval, Stehlík požádal, aby vyjádření o zaměstnání Andreje Duhana bylo zasláno písemně. Poté chce svolat k tématu mimořádnou radu, která by se mohla konat ve středu 7. října.

Možné porušení zákona

"Mimořádná schůze se bude zabývat možným porušením zákona. Nechci předjímat žádné rozhodnutí. Ale již fakt, že půjde o mimořádnou schůzi, svědčí o tom, že se bude zabývat závažnou záležitostí ze strany ředitele," řekl Stehlík. Pracovní podmínky generálního ředitele upravuje zákon o Českém rozhlasu.

Rada Českého rozhlasu se činnosti generálního ředitele věnuje podruhé v krátké době. Na srpnovém jednání mu snížila odměnu za první pololetí z maximálně možných 480 tisíc korun na 336 tisíc korun kvůli několika porušením kodexu ve vysílání a nedostatkům v předkládaných materiálech.

Duhana se také ptala, proč odvolal náměstka Michala Koliandra až dva měsíce po podání trestního oznámení v souvislosti s prodejem zámku v Přerově nad Labem. "Nemám oprávnění odpovídat na detaily," řekl tehdy Duhan s odůvodněním, že policie stále pokračuje ve vyšetřování. Stehlík na dnešním zasedání uvedl, že v tomto případě již byli jednotliví členové policií obesláni.

 

Právě se děje

teď

Cena mědi vystoupila na rekord. Tuna je za více než 10 300 dolarů

Cena mědi se v pátek vyšplhala na rekord, kolem poledne se připisovala 2,3 procenta na 10 325 dolarů (220 000 Kč) za tunu. Překonala tak předchozí rekord 10 190 USD z roku 2011. Za růstem ceny stojí poptávka ze strany spekulantů a průmyslových podniků, kterou podpořily příznivé údaje o vývoji ekonomiky, informovala agentura Reuters. Od loňského března, kdy poptávku zasáhl příchod koronavirové krize, se cena této důležité průmyslové komodity zvýšila už asi o 135 procent.

"Hráče v tomto odvětví zasáhla panika, protože nabídka je omezená," upozornil analytik Gianclaudio Torlizzi z milánské poradenské společnosti T-Commodity. "Jakmile se však úroveň zásob v průmyslových skladech začne stabilizovat, měla by se otevřít cesta k určitému (cenovému) poklesu," dodal.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Maláčová nepředpokládá, že by se nový kurzarbeit spustil v nynější epidemii. V koronavirové krizi by se podle ní měl využívat dál program Antivirus

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Vrtulník NASA Ingenuity na Marsu poletí popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má v pátek na Marsu naplánovaný svůj pátý let, při němž vystoupá výš než doposud a přistane na jiném místě. Na svém webu o tom informuje Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity. Data o zkoušce očekává v sobotu půldruhé hodiny po půlnoci.

Stroj má opět vzlétnout do pětimetrové výšky a letět ve stejné dráze jako při předchozím testu, a to až do vzdálenosti 129 metrů. Místo otočky a návratu ale vystoupá do deseti metrů, pořídí barevné i černobílé fotografie oblasti a poté přistane. Celý tento let má trvat 110 vteřin. "Až dosedne na svém novém místě, zahájíme novou demonstrační fázi - takovou, při níž předvedeme, co tato nová technika může udělat, aby pomohla dalším misím na cestě," sdělila JPL.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Investigativní novináři tvrdí, že našli muže, jehož cestovní pas posloužil k vytvoření falešného dokladu pro jednoho z ruských agentů z Vrbětic.

Další zprávy