Seděl na dvou židlích a bral dva platy. Teď v úřadě končí

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
6. 6. 2014 18:00
Na ministerstvu zdravotnictví končí šéf odboru informatiky Fares Shima. Vedení resortu začalo po letech vadit, že sedí na dvou postech a kontroluje sám sebe.
Ministerstvo zdravotnictví
Ministerstvo zdravotnictví | Foto: Jiří Koťátko

Praha - Na jedné židli uspořádal tendr, ve kterém si vybral, kdo bude s resortem spolupracovat. Na druhé pak výsledek sám sobě schválil. Za to mu léta chodily na účet dva platy.

Nyní se vedení resortu zdravotnictví rozhodlo vysoce postaveného úředníka Farese Shimu z obou funkcí odvolat. Na místa vypisuje výběrová řízení. Do léta chce mít jak nového šéfa informatiky na ministerstvu zdravotnictví, tak i ředitele podřízeného Koordinačního střediska pro resortní informační systémy.

"Pan Shima byl doposud ředitelem v obou úřadech. Bylo by dobré, aby tyto funkce zastávali dva lidé," potvrdil redakci Aktuálně.cz náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp. Shima se podle něj dostával do nepřípustných situací, rozhodoval totiž sám o sobě.

Becario a nefunkční registry

Každý měsíc si za to vydělal nejméně sto tisíc korun. Ministerstvo zdravotnictví sice konkrétní sumu nezveřejnilo, průměrný plat šéfa odboru se ale podle tiskového odboru pohybuje kolem padesáti tisíc měsíčně. A na více než padesát tisíc si přijdou i šéfové přímo řízených organizací. Další peníze mohou úředníkům přinést odměny.

Projekty, na kterých Shima pracoval, přitom budily nevoli. Například registry, ve kterých by se měla shromažďovat data o zdravotním stavu obyvatelstva. Jejich tvorba už spolykala stamiliony, přesto stále nefungují, jak by měly.

"Liší se použitými technologiemi a nástroji. Důsledkem toho je neefektivní sběr dat s duplicitním ukládáním některých údajů do jednotlivých registrů, čímž může docházet k nepřesnostem, časové prodlevě a neúplnému vykazování," přiznává samo ministerstvo zdravotnictví. Databanky stále nekomunikují ani s další veřejnou správou.

"Výběrové řízení by mělo současně ukázat, jestli není na trhu práce někdo lepší," doplňuje náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp.

Fares Shima přišel na ministerstvo zdravotnictví s někdejším šéfem resortu Tomášem Julínkem. Pozornost ale budil už v minulosti - proslavil se už v roce 2006, kdy poslal většinu peněz z charity manželů Topolánkových s názvem Becario na golfové turnaje.

Shima se ke svému odvolání nevyjádřil. Celý den nebral telefon ani nereagoval na zaslanou textovou zprávu.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Majitel Zásilkovny zvýšil ve čtvrtletí tržby o 163 procent na miliardu

Skupina Packeta, která provozuje službu Zásilkovna, zvýšila v prvním čtvrtletí tržby o 163 procent na 1,09 miliardy korun. Počet přepravených zásilek v době koronavirových uzávěr obchodů stoupl o 158 procent na 16,9 milionu. Firma to v úterý uvedla v tiskové zprávě.

Zvyšoval se počet výdejních míst skupiny, za první tři měsíce letošního roku vzrostl jejich počet o téměř 1000 na více než 6800, z toho 4650 bylo v České republice. K rekordním výsledkům Packety podle výkonné ředitelky Simony Kijonkové výrazně přispěly všechny trhy, na kterých skupina působí. Vedle Česka rostla v Německu, Maďarsku, Polsku, Rumunsku i na Slovensku.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Výbuch ve Vrběticích znehodnotil okolní pozemky a znemožnil jejich využití, obce žádají stamilionové kompenzace

Obce a lidé z okolí vrbětického areálu, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, žádají stát o odškodnění v řádu stovek milionů korun. Kvůli explozím a zásahu složek integrovaného záchranného systému, který skončil až loni, nemohli majitelé hospodařit na stovkách hektarů pozemků. Byly znehodnoceny, událost snížila cenu nemovitostí, měla i dopad na kvalitu života obyvatel, řekl v úterý novinářům europoslanec a advokát čtyř postižených obcí Stanislav Polčák.

Přímé škody na majetku obcí Vlachovice, Haluzice a Lipová a města Slavičína se podle něj pohybují okolo 80 milionů korun. Další škody způsobené obcím a obyvatelům odhadl na stovky milionů korun. Nároky by se podle Polčáka mohly hradit ze zvláštního fondu, jehož vznik obce iniciují. "Obce očekávají, že by se státem mohly dospět k dohodě nejpozději v září, což je i tak sedm let od výbuchu," uvedl Polčák.

Dosud obdrželi v roce 2015 pouze obyvatelé tří dotčených obcí odškodnění 3100 korun, a to za evakuaci po explozích. "Náležitém u odškodnění bránilo provádění záchranných prací, které byly ukončeny teprve na podzim loňského roku, a dále nezjištění skutečného viníka události. Pevně věříme, že s ohledem na nově zjištěné informace nyní stát k odškodnění přistoupí zodpovědně a především rychle," uvedl Zdeněk Hověžák (STAN), starosta Vlachovic, jejichž součástí jsou i Vrbětice.

Obce dále požádaly vládu a ministerstva obrany, vnitra a financí, aby byli v přiměřené době pohnáni k odpovědnosti viníci tragédie, i pokud by byli ve spojení s cizí státní mocí. Navrhly také adekvátní směnu vhodných pozemků ve vlastnictví státu s pozemky dotčenými mimořádnými událostmi. Požadují zabezpečení hloubkového pyrotechnického průzkumu na zasažených pozemcích. "Návrhy nyní budou projednávat zastupitelstva jednotlivých obcí," řekl Polčák.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Bulharský prezident jmenoval svého spolupracovníka Janeva šéfem dočasné vlády

Bulharský prezident Rumen Radev jmenoval svého spolupracovníka Stefana Janeva šéfem dočasné vlády, která má zemi dovést k červencovým volbám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy