Seděl na dvou židlích a bral dva platy. Teď v úřadě končí

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
6. 6. 2014 18:00
Na ministerstvu zdravotnictví končí šéf odboru informatiky Fares Shima. Vedení resortu začalo po letech vadit, že sedí na dvou postech a kontroluje sám sebe.
Ministerstvo zdravotnictví
Ministerstvo zdravotnictví | Foto: Jiří Koťátko

Praha - Na jedné židli uspořádal tendr, ve kterém si vybral, kdo bude s resortem spolupracovat. Na druhé pak výsledek sám sobě schválil. Za to mu léta chodily na účet dva platy.

Nyní se vedení resortu zdravotnictví rozhodlo vysoce postaveného úředníka Farese Shimu z obou funkcí odvolat. Na místa vypisuje výběrová řízení. Do léta chce mít jak nového šéfa informatiky na ministerstvu zdravotnictví, tak i ředitele podřízeného Koordinačního střediska pro resortní informační systémy.

"Pan Shima byl doposud ředitelem v obou úřadech. Bylo by dobré, aby tyto funkce zastávali dva lidé," potvrdil redakci Aktuálně.cz náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp. Shima se podle něj dostával do nepřípustných situací, rozhodoval totiž sám o sobě.

Becario a nefunkční registry

Každý měsíc si za to vydělal nejméně sto tisíc korun. Ministerstvo zdravotnictví sice konkrétní sumu nezveřejnilo, průměrný plat šéfa odboru se ale podle tiskového odboru pohybuje kolem padesáti tisíc měsíčně. A na více než padesát tisíc si přijdou i šéfové přímo řízených organizací. Další peníze mohou úředníkům přinést odměny.

Projekty, na kterých Shima pracoval, přitom budily nevoli. Například registry, ve kterých by se měla shromažďovat data o zdravotním stavu obyvatelstva. Jejich tvorba už spolykala stamiliony, přesto stále nefungují, jak by měly.

"Liší se použitými technologiemi a nástroji. Důsledkem toho je neefektivní sběr dat s duplicitním ukládáním některých údajů do jednotlivých registrů, čímž může docházet k nepřesnostem, časové prodlevě a neúplnému vykazování," přiznává samo ministerstvo zdravotnictví. Databanky stále nekomunikují ani s další veřejnou správou.

"Výběrové řízení by mělo současně ukázat, jestli není na trhu práce někdo lepší," doplňuje náměstek ministra zdravotnictví Tom Philipp.

Fares Shima přišel na ministerstvo zdravotnictví s někdejším šéfem resortu Tomášem Julínkem. Pozornost ale budil už v minulosti - proslavil se už v roce 2006, kdy poslal většinu peněz z charity manželů Topolánkových s názvem Becario na golfové turnaje.

Shima se ke svému odvolání nevyjádřil. Celý den nebral telefon ani nereagoval na zaslanou textovou zprávu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy