Schikanederův obraz se na aukci prodal za šest milionů

ČTK ČTK
21. 3. 2015 19:11
Obraz Na Kampě byl nejdražší položkou aukce, na které sběratelé dohromady utratili 54 milionů korun.
Schikanederův obraz Na Kampě (Milenci).
Schikanederův obraz Na Kampě (Milenci). | Foto: ČTK

Praha - Obraz malíře Jakuba Schikanedera Na Kampě (Milenci) s vyvolávací cenou 4,9 milionu korun se na sobotní aukci prodal za šest milionů korun bez 20procentní dražební přirážky. Po skončení aukce to řekl ředitel aukční společnosti European Arts Albert Trnka. Schikanederův obraz byl nejdražší položkou aukce, na které sběratelé dohromady utratili včetně přirážek 54 milionů korun. Na více než milion korun vystoupala cena u 12 položek.

Kromě Schikanederova obrazu bylo v nabídce šest děl s vyvolávací cenou přes milion korun. Kupce z nich našel například obraz Václava Špály Na pile v Dubrovníku, který se vydražil za 1,55 milionu korun. Surrealistické plátno Jindřicha Štyrského, které bylo do roku 1982 v majetku malířky Toyen, bylo odklepnuto za 1,4 milionu korun.

Jakub Schikaneder je nyní jedním z nejdražších a nejvyhledávanějších autorů českého trhu s uměním a patří k vůbec nejlépe prodávaným autorům: z necelých pěti desítek maleb, které se za poslední desetiletí na trhu dražily, skončilo více než deset s cenou přes pět milionů korun. Tuzemským autorským rekordem Schikanedera zůstává obraz Kontemplace prodaný před pěti lety za 8,1 milionu; v Londýně se loni prodal jeho olej Zákoutí Prahy za cenu v přepočtu přesahující devět milionů korun.

Za vysoké ceny se podle Trnky prodávalo i moderní umění. Na tři miliony korun vystoupala cena obrazu Chene-Liege Étude francouzského malíře, významného zástupce geometrické abstrakce Augusta Herbinea. Obraz Kostel v Auvers sur Oise, který je poctou Maurice Vlamincka malíři Van Goghovi, změnil majitele za 2,15 milionu korun. Pozdní Zátiší se džbánem od Emila Filly se vydražilo za 1,75 milionu korun a cena tempery Jana Zrzavého Piazzetta se vyšplhala z vyvolávacích 650.000 Kč na rovný milion.

V aukci dnes byl i portrét českého barokního mistra Petra Brandla s názvem Stařena, objevený koncem 90. let. Je z doby kolem roku 1720, do aukce šel s cenou 420.000 korun, ale neprodal se. Nového majitele nenašel ani obraz Samson italského mistra 17. století Pietra della Vecchia, pocházející původně z majetku Humprechta Jana Czernina. Jeho vyvolávací cena činila 450.000 korun.

V nabídce aukce bylo 292 položek výtvarného umění. Dražila se také díla, jejichž autory jsou Giorgio Chirico, André Lhote a další.

 

Právě se děje

Další zprávy